Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

UMCS: Inauguracja roku akademickiego już po raz 69. (zdjęcia)

Redakcja
Lubelska uczelnia rozpoczęła oficjalnie nowy rok akademicki.
Materiał Dziennikarza Obywatelskiego


UMCS ma 200-tysięcznego absolwenta


Tradycyjnie, 23 października, a więc w kolejną rocznicę pierwszej inauguracji roku akademickiego na nowo powstałym w 1944 roku Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej, w Auli Uniwersyteckiej na Wydziale Prawa i Administracji odbyła się uroczysta inauguracja nowego roku akademickiego 2012/2013.

- Uroczystość rozpoczęła msza święta w intencji społeczności akademickiej UMCS, celebrowana przez arcybiskupa Stanisława Budzika, metropolitę lubelskiego, która odbyła się w Kościele Duszpasterstwa UMCS – informuje Aneta Śliwińska z biura rzecznika prasowego uczelni. – W świeckiej części uroczystości wzięli udział niektórzy lubelscy parlamentarzyści, przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych, przedstawicielstw dyplomatycznych, lubelskich uczelni wyższych, kuratorium oświaty, duchowieństwa, lokalnych mediów i wielu organizacji.

Rektor UMCS prof. dr hab. Stanisław Michałowski, dla którego była to pierwsza tego typu uroczystość w nowej funkcji, długo witał przybyłych gości, szczególnie ciepło zwracając się do byłych rektorów uczelni – prof. Wiesława Skrzydły, prof. Zdzisława Cackowskiego, prof. Kazimierza Goebla, prof. Mariana Harasimiuka, prof. Wiesława Kamińskiego i prof. Andrzeja Dąbrowskiego.

- Udaje się nam na razie obronną ręką przechodzić przez niż demograficzny, a ostatnio odnotowaliśmy nawet wzrost liczby studentów na studiach stacjonarnych – podkreślił rektor UMCS. – Trochę gorzej jest na studiach zaocznych i podyplomowych. Ale z kolei kształcimy coraz więcej studentów z zagranicy, których przyjęliśmy w tym roku trzykrotnie więcej. Dla nich nawet uruchamiamy specjalne biuro obsługi. Prym wiodą nasi goście z Ukrainy i Białorusi. I na nich właśnie stawia teraz uczelnia. Te ok. 500 osób mniej w porównaniu z rokiem ubiegłym, które rozpoczynają studia, nie jest dla nas tragedią, ale fakt ten sprawia, iż jesteśmy przygotowani na coraz to nowe wyzwania codzienności – zauważył prof. Michałowski.

Wśród wielu odczytanych listów gratulacyjnych nie zabrakło tych najważniejszych – od prezydenta Bronisława Komorowskiego oraz od premiera Donalda Tuska.

W dalszej części uroczystości rozdane zostały odznaczenia państwowe nadane przez Prezydenta RP dla pracowników UMCS, które wręczała wojewoda lubelski Jolanta Szołno-Koguc w towarzystwie rektora uczelni. Kawalerem Krzyża Oficerskiego Orderu Odrodzenia Polski został historyk prof. Ryszard Szczygieł. Wręczono również nagrody i wyróżnienia – Nagrodę im. Jerzego Giedroycia oraz Nagrodę Naukową „Marii Curie”, która od tego roku ma charakter ogólnopolski.

Niecodziennym wyróżnieniem była nagroda dla 200-tysięcznego absolwenta UMCS. Otrzymała ją absolwentka Wydziału Humanistycznego Sylwia Kozłowska.

W tej części uroczystości odbyła się również immatrykulacja studentów i doktorantów, jak również miały miejsce wystąpienia przedstawicieli tych grup. Wykład inauguracyjny nt.. „Nadprzewodnictwo – od badań podstawowych do zastosowań” - wygłosił natomiast prof. Tadeusz Domański z Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki.

Wieczorem w Chatce Żaka odbył się koncert z okazji inauguracji roku akademickiego, w którego programie znalazł się koncert fortepianowy Fryderyka Chopina w wykonaniu Yuko Kawai, opera japońska w trzech opowieściach „Fuji – Góra Mądrości” w interpretacji Naomi Utamakury oraz Włodzimierza Pastuszaka – 108 Bonno – malarstwo i ożywianie obrazów.

Już za rok – jubileuszowa 70. inauguracja roku akademickiego na UMCS.

Dzisiaj zaś, 25 października o godz. 11 w Auli m. prof. Leona Kaczmarka na Wydziale Humanistycznym nastąpi nadanie tytułu doktora honoris causa prof. Mykole Grygorowiczowi Krykunowi – wybitnemu historykowi i humaniście, badaczowi dziejów Ukrainy i dawnej Rzeczypospolitej.

Ten emerytowany profesor Uniwersytetu Lwowskiego jest od 1968 roku związany ze środowiskiem historyków UMCS. W latach siedemdziesiątych XX w., gdy dostęp do archiwów we Lwowie był utrudniony, podczas wyjazdów badawczych korzystali z jego pomocy liczni pracownicy naszej uczelni. Dzięki autorytetowi prof. Krykuna i jego kontaktom z pracownikami archiwów i bibliotek lwowskich, naukowcy UMCS mogli dotrzeć do materiałów, do których formalnie droga była zamknięta.

- Bogaty dorobek naukowy prof. Mykoły Krykuna jest także ważny dla historiografii polskiej. Jego uznana pozycja naukowa wśród historyków Ukrainy, rozległe kontakty z historykami polskimi, jak również rosyjskimi i litewskimi, czynią z niego badacza o uznanej renomie, oraz postać ważną dla całego środowiska historyków Europy Środkowo-Wschodniej – dodaje Aneta Śliwińska z biura rzecznika prasowego UMCS.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto