Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Raport zamojskiego PUP. Mniejsze bezrobocie i… spadek ilości ofert pracy

Bogdan Nowak
Bogdan Nowak
Bogdan Nowak
Powiatowy Urząd Pracy w Zamościu przygotował informacje o stanie bezrobocia oraz aktywizacji na miejscowym rynku pracy. To sprawozdanie będzie prezentowane na najbliższej sesji zamojskiej Rady Miejskiej. Wynika z niego, że bezrobocie w mieście i powiecie w ub. roku spadło. Podobnie jest w całym województwie lubelskim.

Z dokumentu dowiadujemy się, iż stopa bezrobocia w kraju jest niemal identyczna jak rok wcześniej. Pod koniec 2022 roku wynosiła 5,2 proc., natomiast rok później 5,1 proc. Jednak w województwie lubelskim sytuacja wygląda trochę inaczej. Stopa bezrobocia wynosiła tutaj odpowiednio 8 proc., a pod koniec 2023 r. - 7,5 proc.

Jak to wygląda w większych miastach? Obecnie w Lublinie jest to 4,3 proc. (rok wcześniej 5,1 proc.), w Chełmie 8,2 proc. (wcześniej 9,4 proc.), w Białej Podlaskiej – 7,3 proc. (wcześniej 7,7 proc.), a w Zamościu 7,8 proc. (wcześniej 8.1 proc.).

Bez zwolnień grupowych, ale...

„Z danych statystycznych wynika, iż spadek stopy bezrobocia rok do roku nastąpił w 20 powiatach województwa lubelskiego na 24, największy w powiecie chełmskim – o 1,6 punktów procentowych oraz w mieście Chełm – o 1,2 p.p.” - czytamy w raporcie. „W dwóch powiatach: biłgorajskim i puławskim stopa bezrobocia pozostała na tym samym poziomie (to odpowiednio 5,9 proc. oraz 5,7 proc.). Również w dwóch powiatach zanotowano niewielki wzrost – w lubelskim o 0,1 p.p. (obecnie 5,7 proc.) oraz w tomaszowskim o 0,4 p.p.”(teraz to 9,5 proc.).

W Zamościu ogólna liczba osób zarejestrowanych w PUP pod koniec 2023 r. wynosiła 5 tys. 199 osób. To mniej niż jeszcze rok wcześniej. W mieście, w stosunku do roku ubiegłego ubyło 84 bezrobotnych, a w powiecie zamojskim - 108. Bez prawa do zasiłku pozostaje jednak obecnie 87,7 proc. osób pozostających bez pracy.

W omawianym okresie nie odnotowano w zamojskich firmach i zakładach pracy zwolnień grupowych. Chociaż... były takie przymiarki. „W okresie styczeń-grudzień 2023 r. do PUP w Zamościu wpłynęła jedna zapowiedź zwolnień grupowych od pracodawcy Orange Polska S.A. dotycząca zamiaru zwolnień grupowych w 2024 r., bez wskazania dokładnej liczby osób - czytamy w raporcie. „Natomiast poprzednie zgłoszenie, od tego samego pracodawcy, z miesiąca października 2022 r. dotyczyło zapowiedzi zwolnień grupowych na terenie całego kraju do końca 2023 r.”.

Ta ostatnia zapowiedź się na szczęście nie ziściła. „Do końca 2023 r. pracodawca Orange Polska S.A. nie zgłosił zwolnienia żadnej osoby na terenie działania PUP w Zamościu” – czytamy dalej w dokumencie.

Mniej ofert pracy

Z danych PUP wynika, że pracodawcy poszukiwali w ubiegłym roku kilku tysięcy pracowników. Obliczono, że ogólna liczba wolnych miejsc pracy (zgłoszonych w PUP) oraz „aktywizacji zawodowej” wynosiła w tym czasie: w Zamościu – 3 tys. 469, a w powiecie zamojskim – 996.

Są jednak powody do niepokoju. Dlaczego? „W porównaniu do danych z 2022 r. liczba wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej ogółem pozostających w dyspozycji Urzędu spadła o 659 (16 proc.). Dotyczyło to przede wszystkim ofert pracodawców z sektora prywatnego gospodarki (…)” - czytamy w raporcie zamojskiego PUP. „Wzrosła natomiast ogólna liczba ofert z sektora publicznego – o 103”.

W raporcie podkreślono, że spadek liczby ofert pracy odnotowano w Zamościu oraz powiecie zamojskim. Dokument jest dostępny w całości na stronie internetowej: zamosc.esesja.pl

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Raport zamojskiego PUP. Mniejsze bezrobocie i… spadek ilości ofert pracy - Zamość Nasze Miasto

Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto