Lublin. Jak to właściwie jest z tymi kontenerami na używaną odzież?

Leszek Mikrut
Udostępnij:
Kontenery na odzież, będące własnością różnych instytucji pomocowych, już dawno wrosły w pejzaż naszych miast i miasteczek, a nawet wsi. Wiele osób z nich korzysta, ale dla wielu też stanowią możliwość pozbycia się do niczego już nie nadających się ubrań, a nawet najzwyklejszych śmieci.

Kontenery ustawiane są w miejscach ogólnodostępnych, tuż przy chodnikach, alejkach, nierzadko w bezpośrednim sąsiedztwie przystanków komunikacji miejskiej. Lecz podmioty decydujące się na taką czy inną ich lokalizację nie zawsze posiadają na to właściwą zgodę.

- Zasady stawiania pojemników na odzież używaną oraz utrzymania porządku wokół powinny być uregulowane umowami zawartymi między firmą stawiającą pojemniki a właścicielem danego terenu - informuje Monika Głazik z biura prasowego w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin. - Jeśli chodzi o grunty miejskie to dysponują nimi poszczególne jednostki organizacyjne. Zarządcą działek położonych w pasach drogowych dróg publicznych a także nieruchomości zajętych pod drogi wewnętrzne jest Zarząd Dróg i Mostów w Lublinie, natomiast działki zajęte pod budynki znajdują się w dyspozycji Zarządu Nieruchomości Komunalnych w Lublinie. Na gruntach nieprzekazanych w zarząd wyżej wskazanym jednostkom, czyli pozostającym w dyspozycji Wydziału Gospodarowania Mieniem, Gmina Lublin nie posiada zawartych umów z przeznaczeniem na kontenery z odzieżą używaną - dodaje.

Z wypowiedzi wynika, że samowolne ustawienie kontenera na używaną odzież nie jest legalne. A zatem może skutkować wezwaniem jego właściciela do usunięcia pojemnika.

- Również Zarząd Dróg i Mostów do tej pory nie wydawał zgód na zajęcie pasa drogowego w celu postawienia takich pojemników - doprecyzowuje Monika Głazik. - W związku z tym miasto nie pobierało z tego tytułu żadnych opłat.

Na wszelki wypadek zwróciliśmy się z podobnym zapytaniem jeszcze do dwóch podmiotów miejskich. Ponieważ często takie kontenery pojawiają się przy przystankach komunikacji miejskiej.

- Zarząd Transportu Miejskiego w Lublinie nie pośredniczy w żaden sposób w wydawaniu decyzji dotyczących postawienia takich kontenerów - tłumaczy Monika Fisz, inspektor ds. marketingu i kontaktu z mediami. - Decyzje w tym zakresie wydawane są przez Zarząd Dróg i Mostów. Oczywiście, reagujemy na takie zdarzenia. Skontaktowaliśmy się w tej sprawie z Zarządem Dróg i Mostów, wiemy, że w najbliższym czasie zajmą się tą kwestią - informuje.

Powyższe wypowiedzi korespondują z opinią rzecznika prasowego Zarządu Nieruchomości Komunalnych w Lublinie

- Co do zasady, ustawienie tego rodzaju kontenerów na odzież winna regulować zgoda właściciela bądź zarządcy terenu - wyjaśnia Łukasz Bilik - lub zawarta z nim umowa, która określałaby warunki wykorzystania gruntów i ewentualne sankcje za ich uchybienia. Jeśli chodzi o tereny, które zostały powierzone w nasz zarząd, to faktycznie otrzymujemy wiele propozycji i wniosków o dzierżawę od firm komercyjnych. Z uwagi na ryzyko tego rodzaju zjawisk tzn. przepełnień, podpaleń, wywrotów, co negatywnie wpływa zarówno na estetykę jak i bezpieczeństwo mieszkańców, nie jesteśmy zainteresowani tego rodzaju współpracą i każdorazowo odmawiamy zawarciem umów dzierżawy. Jedynym odstępstwem jest PCK, z którym współpracujemy od lat. Z uwagi na charytatywny charakter ich działalności, nie pobieramy z tego tytułu żadnych opłat - dodaje.

Każdorazowo więc właściciel kontenera na używaną odzież musi wystąpić do właściwego podmiotu o wyrażenie zgody na jego ustawienie w obrębie terenu zamieszkałego. A zgoda zazwyczaj wiąże się z pewnymi opłatami. Ci zaś, którzy tego unikają, muszą liczyć się z konsekwencjami.

- W przypadku bezumownego korzystania z nieruchomości gminnych na ten cel, a także zajęcia pasa drogowego bez zezwolenia, wzywamy właścicieli do natychmiastowego zabrania kontenerów i uprzątnięcia zajmowanego terenu. Ze zdjęć wynika, że kontener ustawiono przy przystanku autobusowym. W związku z tym właściciel kontenera został wezwany do jego zabrania i posprzątania terenu - - potwierdza Monika Głazik z lubelskiego ratusza.

Ale jest i druga przysłowiowa strona medalu. Są przecież ludzie dokonujący zakupu takich kontenerów, rozwożący je po miastach, miasteczkach i wsiach, aby inni nie musieli wyrzucać na śmietnik ubrań, które nie są jeszcze zniszczone, a mogli oddać je potrzebującym.

- Kontenery na odzież używaną z logo Fundacji "z Sercem" zlokalizowane są w Lublinie na terenach spółdzielni mieszkaniowych na podstawie stosownych porozumień oraz w innych miejscach na wyraźną prośbę mieszkańców - zauważa Sylwia Ostrowska, prezes Fundacji "z Sercem". - Pojemniki na odzież używaną spełniają wiele ważnych funkcji. Przede wszystkim, dzięki nim, możemy organizować pomoc dla najbardziej potrzebujących rodzin w Lublinie, a obecnie pomagają wspierać naszą akcję "z Sercem dla Ukrainy". Ponadto, dzięki pojemnikom z naszym logo na odzież używaną, miasto oszczędza na kosztach wywozu odpadów, a tym samym troszczymy się o nasze środowisko - dodaje.

O ile na obszarach podległych spółdzielniom mieszkaniowym czy innym podobnym podmiotom wystarczy dowolnej formy porozumienie z właścicielem danego terenu, o tyle w pasie drogowym już instytucją właściwą do wydania zgody jest kto inny. A o tym, mimo dobrej woli, właściciele kontenerów nie zawsze pamiętają.

- Dotarły do mnie zdjęcia kontenera, przy którym znajdowały się worki. Jest mi niezmiernie przykro, że mieszkańcy okolic ul. Zbożowej patrzyli na "bałagan" przy kontenerze, co jednocześnie godzi w dobre imię naszej fundacji - wyjaśnia Sylwia Ostrowska. - nasza pracownica udała się na ul. Zbożową, aby uprzątnąć teren wokół pojemnika. Kontener był pusty, ale "wrzutka" została zablokowana przez pokaźnej wielkości walizkę. Niestety, dookoła kontenera, oprócz ubrań, znajdowały się również worki ze śmieciami. Z wielkim żalem, musiałam podjąć decyzję o zabraniu pojemnika z tego miejsca, ponieważ wielokrotnie znajdowały się przy nim nieczystości - dodaje.

Trudno wymagać od tej i podobnych fundacji czy innych organizacji, aby codziennie monitorowały wszystkie swoje kontenery pod kątem ich zapełnienia. Osoby pragnące umieścić rzeczy w kontenerze również powinny zadbać o ich prawidłowe wrzucenie do niego, zaś absolutnie nie mogą pozostawiać przyniesionych ze sobą ubrań wokół pojemnika. Nie może też zdarzać się wrzucanie do niego najzwyklejszych śmieci. Wprawdzie kontener z ulicy Zbożowej został usunięty, bo tego wymagała estetyka otoczenia przystanku, ale nie było to dążeniem ani mieszkańców, ani Fundacji "z Sercem". Szkoda jednakże, iż jego usytuowanie nie było do końca zalegalizowane. Mimo to prezes danej fundacji ma pewne prośby do mieszkańców.

- Cieszę się jednak, że dzięki zaistniałej sytuacji, mam możliwość zaapelowania do mieszkańców naszego miasta - tłumaczy Sylwia Ostrowska - aby zgłaszali telefonicznie wszelkie nieprawidłowości dotyczące pojemników na odzież używaną z logo Fundacji "z Sercem". Na każdym naszym kontenerze umieszczony jest nr telefonu 882 130 888, pod który można zadzwonić i umówić się na bezpośredni odbiór rzeczy z domu - w przypadku ich większej ilości lub dużych gabarytów. Chcę również prosić mieszkańców Lublina, aby nie pozostawiali worków z ubraniami przy kontenerach, bo zaburza to estetykę naszych osiedli oraz naraża ubrania na zniszczenie np. przez opady deszczu. Pod wyżej podany numer telefonu można również zgłosić rodzinę, która znajduje się w trudnej sytuacji.

Być może zarząd fundacji "z Sercem" przeanalizuje możliwość powrotu z kontenerami do poprzedniej lokalizacji. Może też wnioskował będzie o inne miejsca, pozostające w gestii Zarządu Dróg i Mostów w Lublinie. Taka jednak procedura wymagała będzie odrębnej zgody administratora danego terenu, której formalnie do tej pory nie było. Ale i na mieszkańcach wraz z podjęciem zamiaru o umieszczeniu zbędnych ubrań w kontenerze spoczywać będzie konieczność większej niż dotychczas dyscypliny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Będzie 14. emerytura. Kiedy wypłata?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Więcej informacji na stronie głównej Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie