Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lublin odznaczony tytułem "Miasta Ratownik". "Trzeba było być z tymi, którzy uciekają przed wojną". Zdjęcia

Hejnałem Lublina, wpatrując się we flagi Polski, Ukrainy, Unii Europejskiej i Lublina, rozpoczęła się dzisiejsza uroczystość odsłonięcia na ratuszu tablicy upamiętniającej nadanie Lublinowi tytułu "Miasta Ratownik". Rozpoczęło to obchody 2. rocznicy wybuchu wojny w Ukrainie.
Hejnałem Lublina, wpatrując się we flagi Polski, Ukrainy, Unii Europejskiej i Lublina, rozpoczęła się dzisiejsza uroczystość odsłonięcia na ratuszu tablicy upamiętniającej nadanie Lublinowi tytułu "Miasta Ratownik". Rozpoczęło to obchody 2. rocznicy wybuchu wojny w Ukrainie. Małgorzata Genca
Hejnałem Lublina, wpatrując się we flagi Polski, Ukrainy, Unii Europejskiej i Lublina, rozpoczęła się dzisiejsza uroczystość odsłonięcia na ratuszu tablicy upamiętniającej nadanie Lublinowi tytułu "Miasta Ratownik". Wydarzenie rozpoczęło lubelskie obchody 2. rocznicy wybuchu wojny w Ukrainie.

Wołodymyr Zełenski w 2023 roku wręczył Lublinowi medal "Miasta Ratownik" w podziękowaniu za wszechstronną pomoc i solidarność okazywaną narodowi ukraińskiemu oraz wspieranie Ukrainy w obronie jej niepodległości i suwerenności. Dzisiaj (24 lutego), w drugą rocznicę rosyjskiej agresji na Ukrainę, odsłonięto na ratuszu tablicę upamiętniającą.

– Okazaliśmy solidarność w okresie, kiedy trzeba było być z Ukraińcami. Trzeba było być z tymi którzy uciekają przed wojną – powiedział Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Prezydent przypomniał, że już w dniu kiedy wybuchła wojna, w Lublinie powstał Społeczny Komitet Pomocy Ukrainie współtworzony przez organizacje samorządowe.

– Najbardziej ujęło mnie, gdy poszedłem do naszego Centrum Kultury, które zamieniło się w wielkie centrum dowodzenia pomocy dla Ukraińców i zobaczyłem kartkę z napisem "Cisza. Tu śpią malutkie dzieci". W tym całym chaosie ktoś pomyślał, by tym dzieciom, które przez wiele godzin jechały z granicy, dać chwilę ciszy. Pokazuje to jak wiele serca okazali mieszkańcy Lublina uciekającym przed pożogą wojenną – wspomina Żuk.

Prezydent zaznaczył także, że to nie pierwsze odznaczenie dla Lublina, które jest wyrazem wdzięczności dla mieszkańców pomagających Ukrainie.

– "Miasto Ratownik" brzmi dumnie, ale też pamiętajmy, że solidarność, przyjaźń, musi być pielęgnowana i w dobrych, i w złych czasach. Chcemy zakończenia wojny, wolności i niepodległości dla Ukrainy. W moim przekonaniu, dowiedliśmy, i Ukraińcy, i Polacy, że jesteśmy braćmi – zaznaczył prezydent.

Wasyl Zwarycz, ambasador Ukrainy w Polsce podkreślił, że niepodległość Ukrainy jest w interesie zarówno Polski, jak i całej Europy.

– Ta tablica niech nam przypomina, że solidarność to wartość, którą musimy pielęgnować codziennie. Musimy pokazywać codziennie co to znaczy być ludźmi – mówił Wasyl Zwarycz, dziękując lublinianom za okazane wsparcie. – Dziękuję, że jesteście po stronie wolności. Zawsze będziemy wam wdzięczni, że przyjęliście nasze dzieci.

Anna Radwan-Röhrenschef, podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych mówiła o działaniach MSZ mających na celu dozbrojenie i dofinansowanie ukraińskiej armii ze strony Stanów Zjednoczonych.

– Apelujemy o sprawiedliwość wobec ofiar wojny. Wobec porwanych dzieci, zgwałconych kobiet i zabitych żołnierzy. Ofiara Ukraińców i poświęcenie Polaków nie może iść na marne.

Zapewniła także, że polskie MSZ będzie wspierać Ukrainę w drodze do dołączenia do Unii Europejskiej.

Uroczystości potrwają dwa dni

Przed siedzibą Konsulatu Generalnego Ukrainy została podniesiona flaga Ukrainy. Z kolei w holu budynku „Orion” (ul. Spokojna 2) zaprezentowano wystawę „Lublin pomaga Ukrainie”, która przedstawia zaangażowanie Lublina w pomoc Ukrainie w pierwszym roku po wybuchu pełnoskalowej inwazji rosyjskiej na Ukrainę. Wystawa była prezentowana już na Placu Litewskim w 2023 roku.

W programie obchodów znalazła się także wystawa „Niewydane Dyplomy”, przedstawiająca losy 40 ukraińskich studentek i studentów, którzy zginęli w Ukrainie, projekcja filmu „20 dni w Mariupolu”, a także spotkanie i koncert na Placu Litewskim.

od 12 lat
Wideo

Obława policyjna na Pomorzu. 43-latek poszukiwany jest za zabójstwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Lublin odznaczony tytułem "Miasta Ratownik". "Trzeba było być z tymi, którzy uciekają przed wojną". Zdjęcia - Kurier Lubelski

Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto