MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Najlepsze miejsca na grilla w Lublinie. Sprawdź, gdzie grillowanie jest dozwolone i gdzie można legalnie rozpalić ognisko

Marcin Jaszak
Hai Nguyen Tien/pixabay
Majówka od lat nierozerwalnie kojarzy nam się ze wspólnym spędzaniem czasu przy grillu. W długi weekend grillować będziemy na działkach, w ogródkach, na plażach, nad jeziorami, a także w miejskich parkach. Podpowiadamy, gdzie najlepiej rozpalić grilla w Lublinie, a także sprawdzamy, co przepisy mówią na temat grillowania w mieście i rozpalania ognisk.

Spis treści

Opiekanie jedzenia nad żywym ogniem to najstarsza forma gotowania. Spędzany przy ognisku czas od tysięcy lat służył nie tylko przetrwaniu gatunku, ale przede wszystkim budowaniu więzi społecznych i kształtowaniu tożsamości kulturowej. Nic dziwnego, że do dziś zapach ognia kojarzy nam się z głęboko zakorzenioną przyjemnością. Majówka to czas, kiedy po zimie odpalamy po raz pierwszy nasze grille, snując plany o niezapomnianych spotkaniach w większym gronie.

Gdzie grillować w mieście? Co mówią przepisy?

Najlepszym i najbezpieczniejszym miejscem na rozpalenie grilla jest oczywiście teren własnej posesji. Co jeśli jednak nie mamy warunków i przestrzeni, która pozwalałaby nam na zorganizowanie spotkania w większym gronie. Wiele osób zdecyduje się w ten długi weekend na grillowanie w miejscach publicznych.

Polskie prawo nie reguluje szczegółowo kwestii dotyczących rozpalania grilla w parkach miejskich. Zasady korzystania z danego terenu ustala jego zarządca. Powinniśmy więc koniecznie sprawdzić, czy regulamin parku, w którym chcemy zorganizować spotkanie przy grillu, dopuszcza taką możliwość. Niektóre parki mają specjalnie wyznaczone do tego strefy, czy nawet wyposażone są w grille stacjonarne.

Podobnie wygląda sytuacja w przypadku grillowania na terenie osiedli i wspólnot mieszkaniowych. To po stronie zarządcy jest decyzja, czy w regulaminie uwzględni zakaz grillowania na podlegającym mu terenie, jeśli uzna, że może być to uciążliwe dla mieszkańców. Złamanie takiego zakazu nie jest jednak w żaden sposób obarczone sankcjami wynikającymi z Kodeksu wykroczeń lub innych ustaw. Egzekwowanie go leży wyłącznie w gestii tychże administracji.

Czy za grillowanie w parku można dostać mandat?

Należy jednak pamiętać, że park jest miejscem publicznym, może być nim również teren zielony przed blokiem. O ile więc za samo zorganizowanie grilla kary nam nie grożą, jeśli jest ono dopuszczone regulaminem lub odbywa się za zgodą zarządcy, o tyle już zachowanie się jego uczestników może prowadzić do popełnienia niektórych wykroczeń, takich jak m.in. zakłócanie porządku publicznego, spożywanie alkoholu, zaśmiecanie czy niszczenie roślinności. W takim przypadku strażnicy straży miejskich są zobowiązani do podjęcia interwencji i mogą ukarać sprawcę grzywną w drodze mandatu karnego albo skierować do właściwego sądu rejonowego wniosek o ukaranie.

Grillowanie powoduje również powstawanie odpadów i zadymienia. Uprzątnięcie tych odpadów jest obowiązkiem osoby rozpalającej takiego grilla. Ponosi ona odpowiedzialność za doprowadzenie użytkowanego terenu do stanu poprzedniego. Jeśli się z tego nie wywiąże, może zostać nałożona na nią kara grzywny w wysokości do 500 złotych lub kara nagany.

Gdzie można grillować w Lublinie? Oto najlepsze miejsca na grilla

W Lublinie miejsc do grillowania nie brakuje. Znajdziemy je na wielu osiedlach oraz w miejscach rekreacyjnych.

 • LSM grille osiedlowe, ul. Pozytywistów 14a,
 • Grill nad Zalewem Zemborzyckim,
 • Bronowice, wzdłuż ścieżki rowerowej przy Bystrzycy,
 • LSM grille osiedlowe obok górki saneczkowej przy ul. Bohaterów Monte Cassino,
 • LSM grille osiedlowe przy wąwozie na granicy z Czubami,
 • LSM grille osiedlowe, ul. Pana Tadeusza obok garaży,
 • Tereny zielone przy ul. Jesiennej,
 • ul. Balladyny 2,
 • ul. Biedronki, obok szkoły,
 • ul. Szeligowskiego, w okolicach przychodni,
 • Wąwóz na Czubach,
 • Wąwóz na Kalinowszczyźnie,
 • Wąwóz przy ul. Popiełuszki.

Czy można rozpalić ognisko w lesie? Wyznaczone miejsca na ogniska w Lublinie

Nieco inaczej sprawa wygląda w przypadku ognisk, a w szczególności rozpalania ognia w lasach. Nawet na terenie prywatnym wiąże się z ograniczeniami i musi się odbywać z zachowaniem środków ostrożności m.in. wynikających z rozporządzenia w sprawie ochrony przeciwpożarowej.

Rozpalanie ognisk i grilli na terenie lasów jest natomiast zakazane, z wyjątkiem specjalnie wyznaczonych do tego stref. Polany ogniskowe to ogólnodostępne miejsca, w których można organizować prywatne imprezy bez wcześniejszego uzgadniania. Pamiętać należy o zakazie ruchu samochodowego w lasach (oprócz miejsc do tego przeznaczonych, takich jak parkingi) oraz używania sprzętu nagłaśniającego. Nie można też samodzielnie, bez zgody leśniczego, zbierać chrustu czy gałęzi na ognisko - to wykroczenie. Po zakończeniu pikniku należy pamiętać o dokładnym zgaszeniu ognia.

W okolicach Lublina Nadleśnictwo Świdnik zaprasza do korzystania z Wiaty Turystycznej przy Zalewie Zemborzyckim. W pozostałych miejsca warto wejść na stronę nadleśnictwa, w którym biwakujemy i znaleźć informacje o wyznaczonych miejscach na ognisko.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wydanie specjalne Gol24 - Studio EURO 2024 - odcinek 1

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto