MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Deweloperzy sprzedają więcej mieszkań m.in. przez... nadchodzące wybory? Ekspert tłumaczy ożywienie na rynku pierwotnym

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Zarówno deweloperzy, jak i inwestorzy indywidualni ożywili się z początkiem roku.
Zarówno deweloperzy, jak i inwestorzy indywidualni ożywili się z początkiem roku. Tomasz Czachorowski/Polska Press/ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE
Deweloperzy i ich klienci wyraźnie się tej wiosny ożywili. Wzrosła liczba mieszkań zarówno budowanych, jak i sprzedawanych, a na rynku zdaje się panować umiarkowany optymizm. Według eksperta portalu RynekPierwotny.pl jedną z przyczyn mogą być zbliżające się wybory parlamentarne. Tymczasem jednak ceny mieszkań znowu rosną.

Spis treści

Deweloperzy budują i sprzedają więcej. Nadal jednak są ostrożni w planach na przyszłość

O tegorocznym ożywieniu na rynku mieszkaniowym pisaliśmy już nie raz. Choć rynek pierwotny wciąż zmaga się z zastojem, I kwartał 2023 r. przyniósł wyraźny wzrost sprzedaży mieszkań. Według BIG DATA RynekPierwotny.pl w marcu na 6 największych rynkach w Polsce sprzedało się 6,1 tys. mieszkań, czyli o ponad 80 proc. więcej niż przed rokiem. Nieco gorzej jest z mieszkaniami budowanymi, choć i tu widać poprawę. W marcu deweloperzy ruszyli z budową 11 tys. lokali, co jest wynikiem słabszym niż przed rokiem, ale aż o 2/3 lepszym w porównaniu z lutym.

– W sumie w trzech pierwszych miesiącach 2023 roku w Polsce ruszyła budowa 38,5 tys. mieszkań i domów, o 28 proc. mniej niż w analogicznym okresie ub. roku. Taki rezultat wciąż wskazuje na mocne osłabienie koniunktury inwestycyjnej pierwotnego rynku mieszkaniowego – mówi Jarosław Jędrzyński, ekspert portalu RynekPierwotny.pl.

Deweloperzy sprzedają więcej mieszkań m.in. przez... nadchodzące wybory? Ekspert tłumaczy ożywienie na rynku pierwotnym
RynekPierwotny.pl

Optymizm deweloperów (i inwestorów indywidualnych) jest jednak ostrożny, co wyraźnie pokazuje liczba uzyskiwanych pozwoleń na budowę oraz zgłoszeń z projektem budowlanym. W marcu było ich aż o 1/3 mniej niż przed rokiem – nieco ponad 20 tys. Pociesza jedynie fakt, iż stanowi to wynik o ok. 1/4 lepszy niż w lutym. Dane te oznaczają, że firmy deweloperskie nie spodziewają się w tym roku szalonego popytu na mieszkania i wolą budować mniej, a za to zachować płynność finansową.

Ożywienie na rynku pierwotnym to optymizm związany m.in. z wyborami?

Ciekawsze od samych liczb wydaje się jednak pytanie, co właściwie ożywiło rynek. Tutaj eksperci dają różne odpowiedzi. Według analityków Expandera i Rentier.io pozytywny wpływ na mieszkaniówkę wywarło głównie wprowadzenie w ubiegłym roku wakacji kredytowych. Z kolei eksperci Otodom wskazują, że optymizm na rynku mieszkaniowym to efekt lutowej rekomendacji KNF (która poprawiła zdolność kredytową) oraz ustabilizowania się stóp procentowych, co zachęca do zakupu. Z kolei BusinessInsider.com.pl podaje, że jedną z przyczyn ożywienia jest planowany na lipiec program „Pierwsze Mieszkanie”, który ma ułatwić zakup lokum. Z tą ostatnią opinią zgadza się ekspert RynekPierwotny.pl.

– Perspektywa uruchomienia w połowie roku programu Bezpieczny Kredyt 2% w korelacji z pierwszymi sygnałami odwilży na rynku hipotek zaczyna działać mobilizująco na popyt mieszkaniowy, na razie w pierwszym rzędzie ten inwestycyjny, bez udziału finansowania bankowego – podkreśla Jędrzyński.

Jędrzyński podsuwa też jednak inny, ciekawy trop. Jego zdaniem bowiem nadchodzące wybory parlamentarne mogą budzić w kupujących optymizm. Jak podaje ekspert, kampania wyborcza „może pobudzić rynek mieszkaniowy obietnicami przyśpieszonego wzrostu dobrobytu Polaków”. Jest to o tyle prawdopodobne, że podobny efekt można było zaobserwować cztery lata temu, przed poprzednimi wyborami.

Ceny mieszkań rosną. W wielu miastach już jest drożej niż w szczycie cenowym przed rokiem

Optymizm może jednak dziś nie wystarczyć do zakupu nieruchomości. Ubiegły rok upłynął pod znakiem bardzo słabego popytu na mieszkania, co pociągnęło za sobą pewne spadki cen. Najnowszy raport Expandera i Rentier.io wyraźnie jednak pokazuje, że ten okres na rynku dobiegł już końca. Drożeją wszystkie typy mieszkań w największych miastach, z czego najsilniej lokale średniej wielkości (o średnio 1,77 proc. w skali kwartału) oraz małe (o średnio 1,73 proc.). Ceny mieszkań o największych metrażach poszły z kolei w górę średnio o 0,84 proc.

Deweloperzy sprzedają więcej mieszkań m.in. przez... nadchodzące wybory? Ekspert tłumaczy ożywienie na rynku pierwotnym
Expander i Rentier.io

– W marcu (...) ceny w 9 z 17 miast były już wyższe niż w maju 2022 r., kiedy obserwowaliśmy ostatni szczyt cenowy. Największe wzrosty w tym okresie pojawiły się w Katowicach (5,7 proc.), Lublinie (4,2 proc.) i Poznaniu (3,2 proc.) – podają analitycy. – Z kolei wciąż taniej niż w maju 2022 r. jest w 8 miastach. Największe spadki w tym okresie odnotowaliśmy w Szczecinie (-5,8 proc.), Częstochowie (-5,7 proc.) i Toruniu (-4,2 proc.).

To przyda Ci się w ogrodzie

Materiały promocyjne partnera
Polecjaka Google News - RegioDom
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tomasz Adamek na gorąco komentuje swój pierwszy występ we freakach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto