Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pamiętajmy o ofiarach bombardowania Lublina z 9 września 1939 roku

Redakcja
Kilkaset mieszkańców Lublina zginęło w wyniku bombardowania miasta 9 września 2009 r. Dzisiaj, w 70 rocznicę wydarzeń, w wyniku których śmierć poniósł m. in. Józef Czechowicz odbędą się uroczystości upamiętniające tę tragedię.

Pierwsze naloty niemieckie na Lublin miały miejsce już 2 września. Jednak atak 9 wrzesnia przyniósł największe zniszczenia. Bomby zniszczyły wówczas wiele budynków w centrum miasta, między innymi część ratusza, gdzie zginęły 42 osoby. Z tym wydarzeniem, związana jest historia Jana Gilasa, woźnego Zarządu Miejskiego. Wyniósł on na własnych rękach z ratusza jedną z bomb, która nie wybuchła. Dźwigając ciężar umarł na serce. Spłonął wtedy również hotel „Victoria”, kino „Stylowe”, a uszkodzeniu uległa część poczty. Podczas tego ataku zginął poeta Józef Czechowicz, będący z wizytą u fryzjera.

Z tą tragedią wiąże się niewyjaśniona dotąd historia.

Bomba, która wpadła do zakładu fryzjerskiego, gdzie przebywał Czechowicz oraz kilkanaście innych osób nie wybuchła. Według relacji świadków, wszystkie osoby przebywające w pomieszczeniu rzuciły się do wyjścia. Jedynie Czechowicz pobiegł w stronę bomby i rzucił się na nią powodując wybuch. Do dziś nie wiadomo, co było przyczyną takiego zachowania poety. Gdyby pobiegł do drzwi i opuścił budynek tak jak pozostali - przeżyłby. Był jedyną śmiertelną ofiarą bomby przebywającą wtedy u fryzjera.

Pamiętajmy!

- Ofiary bombardowania ratusza upamiętnia tablica na ścianie od strony ulicy Lubartowskiej. Pracownicy Zarządu Miasta, którzy zginęli w bombardowaniu, zostali pochowani na cmentarzu przy ul. Unickiej – mówi Mirosław Kalinowski z Biura Prasowego UM Lublin.

Tak jak w ubiegłych latach prezydent Lublina złoży kwiaty i zapali znicze w miejscach upamiętniających te tragiczne wydarzenia.

- W tym roku złożenie kwiatów przy pomniku Józefa Czechowicza na placu jego imienia zaplanowano na godz. 11.00 - przy udziale uczniów i nauczycieli Gimnazjum nr 19 im. J. Czechowicza i pracowników Muzeum Literackiego im. J. Czechowicza, na cmentarzu przy ul. Unickiej - o 11.30, zaś przy tablicy na ratuszu o 12.00 – dodaje.
O godzinie 19:00 w Archikatedrze Lubelskiej odbędzie się msza święta w intencji śp. Józefa Czechowicza zamówiona przez Ośrodek Brama Grodzka - Teatr NN. Wcześniej, o godz. 9.00 zaplanowano czytanie poezji Czechowicza przy jego pomniku.


Zobacz także:

Bomby zniszczyły to miasto (zdjęcia)
04.09.2008 |Zdjęcia
Bomby zniszczyły to miasto (zdjęcia)
Przedstawiamy 11 unikalnych zdjęć, zrobionych przez nieznanego żołnierza Wehrmachtu w pierwszych dniach niemieckich ataków na Lublin.
od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto