„Sputnik nad Polską” w Chatce Żaka. Festiwal filmów rosyjskich

Leszek Mikrut
Jak co roku o tej porze, już w najbliższy piątek 15 stycznia w kinie studyjnym „Chatka Żaka”, rozpocznie się tradycyjna coroczna impreza filmowa związana z prezentacją najnowszych filmów nakręconych przez współczesnych reżyserów rosyjskich.

Akademickie Centrum Kultury UMCS już po raz szósty zaprasza w styczniu do obejrzenia wyboru filmów z warszawskiego Festiwalu Filmów Rosyjskich „Sputnik nad Polską”, który tradycyjnie odbywa się jesienią poprzedniego roku. Obrazy kinematografii rosyjskiej trafiają już do ponad 40 polskich miast. Na ich trasie jest też Lublin. Tym razem projekcje nad Bystrzycą będą odbywały się do niedzieli 24 stycznia br., ale z przerwą w dniach 18-22 stycznia.

„Sputnik nad Polską” jest corocznym festiwalem filmów rosyjskich, który miał swą premierę w 2007 roku w Warszawie. A od 2008 roku w Rosji organizowany jest symetryczny festiwal "Wisła", prezentujący dzieła polskiej kinematografii.

Celem tej imprezy kinowej jest prezentacja najbardziej znaczących dzieł najnowszej rosyjskiej sztuki filmowej, dzieł zarówno twórców już uznanych, jak i dopiero wchodzących na scenę, a także filmów przeznaczonych dla dzieci.

- W ramach 9. edycji Repliki Festiwalu Filmów Rosyjskich w Lublinie w kinie studyjnym „Chatka Żaka” – Inkubator Medialno-Artystyczny UMCS - widzowie tego całego przedsięwzięcia będą mogli zapoznać się z treścią 10 tytułów. Codziennie będą miały miejsce dwie projekcje: o godz. 18.00 (18.15) i 20.00. Jak zwykle lubelscy kinomani zaznajomią się z dorobkiem przede wszystkim najnowszej kinematografii rosyjskiej, choć nie zabraknie powrotów do trendów filmowych, które wyznaczały jej bieg w ostatnich latach.

Lubelska edycja zaczyna się pokazem filmu "Gorzko! - 2” w reżyserii Żory Kryżownikowa. Obraz jest kontynuacją tematyczną filmu "Gorzko" tegoż autora, który gościł na festiwalu w roku ubiegłym.

Bilety będą sprzedawane od 15 stycznia br. od godz. 15.00 w kasie "Chatki Żaka". Karnet na wszystkie seanse kosztuje 40 zł., zaś wejściówki można nabyć po 10/12 zł.

PROGRAM lubelskiej Repliki 9. Festiwalu „Sputnik nad Polską” (wg materiału organizatora) - kino studyjne „Chatka Żaka”, termin 15-24.01.2014 r.:

15 stycznia, piątek, godz. 18.00 - "GORZKO! - 2", reż.: Żora Kryżownikow, obsada: Jan Capnik, Julia Aleksandrowa, Jegor Korieszkow, Jelena Waliuszkina, Wasilij Kortukow, Julia Sules, Siergiej Ławygin, Aleksander Robak, Aleksander Pal, Siergiej Swietłakow, prod.: Rosja 2014 (93 min);
Z nadzieją na zarobienie łatwych pieniędzy ojczym Nataszy wplątuje się w pewną aferę finansową, przez co ściąga kłopoty na siebie i swoich partnerów biznesowych. Ci, nie czekając na wyjaśnienia, szykują zamach na jego życie. Cała rodzina opłakuje Borysa Iwanowicza, a on na to … gwiżdże. Musi poleżeć trzy dni w trumnie, przeżyć własny pogrzeb, potem rodzina go odkopie i można będzie spać spokojnie. Wszystko odbywa się według genialnego planu ojczyma aż do chwili, kiedy pojawia się jego przyjaciel z wojska, chcący się pożegnać z byłym towarzyszem broni.

15 stycznia, piątek, godz. 20.00 - "14+", reż.: Andriej Zajcew, obsada: Gleb Kałużny, Uljana Waskowicz, Olga Ozołłapinja, Aleksiej Filimonow, Dmitrij Branow, Dmitrij Błochin, Anna Rudź, prod.: Rosja 2015 (106 min);
Błyskotliwie i zabawnie opowiedziana historia pierwszej młodzieńczej, a właściwie dziecięcej miłości, która rozkwita na obrzeżach wielkiej metropolii, wśród betonowych bloków i zatłoczonych ulic. Współcześni Romeo i Julia, uwikłani w sieci wirtualnych kontaktów, lajków i selfie, próbują po omacku znaleźć drogę ku sobie, pokonując liczne przeszkody. Jednak najtrudniejsze do pokonania okazują się ich własne kompleksy i strach przed odrzuceniem.

16 stycznia, sobota, godz. 18.00 - "UCIECZKA Z MOSKWABADU", reż.: Daria Połtorackaja, obsada: Maria Maszkowa, Dżawahir Zakirow, Nikita Panfiłow, Mikael Dżanibekian, Aleksander Griszyn, Kiriłł Kiaro, Anastasia Busygina, Jekaterina Sołomatina, Artiom Nasybulin, Andriej Frołow, prod.: Rosja 2015 (91 min);
Masza Łastoczkina, inspektor Federalnej Służby Migracyjnej, kieruje grupą operacyjną stworzoną w celu wyczyszczenia rosyjskiej stolicy z nielegalnych imigrantów pracujących na czarno. Kobieta wykonuje swoje obowiązki chłodno i bezwzględnie, nie zapominając, że z ręki takiego właśnie „gościa stolicy” zginął jej mąż, Andriej.
Do jej oddziału zostaje skierowany Hasan, Tadżyk w średnim wieku, którego wszyscy nazywają Sanitariuszem. Hasan już od dawna mieszka w Rosji, współpracuje ze służbą migracyjną, dostarczając jej informacji o miejscach, które nielegalnie zamieszkują imigranci. Pozornie wygląda to jak zdrada swoich, jednak tak naprawdę Hasan ratuje rodaków, którzy z dala od swojej ojczyzny tracą ludzką godność. Spędzając czas z Hasanem, Masza zaczyna nagle rozumieć, że sama tak naprawdę niczym się nie różni od nielegalnych imigrantów – Moskwa jest dla niej zupełnie obcym miastem. Przyjechała do stolicy, żeby zarabiać na życie jako tancerka, a wylądowała na Bazarze Czerkizowskim, gdzie natknął się na nią Andriej. Masza i Hasan są intruzami w bezdusznej metropolii, w której można przeżyć, pomagając sobie nawzajem i nie dzieląc ludzi na miejscowych oraz obcych.

16 stycznia, sobota, godz. 20.00 - "NORWEG", reż.: Aliona Zwancowa, obsada: Jewgienij Mironow, Severija Janušauskaitė, Dmitrij Marianow, Ksenia Rappoport, Roza Chajrullina, Yan Ge, Sabina Achmedowa, Olga Mukukenowa, Meerikan Mirzaliewa, Aliza Abdiewa
prod.: Rosja 2015 (108 min);
Jak grom z jasnego nieba spada na głowę moskwianina Kiriłłowa stanowisko kierownika firmy cleaningowej, która całkowicie składa się z migrantek-Azjatek. Sytuację komplikuje fakt, ze Kiriłłow planuje przeprowadzić się na stałe do Norwegii i czeka na swoją norweską narzeczoną, która ma go odwiedzić w Moskwie. Przyszła żona Kiriłłowa to typowa Europejka, bezwarunkowo wierząca w zasady wolności i tolerancji. Jest przerażony na samą myśl o tym, że jego narzeczona mogłaby dowiedzieć się o wyzysku „kobiet ze Wschodu”, dlatego stara się jak może, żeby ukryć przed nią fakt istnienia „haremu”…

17 stycznia, niedziela, godz. 18.00 - "ZBAWIENIE", reż.: Iwan Wyrypajew, obsada: Polina Griszyna, Karolina Gruszka, Cazimir Liske, Vanchuk Fargo, Angchuk Phuntsok, Diana Zamojska, ojciec Edward, Iwan Wyrypajew, prod.: Rosja 2015 (94 min)
Młoda polska zakonnica, siostra Anna, zostaje wysłana na misję do parafii, która znajduje się wysoko w Himalajach. Anna ma 25 lat i połowę swego dotychczasowego życia spędziła w klasztorze. Po raz pierwszy w życiu wyjeżdża za granicę – do autentycznej krainy Ladakh, która jest częścią Tybetu, na terytorium Indii. Kiedy Anna przybywa na miejsce, otwiera się przed nią zupełnie nieznany jej do tej pory świat. Spotyka się z zupełnie inną kulturą, energię i odmienną religią. Zagadkowy świat Tybetu, ludzie, których przypadkowo spotyka na swojej drodze – skłaniają ją do przemyśleń i zadawania samej sobie trudnych pytań.

17 stycznia, niedziela, godz. 20.00 - "NO COMMENT", reż.: Artiom Tiemnikow, obsada: Leonard Proxauf, Aleksander Nowin, Dmitrij Żurawlow, Soma Paissel; prod.: Rosja 2014 (107 min);
Tragiczne wydarzenia, do których doszło nie tak dawno temu w Paryżu, zwróciły uwagę całego świata na niebezpieczeństwo, jakim są dla całego cywilizowanego świata radykalni islamiści. Film Artioma Tiemnikowa pokazuje, jak islamistom udaje się w państwach europejskich werbować młodych ludzi, którzy są później wysyłani na obszary objęte konfliktami zbrojnymi (Syria, Irak, Czeczenia). Opowiada on historię młodego Niemca, który pod wpływem islamskich rekruterów trafia do Czeczenii. Kiedy uświadamia sobie, jaki błąd popełnił, na zmianę decyzji jest już za późno.

23 stycznia, sobota, godz. 18.15 - "FRANKOFONIA", reż.: Aleksandr Sokurow, obsada: w.: Johanna Korthals Altes, Louis-Do de Lencquesaing, Vincent Nemeth, Franz Wolff-Metternich, prod.: Rosja/Francja 2015 (87 min);
Dwoje ludzi, których los połączył w Paryżu w latach okupacji Francji przez faszystowskie Niemcy: Francuz Jacques Jaujard, dyrektor Luwru i Franz Graf Wolff Metternich, przedstawiciel administracji wojskowej na okupowanym terenie. Pokonany i zwycięzca. Formalnie przeciwnicy zostają sojusznikami, którzy jednoczą swoje wysiłki, aby wśród ruin Europy uratować cenne zbiory muzealne, dzieła sztuki będące światowym dziedzictwem kultury.

23 stycznia, sobota, godz. 20.00 - "FILM O ALEKSIEJEWIE", reż.: Michaił Segał, obsada: Aleksandr Zbrujew, Aleksiej Kapitonow, Tatiana Maist, Ksenia Radczenko, Denis Fomin, Swietłana Perwuszina, Anastasia Popkowa, Maksim Winogradow, Andriej Makarewicz, prod.: Rosja 2014 (95 min);
Autor błyskotliwych „Opowieści” Michaił Segał powraca w wielkim stylu, przedstawiając swój nowy, pełnometrażowy „Film o Aleksiejewie” – wymyśloną biografię pieśniarza i łamacza damskich serc, który u schyłku życia dostaje szansę przeżyć je jeszcze raz. Barwnym tłem, a zarazem pełnoprawnym bohaterem filmu staje się epoka lat 60. w ZSRR. Takie kultowe postaci jak Tarkowski, Wysocki i Gagarin, przewijają się przez film jako symbole minionej epoki, zostawiając ślad w barwnym życiu głównego bohatera, w rolę którego wcielił się znakomity Aleksandr Zbrujew. Liryczny i pełny humoru „Film o Aleksiejewie” nie tylko wzbudza sentyment i zaskakuje niebanalnym zakończeniem, ale i próbuje odpowiedzieć na pytanie, czym jest prawdziwa miłość.

24 stycznia, niedziela, godz. 18.15 - "KLASA SPECJALNA", reż.: Iwan I. Twierdowskij, obsada: Filipp Awdiejew, Nikita Kukuszkin, Maria Pojezżaejwa, Olga Łapszyna, Natalia Pawlienkowa, prod.: Rosja 2014 (85 min);
Autor błyskotliwej krótkometrażówki „Pieski haj”, prezentowanej w zeszłym roku na Sputniku, tym razem przedstawi swój pełnometrażowy debiut „Klasa specjalna”. Zaledwie 25-letni reżyser podjął się bardzo trudnej tematyki funkcjonowania niepełnosprawnych dzieci w warunkach szkolnych. Klasy specjalne są w Rosji formą edukacji szkolnej przeznaczoną dla uczniów „specjalnej troski”. Osobna klasa i korytarz, specjalny program nauczania, a także odizolowanie od rówieśników – wszystko to potęguje problemy wieku dorastania i wypacza objawy normalności. Główna bohaterka, która trafiła do tego swoistego getta, jest dla pozostałych promykiem nadziei na wyrwanie się z zaklętego kręgu. Niestety, spędzony w klasie czas bezlitośnie skoryguje jej marzenia o przyjaźni i miłości…

24 stycznia, niedziela, godz. 20.00 - "MAJOR", reż.: Jurij Bykow, obsada: Denis Szwedow, Irina Nizina, Jurij Bykow, Dmitrij Kuliczkow, Kiryłł Połuhin, Boris Niewzorow, Ilka Isajew, Władysław Tołdykow, Jewgienij Kocietkow, Paweł Basow, prod.: Rosja 2013 (99 min);
Żona majora policji Sergieja Sobolewa zaczyna rodzić. Zaaferowany mąż pędzi do szpitala. Po drodze powoduje wypadek – śmiertelnie potrąca chłopca. Bohater staje przed trudnym wyborem: przyznać się do winy i pójść do więzienia czy zatuszować wypadek i pozostać na wolności.

INNE ARTYKUŁY TEGO AUTORA:
Był plac zabaw, będzie wybieg dla psów (ZDJĘCIA)
Chatka Żaka w Lublinie prezentuje wystawę "Polska Fotografia Prasowa"
CSK w Lublinie. Pierwszy spektakl za nami (ZDJĘCIA)
Photoday w Elektrociepłowni Wrotków. Zdjęcia Leszka Mikruta

Będzie nowe święto państwowe?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie