Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Studia w Lublinie: Oferty na przyszłość

Jakub Markiewicz
Jakub Markiewicz
Lubisz tańczyć, masz smykałkę do mechatroniki, interesujesz się kosmetyką, a może biotechnologią? Lubelskie uczelnie prześcigają się w oferowaniu coraz ciekawszych kierunków studiów.

- Waham się pomiędzy informatyką i ekonomią – mówi Kamil Gronecki, tegoroczny maturzysta. – Trudno przewidzieć, po którym z tych kierunków będę miał większe szanse na pracę. Mam nadzieję dostać się na studia dzienne, ale jeśli matura nie pójdzie mi najlepiej, to będę szukać szkoły prywatnej.

Lubelskie uczelnie wyciągają do maturzystów pomocną dłoń i uruchamiają nowe kierunki studiów.

– Od października na Politechnice Lubelskiej ruszy mechatronika, czyli unikatowy w Lublinie kierunek z pogranicza mechaniki, elektroniki, informatyki, automatyki i robotyki – tłumaczy Iwona Czajkowska-Deneka, rzeczniczka uczelni. – Wszechstronnie wykształconym inżynierom bezrobocie nie grozi. Wkrótce uczelnia planuje też uruchomić inżynierię biomedyczną we współpracy z Uniwersytetem Medycznym.

Katolicki Uniwersytet Lubelski uruchamia od nowego roku akademickiego biotechnologię, politologię, etnologię i edukację techniczno-informatyczną, oraz inżynierię środowiska.

Furorę wśród maturzystów robią też otwarte niedawno europeistyka i niderlandystyka. Lingwistyka stosowana to z kolei najnowsza propozycja Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej. Uniwersytet Medyczny zaprasza zaś maturzystów na tworzoną właśnie kosmetologię.

Lubelskie uczelnie biorą też udział w ministerialnym konkursie na kierunki zamawiane, czyli strategiczne dla polskiej gospodarki.

Studenci, którzy będą się na nich uczyć, mogą liczyć na tysiąc złotych stypendium miesięcznie. Dzięki zastrzykowi pieniędzy uczelnie będą mogły też przyjąć więcej studentów. O dofinansowanie starają się m.in. UMCS i Politechnika Lubelska. Atrakcje dla przyszłych żaków przewidziały też prywatne uczelnie. – Ruszamy właśnie z kierunkiem taniec, w ramach którego studenci będą mogli nauczyć się m.in. tańca współczesnego, towarzyskiego i choreoterapii – wyjaśnia Beata Żurowska z Wyższej Szkoły Nauk Społecznych. – Maturzystom proponujemy także m.in. kierunek ratownictwo medyczne i dietetykę.

Na przyszłościowe kierunki stawia Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Administracji.

– W naszej ofercie maturzyści znajdą dziewięć kierunków licencjackich, w tym dwa inżynierskie, to transport i informatyka – wyjaśnia Anna Selwa z WSPA. –Uczelnia stara się także o uruchomienie prawa i architektury wnętrz. Stawiamy na kierunki, po których absolwenci odnajdą się na rynku pracy.

Fizjoterapię oraz turystykę i rekreacji poleca Wyższa Szkoła Społeczno-Przyrodnicza.

Absolwenci tych kierunków mogą opuścić mury uczelni z dyplomem magistra. – To kierunki, które cieszą się szczególnym powodzeniem, bo tylko my prowadzimy je na poziomie studiów magisterskich – wyjaśnia Henryk Stefanek, kanclerz uczelni. – Zainteresowanie towarzyszy też filologii iberyjskiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Najatrakcyjniejsze miejsca do pracy zdaniem Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto