MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

W 2. Lubelskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej przybyło 71 żołnierzy i 16 kaprali. Zdjęcia

Aleksandra Szymczak
Aleksandra Szymczak
W sobotę (23 marca) w koszarach na Majdanku w Lublinie 71 ochotników z województwa lubelskiego złożyło uroczystą przysięgę na sztandar 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora”. Ponadto 16 żołnierzy OT otrzymało promocję na stopień kaprala w ramach kursu podoficerskiego.

Przysięga wojskowa to jedno z najważniejszych i najbardziej podniosłych wydarzeń w życiu każdego żołnierza – akt ślubowania będący wyrazem najwyższego zobowiązania wobec Ojczyzny i Narodu Polskiego. To ważna chwila dla składających przysięgę, ich rodzin oraz najbliższych.

Uroczysta ceremonia była zwieńczeniem 16-dniowego szkolenia podstawowego, podczas którego ochotnicy zapoznali się z podstawami rzemiosła wojskowego. W grupie nowo powołanych żołnierzy są osoby w różnym wieku – od 18 do 52 lat. To zarówno uczniowie, studenci, jak i osoby pracujące w różnych zawodach, a wśród nich, m.in. sprzedawca, nauczyciel, pracownik restauracji, księgowy, kierowca, magazynier, pracownik muzeum. Po przysiędze wszyscy rozpoczną służbę na wyznaczonych stanowiskach etatowych w pododdziałach, zlokalizowanych najbliżej ich miejsc zamieszkania.

Podczas uroczystości 16 żołnierzy 2 LBOT odebrało z rąk dowódcy 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej, płk. Zbigniewa Krzyszczuka promocję na pierwszy stopień podoficerski, zasilając tym samym kadrę młodszych podoficerów 2 LBOT.

Chcesz zostać żołnierzem WOT? Rekrutacja wciąż trwa

Rekrutacja w szeregi 2 Lubelskiej Brygady OT to proces ciągły i w każdej chwili osoby zainteresowane mogą złożyć wniosek o powołanie do służby. Kandydaci, którzy nigdy nie byli w wojsku przechodzą 16-dniowe szkolenie podstawowe, a żołnierze rezerwy którzy zdecydowali się ponownie założyć mundur przechodzą 8-dniowe szkolenie wyrównawcze.
Służbę można pełnić w jednym z 5 batalionów lekkiej piechoty tj. w Lublinie, Dęblinie, Białej Podlaskiej, Kraśniku i Zamościu.

Osoby zainteresowane powinny składać wnioski o powołanie w Wojskowych Centrach Rekrutacji – w Lublinie, Puławach, Białej Podlaskiej i Zamościu. Mogą również skorzystać z pomocy rekruterów 2 LBOT z danego powiatu – kontakty do nich dostępne są na stronie internetowej.

W tym roku 2 Lubelska Brygada OT organizuje:

  • 4 szkolenia podstawowe dla osób, które nigdy nie były w wojsku w terminach: 9-24.05, 5-20.07, 13-28.09, 15-30.11
  • 4 szkolenia wyrównawcze dla żołnierzy rezerwy: 10-17.05, 5-12.07, 13-20.09, 15-22.11.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Paliwo na stacjach będzie tańsze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto