MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Z okazji rocznicy legendarnego pożaru Lublina ulicami przejdzie procesja

Anna Chlebus
Anna Chlebus
Łukasz Kaczanowski/archiwum
Niedługo, bo już w niedzielę 2 czerwca 305. rocznica największego w historii pożaru Lublina. Z tej okazji uliczkami Starego Miasta przejdzie procesja z pochodniami. Jak to się jednak stało, że w ogóle do niego doszło? Jak głosi legenda winny był piorun.

Nasze miasto na przestrzeni swojej historii trawiony był przez pożary wielokrotnie.

- Wiele z nich miało miejsce jeszcze przed powstaniem źródeł pisanych i świadczą o nich tylko ślady odkryte podczas prac archeologicznych - czytamy na stronie Teatru NN. - Trzeba też pamiętać, ze nawet gdy o jakiejś pożodze znaleźć można wzmianki w źródłach, to w miarę upływu czasu daty i szczegóły potrafiły ulec zatarciu.

Niektórym z nich towarzyszyły istnie cudowne wydarzenia czy okolicznościach jakie im towarzyszyły. Jednym z nich był bez wątpienia ten najsłynniejszy z 1719 roku. Według podań rozpoczęło go nagłe uderzenie pioruna w słomiany dach jednego z domów w dzielnicy żydowskiej mieszczącej się pod miejskimi murami (obecne błonia pod zamkiem, ul. Ruska i okolice). Pożoga szybko ogarnęła wielką część miasta, a przerażeni mieszkańcy stojącej w płomieniach dzielnicy kryli się w synagodze. W najbardziej krytycznym momencie z bazyliki oo. Dominikanów ruszyła procesja z relikwią Drzewa Krzyża Świętego. Wtedy nagle nad głowami zakonników zebrały się chmury i spadł wielki deszcz, który pomógł opanować szalejący żywioł. Do dziś mówi się o cudzie, a upamiętnia go słynny obraz w kościele Dominikanów.

W najbliższą niedzielę (2 czerwca) obchodzimy 305. rocznicę tego wydarzenia uratowania miasta od wielkiego pożaru.

- Na pamiątkę tamtych wydarzeń organizujemy co roku opowieść procesyjną, podczas której przemierzamy Stare Miasto. Przejściu towarzyszy historyczna narracja poświęcona mijanym miejscom, teatralizowane scenki oraz ogień, nie tylko w postaci fire show - zapowiada Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej.

Opowieść rozpocznie się ok. 20.45 (po mszy o godzinie 20.00) w bazylice oo. Dominikanów przy ul. Złotej 9. Zobacz zdjęcia z zeszłorocznych obchodów:

- W ramach obchodów zapraszamy także we wtorek (28 maja). Zaplanowaliśmy także sympozjum popularno-naukowe „Re-ewolucje w przestrzeni Lublina". Od godziny 12 w budynku Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej przy placu Litewskim 3 lubelscy specjaliści z zakresu historii, archeologii, kartografii i architektury będą debatować na temat historycznych zmian w przestrzeni naszego miasta - zachęcają organizatorzy.

Organizatorami tego wydarzenia są: MZWDR oddział Muzeum Narodowego w Lublinie, Lubelska Trasa Podziemna - Ośrodek „Brama Grodzka - Teatr NN"; Klasztor o.o. Dominikanów w Lublinie, OSP Wojciechów, a jego partnerami: Chorągiew Rycerstwa Ziemi Lubelskiej, Fundacja Belriguardo - okno na historię i sztukę, Sbandieratori Belriguardo oraz Tancerze Ognia.

od 12 lat
Wideo

Kraków - wymiana schodów ruchomych na dworcu głównym

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto