Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Studia podyplomowe w Lublinie: Magister i co dalej?

Janek Taraszkiewicz
Janek Taraszkiewicz
Tytuł licencjata czy magistra wcale nie oznacza końca edukacji. Żeby dostać awans, lepszą pracę czy podnieść kwalifikacje, warto zapisać się na studia podyplomowe. Każda z lubelskich uczelni proponuje co najmniej kilka kierunków „studiów po studiach”.

Na studia licencjackie mogą pójść osoby, które mają już tytuł licencjata lub magistra. Na większości kierunków to podstawowy wymóg stawiany przyszłym słuchaczom. Dodatkowym jest zasobny portfel, bo za edukację podyplomową trzeba płacić. Ceny wahają się od około tysiąca do ponad dwóch za semestr. Zajęcia trwają zwykle dwa lub trzy semestry.

Największą ofertą studiów podyplomowych w Lublinie może poszczycić się Uniwersytet Marii-Curie Skłodowskiej.

Wśród kierunków znajdziemy modne ostatnio: bankowość i finanse, rachunkowość czy public relations, ale także mniej popularne: malarstwo, archiwistykę czy fotografię. – W tym roku UMCS uruchamia po raz pierwszy trzy semestralne studia podyplomowe z fotografii. Pierwsza edycja startuje w grudniu. Nie czekając na jej zakończenie, drugą edycję uruchomimy już w lutym. Dlatego cały czas można się do nas zgłaszać – zachęca Zbigniew Babiński, dyrektor Kolegium Sztuk Pięknych w Kazimierzu Dolnym. - Zajęcia odbywają się w naszym Kolegium w weekendy.

Jedyny wymóg stawiany przed kandydatami to ukończenie studiów wyższych.

Bagiński przyznaje, że na studia zgłaszają się zarówno osoby zawodowo związane z fotografią, jak i pasjonaci. Rozbudowaną ofertą studiów podyplomowych może pochwalić się też Katolicki Uniwersytet Lubelski. Każdy wydział uczelni proponuje co najmniej kilka kierunków. Wydział Nauk Humanistycznych oferuje np. studia wiedzy o teatrze, a Wydział Nauk Społecznych - logistykę, doradztwo zawodowe czy komunikowanie społeczne i dziennikarstwo.

Także Uniwersytet Medyczny zachęca do „studiów po studiach”.

– U nas największą popularnością cieszy się analityka medyczna. Naszą ofertę studiów podyplomowych kierujemy głównie do absolwentów studiów medycznych i paramedycznych – informuje prof. Kazimierz Głowniak, prorektor ds. współpracy z Zagranicą i Szkolenia Podyplomowego Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Szesnastoma kierunkami studiów podyplomowych może poszczycić się Uniwersytet Przyrodniczy - Wśród nich największą popularnością cieszą się analityka laboratoryjna w ochronie środowiska, zarządzanie jakością w produkcji żywności i studia rolnicze dla absolwentów kierunków nierolniczych – informuje Renata Reszka z Centrum Kształcenia Ustawicznego na Uniwersytecie Przyrodniczym. - W przyszłym roku planujemy uruchomienie kierunku związanego z produkcją owoców – dodaje.

Także uczelnie niepubliczne systematycznie poszerzają swoją ofertę studiów podyplomowych.

- W tym roku akademickim naukę na takich studiach rozpoczęło 930 osób. Największą popularnością cieszyły się rachunkowość i finanse, przygotowywanie projektów i zarządzanie funduszami UE, prawo pracy i ubezpieczeń społecznych, zarządzanie bezpieczeństwem i higieną pracy, zarządzanie i marketing, czy zarządzanie zasobami ludzkimi – wylicza Iwona Sołtys, dyrektorka studiów podyplomowych w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji.

Z kolei Wyższa Szkoła Ekonomii i Innowacji proponuje 42 fakultety.

– Na topie pod względem zainteresowania są: bezpieczeństwo i higiena pracy, europejski menedżer jakości, grafika komputerowa i menedżer projektów inwestycyjnych współfinansowanych z UE – mówi Ilona Hofman, Dyrektor Centrum Studiów Podyplomowych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto