Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lublin. Ul. Łęczyńska otwiera się na inwestycje mieszkaniowe. Zobacz gdzie będą mogły stanąć bloki

Artur Jurkowski
Artur Jurkowski
Nowe osiedle mieszkaniowe będzie mogło powstać przy ul. Krzemionki. „Zielone światło” do inwestycji dali miejscy radni, którzy w rejonie ul. Łęczyńskiej poparli zmiany planu zagospodarowania przestrzennego zaproponowane przez miejskich planistów dla trzech obszarów. Łącznie chodzi grunty o powierzchni prawie pięciu hektarów.

Nowe budynki mieszkalne będą mogły stanąć wzdłuż ul. Łęczyńskiej. Miejscy radni, na ostatniej sesji, powiedzieli „tak” uchwałom w sprawie zmiany planu zagospodarowania przestrzennego. Chodzi o trzy miejsc. Łącznie mają 4,88 hektara powierzchni.

– Projekty zmian planu sporządzono w sposób zgodny z obowiązującym Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta, z uwzględnieniem istotnych interesów mieszkańców i inwestorów prowadzącym działalność na opracowywanym terenie i w jego sąsiedztwie – zapewnia Małgorzata Żurkowska, z-ca dyrektora Wydz. Planowania UM Lublin.

Największy obszar, dla którego zmieniono plan zagospodarowania ma ok. 4,4 hektara powierzchni. To teren pomiędzy ulicami: Krzemionki, Łęczyńską, al. Witosa i terenami kolejowymi. Obecnie działa tam centrum meblowe. Dotychczas teren był zarezerwowany pod zabudowę usługową z dopuszczeniem lokalizacji obiektów produkcyjnych i magazynowych. Teraz dopuszczono tam zabudowę wielorodzinną z usługami.

Budynki mieszkalne będą mogły mieć do 22 metrów wysokości. Na każde mieszkanie do 50 m kw. powierzchni będzie musiało przypadać co najmniej jedno miejsce parkingowe. W przypadku mieszkań większych ten współczynnik jest wyższy np. dla lokalu o powierzchni 70 m kw. wynosi 1,5 miejsca parkingowego.

– Pozytywnie obieramy te zmiany. Może trochę dziwić dlaczego właściciele chcą zastąpić będące w dobrym stanie obiekty zabudową mieszkaniową, ale rozumiem, że takie są reguły prowadzenia działalności gospodarczej – mówi Józef Nowomiński, przewodniczący Rady Dzielnicy Tatary. I dodaje: – To na co będziemy zwracali szczególna uwagę w związku z przyszłymi inwestycji to spełnienie wskaźników miejsc parkingowych. Brak parkingów to jedna z największych bolączek dzielnicy.

Również zamiarem budowy mieszkań była spowodowana zmiany przeznaczenia kolejnej nieruchomości. Chodzi o parcelę o powierzchni 0,31 ha przy ul. Przyjaźni. Stoi na niej charakterystyczny – wyróżniający się wśród okolicznych bloków – gamach dawnej centrali telefonicznej. Teren należy do spółki Orange. Dotychczas był przeznaczony pod budowę obiektów związanych z infrastrukturą telekomunikacyjną. Właściciel wystąpił o dopuszczenie tam zabudowy usługowej oraz mieszkaniowej o charakterze wielorodzinnym. Dodatkowo chciał dostać „zielone światło” dla podwyższenia gmachu centrali o kolejne kondygnacje. Miejscy planiści powiedzieli „tak” mieszkaniom, ale nie zgodzili się na podwyższenie gmachu.

– Zmiana polegająca na przebudowie lub budowie nowego obiektu w miejsce istniejącego, charakteryzującego się dużymi walorami architektonicznymi, figurującego w Gminnej Ewidencji Zabytków i objętego ochroną planistyczną budynku nie jest zasadna. Wiązałoby się to z uszczupleniem zasobu kulturowego miasta – tłumaczyła ten krok Justyna Góźdź z biura prasowego ratusza.

Trzecim objętym zmianą terenem jest 0,12 hektarowej powierzchni parcela pomiędzy ulicami: Fabryczną, Podlaską i parkiem bronowickim. Działka pozostanie z zabudową usługową ale inwestycje będzie można na większej niż wcześniej części nieruchomości.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z cenami sprzętu AGD?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto