Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Chełm. Szykują się na urodziny miasta. Program już gotowy

Jolanta Masiewicz
Jolanta Masiewicz
W Muzeum Ziemi Chełmskiej będzie można objrzeć bezpłatnie wystawy.
W Muzeum Ziemi Chełmskiej będzie można objrzeć bezpłatnie wystawy. Jolanta Masiewicz
Jak co roku 14 stycznia Chełm obchodzi swoje urodziny. To właśnie tego dnia 1392 roku Chełm otrzymał od króla Władysława Jagiełły prawa miejskie magdeburskie. Z tej okazji 12, 14 oraz 16 stycznia odbędzie się szereg ciekawych wydarzeń upamiętniających tę ważną datę w historii miasta.

Już 12 stycznia o godz. 12.00 Chełmska Biblioteka Publiczna zaprasza na otwarcie wystawy z okazji 632. urodzin miasta

Ekspozycja zawiera 15 plansz. Znajdziemy na nich m.in. : odpis dokumentu lokacyjnego miasta Chełma wystawionego w 1425 r., odpis dokumentu lokacyjnego miasta Chełma z 1787r, wykaz przywilejów miejskich, które spłonęły w domu Landwójta Józefa Boguchwalskiego w sierpniu 1791 r., plan miasta Chełma z 1823 r., plan miasta Chełma z 1884 r., plan Dzielnicy Gubernialnej z1914r, herb ziemi chełmskiej, rys. St. Eliasza Radzikowskiego, wyd. po 1918 r. Ponadto wystawa zawiera stare pocztówki znajdujące się w zasobach biblioteki, na których rozpoznamy główne ulice i budynki miasta.

Po otwarciu wystawy w sali widowiskowej ChPB odbędzie się projekcja filmu „Dyrekcja” w reż. Grażyny Stankiewicz. Wstęp wolny.

Najważniejsze imprezy z okazji urodzin miasta zaplanowano w niedzielę 14 stycznia

Tego dnia Chełmskie Podziemia Kredowe oraz Muzeum Ziemi Chełmskiej im. Wiktora Ambroziewicza zapraszają do bezpłatnego zwiedzania. Ponadto na gości Ducha Bielucha czekał będzie tort urodzinowy. Niestety ilość miejsc ograniczona, a miejscówki już zostały zarezerwowane.

Muzeum Ziemi Chełmskiej w niedzielę czynne będzie w godzinach: 12.00 - 16.00.

O godz. 16:00 można będzie wybrać się na spacer po Chełmie z przewodnikiem Zbigniewem Lubaszewskim - zbiórka przy ul. Lubelskiej 57.

Koncert zespołu Chłopcy Kontra Basia

Po południu 14 stycznia o godz. 17.00 Chełmski Dom Kultury zaprasza na koncert zespołu Chłopcy Kontra Basia, którego wokalistką i autorką tekstów jest pochodząca z Chełma Basia Derlak.

Chłopcy Kontra Basia to wielokrotnie nagradzany zespół wykonujący muzykę z pogranicza folku i jazzu. Piosenki ChKB to muzyczne opowieści inspirowane pieśniami ludowymi, dawnymi melodiami kościelnymi, oraz surowymi pieśniami obrzędowymi okraszone elementami jazzu. Wstęp wolny. Darmowe wejściówki do odbioru w kasie ChDK.

Spotkanie “Pasja i kariera”

Z kolei 16 stycznia o godz. 9.00 Chełmska Biblioteka Publiczna zaprasza także wszystkich zainteresowanych na piąte z kolei, spotkanie w cyklu wydarzeń "Pasja I kariera". Gośćmi wydarzenia będą bracia Sławomir Korpysz I Tomasz Korpysz.

Sławomir Korpysz jest długoletnim działaczem Oddziału PTTK im. Kazimierza Janczykowskiego w Chełmie. Organizator imprez turystyki pieszej, górskiej i kolarskiej, instruktor krajoznawstwa i ochrony przyrody, przewodnik terenowy i pilot wycieczek, społeczny opiekun zabytków i przyrody. Od ponad trzydziestu lat pełni obowiązki opiekuna SKKT „Dreptak” w Sawinie i Klubu Turystycznego „MłoDziK” przy MDK w Chełmie.

Z kolei Tomasz Korpysz jest językoznawcą i norwidologiem, doktorem habilitowanym nauk humanistycznych, profesorem Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Autor lub współautor ponad 100 publikacji naukowych i ponad 800 publikacji popularnonaukowych. Popularyzator wiedzy o Norwidzie i polszczyźnie, wiceprezes Fundacji „Museion Norwid”, inicjator uchwalenia roku 2021 Rokiem Cypriana Norwida.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Chełm. Szykują się na urodziny miasta. Program już gotowy - Chełm Nasze Miasto

Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto