MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Pracownicy MOPR-u mają dość. Przez dwie godziny stali w ciszy i protestowali pod lubelskim ratuszem [ZDJĘCIA]

– Pracuję w MOPR-ze od 36 lat. Nie mam nawet średniej krajowej – mówi jedna z pracownic ośrodka. Takich historii jest więcej, w czwartek (26 maja) pod ratuszem w Lublinie zgromadziło się ok. 100 osób. Walczą o podwyżkę pensji o 1000 zł i lepsze warunki pracy.

Wszyscy ubrani na czarno, w rękach trzymają balony w tym samym kolorze i transparenty. Nie krzyczą, nie skandują. To milczący protest – milczą, bo brakuje im słów.

– Od lipca zeszłego roku mamy spór zbiorowy, bo nasze płace są, można powiedzieć, minimalne. Nasza praca wymaga wielu różnych kwalifikacji, wcale nie tak łatwo jest pomagać drugiemu człowiekowi – mówi Jolanta Dec, członkini zarządu Związku Zawodowego Pracowników Pomocy Społecznej. Pracuje w MOPR-ze prawie 30 lat, na konto co miesiąc dostaje 3800 zł brutto. – Musimy zarabiać godziwe pieniądze, żebyśmy z tyłu głowy nie musieli się zastanawiać: „kurde, jak ja przeżyję i zapłacę kredyt?”. Żeby podejść do klienta ze spokojem, musimy mieć spokój w sobie. My klientom zapewniamy podstawowe potrzeby, ale przecież nasze są dokładnie takie same – twierdzi.

Jak już informowaliśmy w „Kurierze”, pracownicy w 2020 r. i 2021 r. dostali łącznie ok. 500 zł brutto wzrostu pensji. Jak jednak twierdzą, nie była to podwyżka, a regulacja związana z podniesieniem płac minimalnych.

– Pojawiają się różne komentarze, że przecież możemy zmienić pracę. Ale gdyby wszyscy pracownicy MOPR-u się do tego zastosowali, seniorzy i niepełnosprawni z dnia na dzień zostaliby bez żadnego wsparcia – alarmuje Kamil Kulczycki, zastępca przewodniczącego Związku Zawodowego Pracowników Pomocy Społecznej.

Na liczniku ma prawie 13 lat pracy w MOPR-ze, a na koncie co miesiąc 3400 zł brutto. Zatrudnił się tam rok przed końcem studiów i wtedy myślał, że chwycił pana Boga za nogi.

– To było jak spełnienie marzeń, że dostałem się do tak ciekawej pracy. Mam częsty kontakt z ludźmi, ich historie są bardzo różne. Każdy problem: bezrobocia, ubóstwa, niepełnosprawności jest inny, i to jest ciekawe. Żeby jednak wszystkie rozwiązać, musimy mieć rozległą wiedzę: od ustawy o pomocy społecznej przez ustawę o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej aż po ustawę o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, a teraz także dochodzą rozwiązania związane z pomocą uchodźcom – wylicza Kulczycki.

Protest zaczął się o godz. 16, ponieważ, jak twierdzą jego uczestnicy, nie chcieli manifestować w trakcie pracy i tym samym zostawiać bez pomocy podopiecznych ośrodka.

– Prosimy, błagamy, chcemy godnie zarabiać i godnie żyć. Chcemy też pracować, a pomaganie to nasza misja. Dlatego też nie odchodzimy od naszych biurek, tylko zrobiliśmy protest po godzinach - twierdzi pracownica z 27-letnim stażem i 3860 zł brutto miesięcznie.

O lubieniu swojej pracy w rozmowie z „Kurierem” mówi każda z pytanych osób. Za co?

– Czuję satysfakcję, kiedy spotykam po latach osobę, która już wyszła z systemu, i mówi, że dzięki moim słowom już nie pije, ma rodzinę i dzieci – przyznaje pracownica z 36-letnim stażem i 3660 zł brutto miesięcznie.

Dyrekcja MOPR-u wylicza, że aby spełnić oczekiwania protestujących i podnieść pensję 500 pracownikom ośrodka potrzebnych jest blisko sześć milionów zł. Ratusz uzupełnia te obliczenia i wskazuje kwotę ponad siedmiu milionów.

– Chcemy pracować za godne pieniądze, bo teraz służymy ludziom, którzy mają wyższe pensje niż my. Nie chciałabym oczywiście być na ich miejscu, ale nie powinno być tak, że dostają na konto więcej niż my – twierdzi inna pracownica, zarabiająca 3300 brutto zł po 18 latach pracy.

od 16 lat
Wideo

Ceny warzyw i owoców w maju

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Pracownicy MOPR-u mają dość. Przez dwie godziny stali w ciszy i protestowali pod lubelskim ratuszem [ZDJĘCIA] - Kurier Lubelski

Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto