MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Studia w Lublinie: Po filozofii do banku czy reklamy?

malgorzata_wielgosz
malgorzata_wielgosz
Unikatowe w skali ogólnopolskiej. Etyka i naukoznawstwo to nowe ...
Unikatowe w skali ogólnopolskiej. Etyka i naukoznawstwo to nowe ... Wojciech Nieśpiałowski/ Archiwum
Unikatowe w skali ogólnopolskiej. Etyka i naukoznawstwo to nowe kierunki, które od października ruszają na Wydziale Filozofii KUL. W bieżącym roku akademickim uruchomiono przyrodoznawstwo oraz retorykę stosowaną.

- Są to kierunki unikatowe w skali ogólnopolskiej – podkreśla ks. prof. Stanisław Janeczek, dziekan Wydziału Filozofii. – Nigdzie w Polsce nie ma takich. Retoryka stosowana jest ukierunkowana na zdobywanie praktycznej umiejętności przemawiania, sprawnego, uargumentowanego, przekonywającego. Umiejętność ta szczególnie ważna jest dla polityków, działaczy samorządowych. Absolwenci tego kierunku znajdują zatrudnienie w różnych agencjach typu public relations czy reklamy.

Filozofia wydaje się być jednym z kierunków bardzo teoretycznych.

- W praktyce ułatwia podejmowanie pracy – zapewnia ks. prof. Janeczek. - Na tym kierunku zdobywa się znakomite wykształcenie ogólne, które ułatwia podejmowanie studiów podyplomowych. Nie słychać, by studenci po filozofii narzekali na brak pracy. Chętnie zatrudniani są w bankach, instytucjach ubezpieczeniowych. Wydział Filozofii jest jednym z najstarszych, jednak myśli się tu bardzo nowocześnie i praktycznie. Wszystkie kierunki w jego obrębie nastawione są na zdobywanie kompetencji ogólnych z zastosowaniami praktycznymi, a więc uwzględnia się także wymogi rynku pracy.

Co można robić po etyce?

- Absolwenci etyki mogą być profesjonalnymi nauczycielami - przekonuje ks. prof. Janeczek. - Uczyć wrażliwości moralnej, rzetelnego zamysłu nad wyborami moralnymi, umiejętności racjonalnego uzasadnienia decyzji moralnych, unikając ideologicznego zacietrzewienia. Naukoznawstwo zaś będzie uczyć zwłaszcza zarządzania nauką, tak niezbędnego wobec obecnych reform instytucji badawczych i szkolnictwa wyższego. Filozofia jest Alma Mater -  Matką Rodzicielką innych wydziałów i kierunków. Proponując je uwzględniamy wymogi rynku pracy. Filozofia jest nie tylko nauką teoretyczną, ale też uniwersalną. Jej poziom na KUL jest naprawdę wysoki. Wydział Filozofii został najwyżej ocenianym wydziałem na KUL, który z kolei w tym aspekcie jest najwyżej ocenianą uczelnią na Lubelszczyźnie. W 2007 roku Uniwersytecka Komisja Akredytacyjna naszą filozofię uznała za najlepszą w Polsce. Tę chlubną opinię otrzymaliśmy wraz z filozofią na UJ. Wydział Filozofii działa niezwykle prężnie. W jego ramach uruchomione integralnie pojęte kulturoznawstwo, nie zaniedbujące żadnego z elementów ludzkiej twórczości, w tym roku ma już absolwentów drugiego stopnia studiów – dodaje z dumą.

Jakie predyspozycje, zdaniem studentów, trzeba mieć do studiowania na Wydziale Filozofii?

- Trzeba mieć duszę artysty, żeby studiować filozofię – stwierdza student piątego roku filozofii przyrody ożywionej. – Z filozofią to jest tak, jak z odbiorem sztuki. Człowiek powinien zaangażować się na poziomie duchowym. Odradzam studiowanie tego kierunku, jak ktoś nie czuje się artystą - dodaje.

- Studiują tu osoby duchowne i bardzo sobie to chwalą - zapewnia absolwent filozofii przyrody nieożywionej, ojciec Artur Przechowski, franciszkanin konwentualny. - Filozofia ogromnie poszerza horyzonty myślowe. Zdobywa się szersze spojrzenie na rzeczywistość, nawet w kontekście wiary i inaczej w tym świetle można rozmieć też teologię. Profil kształcenia jest bardzo szeroki. Oprócz przedmiotów filozoficznych obowiązkowe są tutaj: analiza matematyczna, algebra, fizyka ogólna, mechanika kwantowa czy elektrodynamika klasyczna. Bardzo ciekawa jest astronomia. Absolwenci z lat 70., 80. wspominają, że jeszcze wtedy nie było podziału na filozofię przyrody ożywionej i nieożywionej, a na przedmioty ścisłe, takie jak fizyka, chodzili na UMCS. Dziś mamy dwa kierunki: filozofię przyrody ożywionej i nieożywionej. A fizyka, matematyka, chemia są potrzebne do uprawiania filozofii o świecie - podkreśla.


Czytaj także:

Studia w Lublinie: Rekrutacja jeszcze tylko we wtorek
Studia w Lublinie: Nowe kierunki studiów (lista)
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Najatrakcyjniejsze miejsca do pracy zdaniem Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto