Pałac w Kozłowce powstał prawdopodobnie w 1742 r. Wzniosła go wprawdzie rodzina Bielińskich (według projektu Józefa Fontany), ale pod koniec XVIII wieku gmach stał się siedzibą rodziny Zamoyskich. Jest niezwykle ciekawy. Zachwyt budzi przede wszystkim jego architektoniczna bryła oraz unikatowe wyposażenie. Bo – jak czytamy na stronie internetowej Muzeum Zamoyskich w Kozłówce - w pałacowych wnętrzach zachował się autentyczny wystrój z przełomu XIX i XX wieku „w stylu Drugiego Cesarstwa”.
Turyści mogą zatem zobaczyć mnóstwo starych obrazów, bibliotekę, salony gdzie przyjmowano gości, sypialnie czy jadalnię. Zachowały się nawet stare srebra i porcelana. Uwagę zwraca także wzniesiona w pierwszym dziesięcioleciu XX wieku okazała kaplica. Budowla została wzniesiona na wzór kaplicy królewskiej, która znajduje się w… Wersalu. Znajduje się tam m.in. podobna sztukateria, ołtarz czy kolumnada. Można także oglądać herby rodziny Zamoyskich, wykutą w marmurze piękną kopię nagrobka Zofii Czartoryskiej Zamoyskiej (oryginał znajduje się we Florencji), figury aniołów czy zbudowane w 1907 r. organy (niemieckiej firmy E. F. Walckera).
Warto także odwiedzić pałacową powozownię (można tam zobaczyć historyczne pojazdy konne z XIX i początku XX wieku) czy Galerię Sztuki Socrealizmu (zgromadzono tam duże zbiory polskiej sztuki z lat 40. i 50. XX wieku). Turyści mogą natomiast odpocząć w pięknym, zabytkowym parku.

Wystawa Paraolimpijska w Lidzbarku!
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?