MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Mieszkań powstanie o trzydzieści procent mniej. Towarzystwo Budownictwa Społecznego w Zamościu zmienia plany

Bogdan Nowak
Bogdan Nowak
Ten projekt już jest nieaktualny. Powstaje jednak nowy
Ten projekt już jest nieaktualny. Powstaje jednak nowy nadesłane (UM Zamość)
Zamojscy radni miejscy nie zgodzili się na lokalizację w trybie specustawy „lex deweloper” inwestycji mieszkaniowej Towarzystwa Budownictwa Społecznego sp. z o.o. w tym mieście. Chodziło o budowę dwóch pięciokondygnacyjnych bloków, w których miało powstać w sumie 121 mieszkań. Dlatego spółka postanowiła zmienić plany.

- Wniosek o ustalenie lokalizacji dla tej inwestycji w trybie specustawy, zakładał realizację przy zastosowaniu trzech odstępstw od planu zagospodarowania przestrzennego, tj. obowiązującej linii zabudowy, ograniczenia jej wysokości oraz kąta nachylenia dachów – tłumaczy Magdalena Godek, prezes zarządu TBS w Zamościu. - Pozwoliłoby to wybudować budynki o dachach płaskich, zamiast spadzistych. Byłyby one o jedną kondygnację wyższe niż przewiduje plan. Powstałoby wówczas więcej mieszkań.

Zgodnie z wytycznymi planu

Tak się jednak nie stanie. Dlaczego? O tej sytuacji już pisaliśmy. Miasto było właścicielem dwóch działek przy ul. Wyszyńskiego w Zamościu. Dzieliła je jednak prywatna - którą nabyła firma z okolic Zamościa. W 2019 samorząd swoje grunty przekazał TBS pod budowę bloków, jednak (w 2020 roku) spółka zamienił się z deweloperem działkami.

Części zamojskich radnych miejskich się to nie spodobało. Mieli także inne zastrzeżenia (m.in. co do potrzeby powstania lokali usługowych, które także planowano w nowych blokach). W efekcie lokalizacja dla tej inwestycji - w trybie specustawy „lex deweloper” - na ostatniej zamojskiej RM nie przeforsowano (obrady odbyły się pod koniec czerwca) pomimo tego, iż spółka wprowadziła we wniosku zmiany, zgodne z uwagami zgłoszonymi wcześniej przez radnych. Warto jednak zauważyć, iż podstawowe założenia dla tej inwestycji nie zostały zmienione.

Co dalej? - Wobec ponownego sprzeciwu Rady Miasta spółka podjęła decyzję o realizacji pierwszego etapu przedsięwzięcia zgodnie z wytycznymi miejscowego planu obowiązującego dla tego terenu – informuje prezes Magdalena Godek. - W najbliższym czasie zostanie opracowany projekt architektoniczny, jednak wstępne szacunki wskazują, że powstanie około 30 proc. mniej mieszkań, niż gdyby inwestycję realizowano w trybie ustawy „lex deweloper”.

Czekamy do jesieni

Kiedy powstanie nowy projekt architektoniczny dla tej inwestycji? - Architekt dostał już zlecenie na jego wykonanie. Myślę, że powstanie jesienią. Wtedy będzie mogła ruszyć dalsza procedura – mówi prezes Magdalena Godek.

Na taką inwestycję zgoda radnych nie będzie już potrzebna.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tomasz Adamek na gorąco komentuje swój pierwszy występ we freakach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Mieszkań powstanie o trzydzieści procent mniej. Towarzystwo Budownictwa Społecznego w Zamościu zmienia plany - Zamość Nasze Miasto

Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto