Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Konferencja Lubelskiego Klastra Obiegu Zamkniętego. Teoretyczne zagadnienia i praktyczne efekty dla regionu

Marcin Jaszak
„Gospodarka Obiegu Zamkniętego – już nie wybór, a konieczność” – pod takim hasłem odbyła się konferencja w Lubelskim Centrum Konferencyjnym. Obok dyskusji biznesowych i naukowych, konferencja przyniosła praktyczne efekty dla lubelskiej gospodarki i środowiska.
„Gospodarka Obiegu Zamkniętego – już nie wybór, a konieczność” – pod takim hasłem odbyła się konferencja w Lubelskim Centrum Konferencyjnym. Obok dyskusji biznesowych i naukowych, konferencja przyniosła praktyczne efekty dla lubelskiej gospodarki i środowiska. Marcin Jaszak
„Gospodarka Obiegu Zamkniętego – już nie wybór, a konieczność” – pod takim hasłem odbyła się konferencja w Lubelskim Centrum Konferencyjnym. Obok dyskusji biznesowych i naukowych, konferencja przyniosła praktyczne efekty dla lubelskiej gospodarki i środowiska.

Wydarzenie zorganizowane zostało przez Lubelski Węgiel Bogdanka S.A – Koordynatora Lubelskiego Klastra Obiegu Zamkniętego. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele polskiego biznesu, krajowych instytucji naukowych i lubelskiego samorządu, zajmujący się tematyką strategii rozwoju firm, ESG, zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska. Głównym tematem była tu gospodarka o obiegu zamkniętym, która obok inwestowania w odnawialne źródła energii, staje się aktualnie podstawą do rozwoju i przyszłością innowacyjnych gospodarek. Stanowi również szansę dla biznesu, połączoną z korzyściami dla środowiska.

Wśród tematów kolejnych paneli dyskusyjnych znalazły się między innymi zagadnienia poruszające kwestie biogazowni, wykorzystania popiołów lotnych, idei zero waste w procesie projektowanie wnętrz oraz oceny przydatności łupka przywęglowego z Lubelskiego Węgla „Bogdanka” S.A. do produkcji ceramicznych materiałów budowlanych i produkcji nawozów.

Temat łupka węglowego okazał się nie tylko teorią, ponieważ podczas konferencji przedstawiciele Lubelskiego Węgla „Bogdanka” oraz firmy Taylor Sp. z o.o. podpisali list intencyjny w sprawie rozpoczęcia współpracy polegającej na wykorzystaniu odpadów górniczych, czyli łupka przywęglowego z „Bogdanki” do produkcji bio-nawozów. Dzięki temu odpady gromadzone na hałdach przy kopani zostaną wykorzystane, a „Bogdanka” zwiększy dochody. Według założeń firma Taylor ma odbierać z kopalni 100 tysięcy ton łupka rocznie.

– Przedsiębiorstwa takie jak Bogdanka muszą, obok głównej działalności szukać dodatkowych efektywności. W tym kontekście pojawia się gospodarka obiegu zamkniętego. W takich inicjatywach jak odzysk ciepła wód kopalnianych czy odzysk węgla z naszej hałdy szukamy dodatkowych, realnych pieniędzy, które możemy reinwestować na nasze inwestycje związane z transformacją. Inicjatywa związana z firmą Taylor pokazuje, że odpady gromadzone na hałdzie nie muszą tam leżeć. Można je wykorzystać do produkcji nawozów lub w przemyśle budowlanym i ceramicznym. Tego typu działania, jak sprzedaż łupka, pozwalają zarobić realne pieniądze, które będziemy reinwestować – mówi Kasjan Wyligała, Prezes Zarządu Lubelskiego Węgla „Bogdanka”.

Lubelski Klaster Obiegu Zamkniętego został utworzony w maju ubiegłego roku. Powstał z inicjatywy pięciu podmiotów – Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego, Lubelskiego Węgla „Bogdanka” S.A., PGE Dystrybucji S.A., Grypy Azoty Zakładów Azotowych „Puławy” S.A. i Lubelskiego Parku Naukowo Technologicznego S.A.

Wśród celów Klastra znalazły się zagospodarowanie istniejących strumieni odpadowych do wytworzenia innych produktów w tym energii i paliw, ograniczenie emisji zanieczyszczeń, rozwój działalności badawczo rozwojowej i atrakcyjności inwestycyjnej w regionie i działania edukacyjno-szkoleniowe, podnoszące świadomość i rozwijające kompetencje.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto