Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lublin. Blisko pół wieku przerwy. Wiosna budzi się studenckim teatrem. Kultowy festiwal wraca do Chatki Żaka

Joanna Jastrzębska
Joanna Jastrzębska
Łukasz Kaczanowski/archiwum
Studencka Wiosna Teatralna to impreza, która w latach 1966-1974 pobudzała twórczo środowisko młodych ludzi zafascynowanych aktorstwem w całej Polsce. Po 48 latach wychodzi z niebytu i chce przywrócić miejsce teatrowi tworzonemu przez żaki.

Imprezę przed laty wymyślił i zorganizował Andrzej Rozhin, szef Akademickiego Teatru UMCS Gong 2. Wydarzenie miało charakter konkursu, w którym najzdolniejsze zespoły zdobywały nagrody. Grupa Rozhina miała siedzibę w zbudowanej w1965 r. Chatce Żaka i to właśnie deski tamtej sceny były miejscem twórczych studenckich eksperymentów.

– To był czas cudowny, jak spontaniczna działalność twórców teatru pokonywała wszelkie przeszkody, jak wiele robiliśmy właściwie z niczego, jak małe znaczenie miały wówczas pieniądze. Ważniejszy był pomysł na teatr, na przedstawienie, ważniejsza była pasja, oddanie całego wolnego (i niewolnego) czasu swojemu teatrowi – wspominał Rozhin Ośrodkowi Brama Grodzka Teatr NN.

Odpowiedzialną za reaktywację imprezy jest Izabela Pastuszko, obecna dyrektorka Akademickiego Centrum Kultury i Mediów UMCS Chatka Żaka.

– Żeby budować przyszłość, najważniejsze jest czerpanie z naszej przeszłości. Chatka Żaka to miejsce, w którym teatry studenckie się rozwijały, i ja widzę ten powrót. Widzę też potrzebę, żeby teatr studencki na nowo znalazł swoje miejsce w kulturze polskiej – zaznacza dyrektorka, która podczas festiwalu pełni funkcję architektki. Nomenklatura związana z budownictwem nie jest przypadkowa, ponieważ hasłem pierwszej po przerwie edycji imprezy jest „Budować mosty”. Jakie mosty wzniesie festiwal? – Będziemy budować środowisko poprzez pokazy teatralne grup, które wezmą udział w konkursie i warsztatach, ale i wieczorne kluby festiwalowe. Mosty to z jednej strony powrót do przeszłości, ale też między miastami, młodymi ludźmi i poglądami na życie. Myślę, że dziś ta budowa mostów to najważniejsza rzecz dla nas wszystkich – dodaje Pastuszko.

Kuratorem wydarzenie jest Patryk Pawelec związany z Wojewódzkim Ośrodkiem Kultury w Lublinie.

– Studencka Wiosna Teatralna to przede wszystkim spotkanie – zaznacza. – Chatka Żaka przemieni się w stolicę teatru studenckiego – zapewnia Pawelec.

Konkurs odbędzie się w dniach 18-21 maja, a do 6 maja mogą zgłaszać się studenckie grupy teatralne chętne do spróbowania swoich sił. Zwycięzcy Grand Prix festiwalu otrzymają nagrodę pieniężną: sześć tysięcy złotych fundowanych przez Narodowe Centrum Kultury. Wyróżnieni indywidualnie zostaną także najlepsze reżyserki i reżyserzy oraz aktorki i aktorzy. Partnerem festiwalu będzie lubelski Teatr im. Osterwy, który również przygotuje nagrodę dla najlepszych twórców studenckiego teatru.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Lublin. Blisko pół wieku przerwy. Wiosna budzi się studenckim teatrem. Kultowy festiwal wraca do Chatki Żaka - Kurier Lubelski

Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto