Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Orszak Trzech Króli po raz pierwszy przejdzie przez Lublin (materiał Dziennikarza Obywatelskiego)

Redakcja
Największe współczesne uliczne jasełka w Europie odbędą się tym razem także w Lublinie, który tym samym dołączył do 21 innych polskich miast.
Materiał Dziennikarza Obywatelskiego


Harmonogram przemarszu Orszaku Trzech Króli 6 stycznia:

  • Godz. 11.15 - rozpoczęcie uroczystości na pl. Litewskim
  • Godz. 11.45 - wymarsz orszaku
  • Godz. 13 - msza św. w archikatedrze i koncert kolęd

Po raz pierwszy w 2005 roku Stowarzyszenie Wspierania Edukacji i Rodziny „Sternik”, promujące w całym kraju powstawanie prywatnych, bezwyznaniowych i otwartych na wszystkich placówek edukacyjnych, zainicjowało przekształcenie małego szkolnego przedstawienia w uliczne jasełka. Wtenczas jeszcze absolutnie nie podejrzewano nawet, iż niebawem pomysł ten przybierze skalę ogólnopolską, angażującą tysiące małych aktorów i osób dorosłych, skupionych w wielobarwnych orszakach, którym na trasie przemarszu przez miasta towarzyszyły będą nieprzebrane wprost tłumy widzów.

Po trzech latach jasełka przeniesione zostały z kameralnej niewielkiej szkolnej sceny do warszawskiego teatru „Buffo”, a w następnym już roku zaaranżowano je w przestrzeni wielkomiejskiej, zapraszając do wspólnego w nich udziału mieszkańców oraz licznych turystów. W niedzielę poprzedzającą Święto Trzech Króli w 2009 roku orszak Kacpra, Melchiora i Baltazara przeszedł ulicami warszawskiej Starówki, gromadząc ok. 10 tysięcy osób, które oglądały typowe jasełkowe sceny.

Od samego początku jednym z najistotniejszych elementów orszaku było wspólne kolędowanie.

Gdy rok później na trasie orszaku zgromadziło się już ok. 15 tysięcy widzów, wyszedł on poza wąskie uliczki warszawskiego Starego Miasta. Natomiast rok 2011 stał się poniekąd przełomowy. Ponieważ po 51 latach 6 stycznia znów Sejm RP ogłosił dniem wolnym od pracy, orszak pojawił się już nie tylko w stolicy, ale także w Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu, Gdańsku i Szczecinie. Wydarzenia transmitowane były na żywo przez ogólnopolskie stacje telewizyjne i radiowe, a uczestników orszaku pozdrowił nawet papież Benedykt XVI. W samej Warszawie za Trzema Królami do stajenki podążało ponad 20 tysięcy widzów, wśród których najwięcej było dzieci poprzebieranych w kolorowe stroje.

Barwny, pełen muzyki i kolędowania lubelski orszak Trzech Króli, odbędzie się po raz pierwszy i będzie on jednym z 22 tego typu korowodów w kraju. Wyruszy 6 stycznia z placu Litewskiego o godzinie 11.45 trasą do katedry przez deptak, plac Łokietka i przejdzie docelowo na ul. Królewską. W myśl tradycji król Kacper, Melchior i Baltazar reprezentować będą trzy kontynenty, które wyróżnią właściwego koloru monarsze szaty. Europejczyk pojawi się w kolorze zielonym, Azjata – w złotym, a Afrykańczyk – błękitnym. Lubelski król z Afryki będzie ciemnoskóry.

Organizatorzy proszą uczestników tych wielkich ulicznych jasełek, szczególnie dzieci, o dołączenie w stroju kolędowym, utrzymanym w dowolnych z trzech kolorów, do wybranego orszaku jednego z królów. W nawiązaniu do biblijnego przekazu większość uczestników będzie poprzebieranych za koronowane głowy, dwór, rycerzy, wojsko, Świętą Rodzinę, aniołów, pastuszków, Heroda.

Po niedługiej naradzie przy platformach samochodowych na placu Litewskim, czy iść do stajenki, po krótkim koncercie kolęd oraz po wysłuchaniu życzeń od Metropolity Lubelskiego arcybiskupa Stanisława Budzika, oraz po odczytaniu fragmentów Ewangelii i inscenizacji teatralnej, pt. „Narada Mędrców”, królowie pojadą na koniach, prowadzonych przez kapelę, pasterzy. Rycerzy będą nieśli lance i sztandary, a anioły mają wszystkich wspierać, aby nie ustawali w drodze do lubelskiej archikatedry, symbolizującej biblijne Betlejem, w której po mszy świętej o godzinie 13.00, odbędzie się wspólne kolędowanie.

Wszyscy uczestnicy przemarszu staną się aktorami tego wielkiego ulicznego przedstawienia teatralnego, które swymi korzeniami odnosi się do historii zaistniałej ponad 2000 lat temu.

Dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Kurii Metropolitalnej w Lublinie ksiądz Ryszard Podpora, współorganizator orszaku, twierdzi, że : „To ma być wydarzenie wysokiego lotu, spontaniczne, nie do końca wyreżyserowane. Orszak, który będziemy organizować, nie jest teatrem świeckim, ale religijnym, opartym na wydarzeniu ewangelicznym. Chcemy, żeby dzieci poprzebierały się i wzięły w orszaku czynny udział razem ze swoimi rodzicami.”

Ksiądz Podpora informuje także, iż rozważany jest udział również i czwartego króla, który miałby wjechać do katedry, gdzie będzie odprawiana msza św., na osiołku, jednak ze względu na obawy, że zwierzę może się spłoszyć, ostateczna decyzja nie została jeszcze podjęta.

Organizatorzy zapraszają do udziału w orszaku Trzech Króli całe rodziny, uczniów lubelskich szkół, studentów i obcokrajowców, których dużo przebywa w naszym mieście. Najlepiej, aby dzieci, biorące udział w przedsięwzięciu, miały peleryny w jednym z trzech kolorów: zielonym, złotym lub błękitnym. A udział obywateli innych krajów ważny jest chociażby dlatego, aby zebrani mogli usłyszeć czytane przez nich fragmenty Pisma Świętego i śpiewane kolędy w obcym języku.

Osoby, które chciałyby włączyć się w organizację przedsięwzięcia, proszone są o kontakt z organizatorami pod numerem telefonu: 81 532 12 65.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto