MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Noc Muzeów 2024 w Lublinie. Co czeka na zwiedzających? Gdzie warto się wybrać? Najciekawsze atrakcje

Marcin Jaszak
Małgorzata Genca/archiwum
Każdego roku, w ten jeden majowy wieczór, mimo późnej pory przed muzeami w całej Polsce można zobaczyć długie kolejki. To Noc Muzeów, która od lat cieszy się ogromną popularnością. W tym roku w większości miast zaplanowano ją na 18 maja. Gdzie warto wybrać się tego wieczora w Lublinie. Zobaczcie nasze propozycje.

Nie tylko w Polsce. Jak zaczął się fenomen Nocy Muzeów?

Noc Muzeów od lat cieszy się ogromną popularnością w wielu krajach na całym świecie. Tego wieczora muzea, galerie sztuki, archiwa i wiele innych instytucji otwiera swoje drzwi dla zwiedzających po zmroku, często oferując niezwykłe atrakcje i wydarzenia specjalne.

Pierwszą Noc Muzeów zorganizowano w 1997 roku w Berlinie. Wydarzenie okazało się wielkim sukcesem, a pomysł podchwyciły wkrótce m.in. Paryż i Amsterdam. Obecnie odbywa się ona w ponad 120 europejskich miastach.

Także w Polsce Noc Muzeów szybko stała się prawdziwym fenomenem. Pierwszy raz odbyła się w 2003 roku w Muzeum Narodowym w Poznaniu, w kolejnych latach do grona organizatorów dołączyły Kraków i Warszawa. Dziś trudniej byłoby zapewne wskazać miejsca, gdzie nie odbywają się żadne wydarzenia związane z Nocą Muzeów, a długie kolejki zwiedzających już na stałe wpisały się w krajobraz tego jednego majowego wieczoru.

Nie ma wątpliwości, że podobnie będzie także w tym roku. Instytucje biorące udział w Nocy Muzeów prześcigają się w pomysłach na przyciągnięcie zwiedzających. Ten wieczór to nie tylko okazja, by za darmo zobaczyć stałe ekspozycje i najbardziej charakterystyczne kolekcje poszczególnych placówek, ale również szansa, by wejść w miejsca, do których na co dzień nie ma dostępu, a także wziąć udział w wydarzeniach specjalnych, organizowanych tylko tego wieczora.

Noc Muzeów 2024 w Lublinie. Gdzie się wybrać? Oto najciekawsze atrakcje

Muzeum Narodowe w Lublinie

18 maja Zamek Lubelski czynny będzie od godz. 18 do 24. W programie oprowadzania po Kaplicy Trójcy Świętej, edukacyjne warsztaty artystyczne dla całych rodzin i wiele więcej.

Noc Muzeów w Ogrodzie Botanicznym UMCS - spacer historyczny

Ogród Botaniczny UMCS zaprasza na spacer historyczny. Podczas spaceru goście będą mieli okazję zapoznać się z wielowiekową, bogatą, a mało znaną historią tego miejsca.

W ramach wydarzenia organizator proponuje zwiedzanie Dworku Kościuszków oraz Reduty Tadeusza Kościuszki. Początek spaceru o godz. 16 przy wejściu od ul. Willowej, planowane zakończenie o 18.

Muzeum Wsi Lubelskiej

Muzeum Wsi Lubelskiej zaprasza chętne na niestandardowe zwiedzanie wybranych ekspozycji, które ożyją wieczorem. Podczas wieczornej wędrówki po wsi, miasteczku i dworze, będzie można spotkać postacie jak z dawnych lat. Uczestnicy przeniosą się w czasie nie tylko dzięki muzealnym wnętrzom, ale również opowieściom, dźwiękom, a także zapachom i smakom im towarzyszącym.

Pierwsza grupa rozpocznie zwiedzanie o godz. 19 – zbiórka w budynku recepcji. Kolejne grupy ruszać będą co 20 minut, a ostatnia rozpocznie zwiedzanie o 20.20. Oprowadzanie każdej grupy potrwa ok. 1 godz. 40 minut.

Wieża Trynitarska – zwiedzanie z przewodnikiem oraz „Światło Miłosza Mapping Wspomnień i Czytanie Dźwięków”

Kustosze Wieży Trynitarskiej zapraszają na zwiedzanie z przewodnikiem. Godz. 18, 19.30, 21 i 22. Każda grupa może liczyć maksymalnie 50 osób. Decyduje kolejność przybycia.

W tym roku wydarzeniem towarzyszącym będzie „Światło Miłosza Mapping Wspomnień i Czytanie Dźwięków”, organizowane przez Stowarzyszenie Anthill w ramach programu Patroni Roku 2024 Fundacji LOTTO im. Haliny Konopackiej. Przy akompaniamencie muzycznym odczytane zostaną trzy wiersze autorstwa Czesława Miłosza, a Wieża Trynitarska ukaże iluminację o poecie. Godz. 20.50, 21.30 i 21.50.

Muzeum im. Józefa Czechowicza – Koncert Łukasza Jemioły

W Noc Muzeów, „na ulicy Złotej pod trójką”, odbędzie się koncert Łukasza Jemioły, który zaprezentuje poezję polską (także lubelską), we własnych opracowaniach muzycznych. Organizator zaprasza na patio Muzeum Józefa Czechowicza przy ul. Złotej 3 o godz. 19.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto