Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zamość. Podwyżki podatku od nieruchomości nie będzie

Bogdan Nowak
Bogdan Nowak
- Temat nie jest popularny, aczkolwiek szalenie istotny, jeżeli chodzi o kształtowanie dochodów własnych miasta – mówiła Agnieszka Gromek, zastępca dyrektora Wydziału Finansowego UM w Zamościu (na zdjęciu z mikrofonem)
- Temat nie jest popularny, aczkolwiek szalenie istotny, jeżeli chodzi o kształtowanie dochodów własnych miasta – mówiła Agnieszka Gromek, zastępca dyrektora Wydziału Finansowego UM w Zamościu (na zdjęciu z mikrofonem) UM w Zamościu
To ważna informacja dla wielu mieszkańców Zamościa. Miejscowi radni miejscy nie zgodzili się na podwyżkę podatku od nieruchomości.

- Temat nie jest popularny, aczkolwiek szalenie istotny, jeżeli chodzi o kształtowanie dochodów własnych miasta – mówiła Agnieszka Gromek, zastępca dyrektora Wydziału Finansowego UM w Zamościu podczas ostatniej sesji zamojskiej Rady Miejskiej. - Wysokość tych dochodów znajduje bezpośrednie przełożenie na możliwości wydatkowe. Stawki zaproponowane państwu w projekcie uchwały zostały skalkulowane w oparciu o wskaźnik inflacji odnotowany za pierwsze półrocze br.

Agnieszka Gromek podkreślała podczas obrad (odbyły się 30 października), że ów „czynnik inflacji” jest bardzo ważny. Bo przekłada się on na koszty realizacji różnych zadań.

- Jeśli weźmiecie państwo pod uwagę jak wzrastają ceny i stawki podatkowe w ostatnich kilku latach to ten ostatni wzrost jest daleko w tyle – tłumaczyła. - Wzrasta także płaca minimalna, która również przekłada się m.in. na koszty realizacji zadań.

Dlatego dochody należy według niej waloryzować. Jednym ze sposobów miało być podniesienie stawek podatku od nieruchomości na 2024 rok. W przypadku budynków mieszkalnych miało to być 1,04 za każdy mkw. (wzrost o 0,14 zł). Natomiast gdy budynki są związane z działalnością gospodarczą opłata miała wówczas pochłonąć 30,28 za 1 mkw. (więcej o 3,95 zł.), a gdy są np. związane z udzieleniem świadczeń zdrowotnych – 6,76 zł za każdy mkw. (więcej o 0.89 zł).

Nowe stawki miały obowiązywać od 1 stycznia 2024 roku. Skutkiem ich podwyższenia miał być wzrost dochodów miasta w przyszłym roku o ok. 6 mln zł (do poziomu 46,5 mln zł). Zamojscy radni po długiej dyskusji się na to nie zgodzili. Pojawiły się opinie, że zamojski UM powinien szukać oszczędności np. w kosztach funkcjonowania urzędu, a nie sięgać do kieszeni mieszkańców (mówili o tym m.in. radni: Dariusz Zagdański, Janusz Kupczyk i Rafał Zwolak).

Efekt? Przeciwko podwyżkom zagłosowało 17 radnych. Pięć osób wstrzymało się od głosu, a jeden radny nie oddał go wcale.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chcesz sprzedać mieszkanie ? To musisz wiedzieć!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zamość. Podwyżki podatku od nieruchomości nie będzie - Zamość Nasze Miasto

Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto