MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Niepełnosprawni z Lublina mogą już składać wnioski o dofinansowanie

Anna Paszkowska
materiały prasowe
Miasto będzie realizować program Aktywny Samorząd, który jest finansowany ze ze środków PFRON. Skierowany jest do osób z niepełnosprawnością, a jego celem jest zmniejszenie lub wyeliminowanie barier ograniczających funkcjonowanie tej grupy mieszkanek i mieszkańców Lublina.

– Wsparcie realizowane w ramach programu jest naprawdę szerokie, są to m.in.: pomoc finansowa na kurs prawa jazdy, zakup wózka inwalidzkiego o napędzie elektrycznym czy zapewnienie opieki dziecku na czas pracy zawodowej. W tym roku pojawiły się pewne zmiany w zasadach rozpatrywania składanych wniosków. Jedną z nich jest zmniejszenie do 10% udziału własnego w ponoszonych przez wnioskodawców kosztach zakupów lub podejmowanej nauki. Nowością jest także rozszerzenie modułu drugiego, dzięki czemu o dofinansowanie do kosztów ponoszonych na studia wyższe będą mogły starać się także osoby z lekkim stopniem niepełnosprawności – mówi Anna Augustyniak, zastępczyni prezydenta Lublina.

W ramach programu wsparcie finansowe udzielane jest w dwóch modułach. Pierwszy zakłada pomoc w likwidacji barier utrudniających aktywizację społeczną i zawodową, w tym transportowych, a także w poruszaniu się. W programie zawarte są również zmniejszenie barier w dostępnie do uczestnictwa w społeczeństwie informacyjnym np. dostęp do sprzętu elektronicznego i potrzebnego oprogramowania. Moduł zakłada pomoc w utrzymaniu aktywności zawodowej osób z niepełnosprawnościami. Projekt pomoże w zapewnieniu opieki dla dziecka przebywającego w żłobku lub przedszkolu.

Drugi moduł "Aktywny Samorząd" polega na wsparciu w uzyskaniu wykształcenia na poziomie wyższym.

Mieszkanki i mieszkańcy z niepełnosprawnością mogą składać wnioski o dofinansowanie w formie papierowej w Dziale ds. Osób Niepełnosprawnych Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Lublinie przy ul. Zemborzyckiej 88-92 lub w formie elektronicznej . Dokumenty składane elektronicznie są dodatkowo premiowane. Trzeba pamiętać, ze jest to wsparcie jednorazowe i nie dotyczy osób, które otrzymały premię w poprzednich edycjach programu.

- W przypadku modułu I to dodatkowe 10 punktów w ocenie merytorycznej wniosku, natomiast w module II jest to jednorazowe zwiększenie dodatku na pokrycie kosztów kształcenia do kwoty 880 zł - informuje Anna Czerwonka z biura prasowego ratusza.

Terminy naboru wniosków do programy "Aktywny Samorząd":

moduł I – do 31 sierpnia;
moduł II:
  • dla roku akademickiego 2023/2024 – do 31 marca;
  • dla roku akademickiego 2024/2025 – do 10 października.


[polecane]26057971,26050633,26060981,26057635,26055339,26058395,1;POLECAMY:[/polecane]
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto