Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

UMCS: Rusza nowa specjalizacja bałkanistyka

Redakcja
Specjalizację balkanistyczną uruchamia w październiku Instytut Filologii Słowiańskiej Wydziału Humanistycznego UMCS.
Materiał Dziennikarza Obywatelskiego

UMCS uruchamia od nowego roku akademickiego specjalizację bałkanistyczną po raz pierwszy nie tylko w Lublinie, ale i na całym prawym brzegu Wisły. A obok etnolingwistyki słowiańskiej jest to druga pionierska specjalizacja Instytutu Filologii Słowiańskiej otwierana w październiku.

Sam zaś największy na uniwersytecie wydział, jakim jest Humanistyka, wprowadza w ramach tego samego unijnego projektu „UMCS dla rynku pracy i gospodarki opartej na wiedzy” 16 nowych specjalizacji, wśród nich: cyberkulturę, etnolingwistykę, e-edytorstwo czy komunikację urzędową i biznesową. Ale projekt dotyczy także BiNoZu i Politologii. Jest on skierowany do studentów UMCS, a jego cel – to poprawa jakości oferty edukacyjnej trzech wspomnianych wydziałów i dostosowanie jej do potrzeb współczesnej gospodarki. To największy i najbardziej kompleksowy projekt edukacyjny realizowany przez Uniwersytet MCS.

- Bałkanistyka, w ramach której będzie można uczyć się języków ligi bałkańskiej – greckiego (nowogreckiego), serbskiego, bułgarskiego czy rumuńskiego skierowana jest do wszystkich studentów UMCS studiów II stopnia różnych kierunków – informuje Iwona Tsanev, pracownik Instytutu Filologii Słowiańskiej i kierownik merytoryczny specjalności bałkanistycznej.

- Wykłady i konwersatoria - dodaje główny pomysłodawca i realizator projektu prof. Petar Sotirov, kierownik Zakładu Słowianoznawstwa w Instytucie Filologii Słowiańskiej. -  opisywać będą różne aspekty regionu bałkańskiego – historię, współczesność, literaturę i sztukę. Ale przewidziane są również warsztaty folklorystyczne, imprezy kulturalne, ekspedycje kulturoznawczo-poznawcze po krajach bałkańskich. Wysoką jakość kształcenia, oprócz doświadczonej kadry, zapewnią posiadane przez nasz Instytut kontakty na Bałkanach, szczególnie w Bułgarii, Grecji, Rumunii i Serbii.

Absolwenci nowej specjalizacji, oprócz wiedzy teoretycznej i własnego doświadczenia, związanego z regionem bałkańskim, dysponować będą również umiejętnościami praktycznymi - posługiwaniem się przynajmniej dwoma językami bałkańskimi. Dzięki kształtowaniu odpowiednich postaw wobec Półwyspu Bałkańskiego lepiej zrozumieją i będą szanowali historię, tradycje oraz różnorodność kulturowo-etniczną i religijną narodów bałkańskich.

- Osoby kończące takie studia uzyskają szersze perspektywy zawodowe i intelektualne oraz większe możliwości zatrudnienia, gdyż coraz większe jest zainteresowanie pracodawców specjalistami w tej branży - dodaje pani Tsanev. – Absolwenci bałkanistyki będą mogli pracować w biurach i agencjach turystycznych, w ośrodkach etnograficznych, bibliotekach, szkołach wyższych oraz w instytutach badawczych. Nie bez znaczenia jest również możliwość podjęcia przez nich pracy w bałkańskich firmach w Polsce i w polskich na Bałkanach, jak również w polskich placówkach dyplomatycznych na Półwyspie Bałkańskim.

Nauka na specjalizacji bałkanistycznej jest oczywiście bezpłatna, zaś dla najlepszych przewidziane są płatne staże krajowe i zagraniczne. Jednakże najbardziej atrakcyjną wydaje się jednak oferta językowa – nowożytna greka, która jest tak bardzo różna od swej klasycznej kuzynki ze starożytnej Hellady.



Czytaj także:

Studia w Lublinie: Rusza cyberkulturoznawstwo na UMCS
od 12 lat
Wideo

echodnia Ksiądz Łukasz Zygmunt o Triduum Paschalnym

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto