MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Z pól naftowych w Omanie nad Zalew w Jastkowie. Dr Alexandros Stefanakis z wizytą w naszym mieście

Marcin Jaszak
Kolejny profesor z zagranicznego ośrodka naukowego był gościem Szkoły Doktorskiej Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Grecki naukowiec zajmujący się technologiami oczyszczania ścieków odwiedził lubelską uczelnię w ramach programu Gminy Lublin „Visiting professors in Lublin” Celem programu jest międzynarodowa wymiana wiedzy i doświadczeń. Wizyta miała również wymiar praktyczny.

Światowy ekspert w dziedzinie zielonych technologii oczyszczania ścieków

W ramach Programu Visiting Professors naukowcy, doktoranci oraz studenci z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie mieli okazję do naukowej debaty i wymiany doświadczeń z profesorem Alexandrosem Stefanakisem z Politechniki Krety w Grecji. Dr Alexandros Stefanakis reprezentuje Laboratory of Environmental Engineering & Management, School of Chemical and Environmental Engineering, Technical University of Crete. Jest ekspertem w dziedzinie zrównoważonej i zdecentralizowanej gospodarki wodno-ściekowej. Od 2023 roku sprawuje funkcję Prezydenta Międzynarodowego Stowarzyszenia Inżynierii Ekologicznej. Główne zagadnienia jakimi się zajmuje i wdraża na całym świecie, to rozwiązania z zakresu oczyszczania ścieków komunalnych i różnego rodzaju ścieków przemysłowych w oparciu o wykorzystanie rozwiązań opartych na zasobach przyrody. Warto wymienić tu największą na świecie oczyszczalnię ścieków komunalnych w Arabii Saudyjskiej oraz największy na świecie system gospodarki ściekami z pól naftowych na pustyni w Omanie.

Wizyta studyjna w gminie Jastków

Obok wykładów, wspólnych prac badawczo-naukowych i seminariów odbywających się na Uniwersytecie Przyrodniczym, naukowcy poznali i ocenili rozwiązania zastosowane w oczyszczalni hydrofitowej przy nowym Zalewie w Jastkowie wody z rzeki Ciemięgi zasilające około 14 hektarowy zbiornik.

– System hybrydowo-hydrofitowy do oczyszczania wód z rzeki Ciemięgi opiera się na wykorzystaniu procesów separacji zanieczyszczeń, chemicznych reakcji utleniająco-redukcyjnych oraz biologicznej aktywności różnych grup mikroorganizmów i odpowiednio dobranych roślin wodolubnych lub wodnych, zasiedlających ekosystemy bagienne – wyjaśnia prof. Krzysztof Jóźwiakowski.

Głównym zadaniem Zalewu w Jastkowie jest poprawa bilansu wodnego zlewni rzeki Bystrzycy, której dopływem jest rzeka Ciemięga zlokalizowana na terenie gminy Jastków.

– Rozwiązanie opiera się ma magazynowaniu wody w okresach jej nadmiaru i wykorzystywaniu wody w okresach suszy. Służy także zachowaniu biologicznego przepływu wody w okresie piętrzenia – mówi Paweł Jędrejek wójt gminy Jastków.

Paweł Jędrejek konsultował z naukowcami, jak powinna przebiegać dalsza eksploatacja systemu hydrofitowego, aby zapewniał jak najlepsze efekty oczyszczania wody. Dr Alexandros Stefanakis wyraził opinię, że obecność trzciny na zalewie nie jest zagrożeniem dla zbiornika, a wręcz może poprawić jakość wody w zbiorniku. Podczas spotkania ustalono też, że będzie rozwijana dalsza współpraca pomiędzy Dr Alexandrosem Stefanakisem, naukowcami z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie oraz gminą Jastków w zakresie rozwiązań opartych na zielonych technologiach na terenie gminy Jastków.

W przyszłym roku Zalew zyska także wymiar rekreacyjny i zostanie udostępniony mieszkańcom i turystom.

– Chcemy by zalew pełnił także funkcję rekreacyjną. Aktualnie rozpisujemy przetarg na aranżację infrastruktury wokół zalewu, drogę wewnętrzną, ścieżkę rowerową i platformę widokową do obserwacji lokalnej przyrody, zasilaną instalacją OZE – podkreśla Paweł Jędrejek.

Grecki profesor Alexandros Stefanakis odwiedził Zalew w Jastkowie wspólnie z prof. dr hab. Katarzyną Ognik, dyrektor Szkoły Doktorskiej UP w Lublinie, dr hab. Barbarą Sowińską-Świerkosz – zastępcą dyrektor Szkoły Doktorskiej UP, prof. uczelni, z prof. dr hab. Krzysztofem Jóźwiakowskim kierownikiem Katedry Inżynierii Środowiska i Geodezji Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie oraz Pawłem Jędrejkiem, gospodarzem gminy Jastków.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Popłoch na hiszpańskich plażach Drony wykryły w wodzie rekiny!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Z pól naftowych w Omanie nad Zalew w Jastkowie. Dr Alexandros Stefanakis z wizytą w naszym mieście - Kurier Lubelski

Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto