Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ogród Saski: To nie jest wizytówka Lublina (materiał Dziennikarza Obywatelskiego)

Redakcja
W XIX. wieku był terenem bardzo ekskluzywnym. Stanowił dumę naszego miasta. W wieku XX, pod presją społeczną, stał się ogólnie dostępnym obiektem, ale w parze nie szła już taka wyraźna i skuteczna troska o jego stan, jak dawniej.

Ten największy i najstarszy lubelski park założony został w 1837 roku według projektu inżyniera Feliksa Bieczyńskiego na powierzchni 12 ha pofałdowanych terenów należących do zakonu dominikanów. Położony jest od północnej strony jednej z centralnych arterii Lublina, jaką są Aleje Racławickie. Park Saski, zwany również Ogrodem Saskim, okres swej świetności ma niestety już chyba poza sobą.

W latach 2007-2008 dokonano remontu fragmentu ogrodzenia od strony ul. Krakowskie Przedmieście i odbudowano domek odźwiernego.

Ale choć popularny "Sas" wpisany jest do rejestru zabytków, to prace porządkowe i restauratorskie nie są w nim dokonywane.

Pięć wejść do Parku od strony al. Długosza i Al. Racławickich pamięta jeszcze okres lat 50-60 ubiegłego stulecia, kiedy to zostały one po raz ostatni odnowione, a otynkowane kilka lat później. Od tamtej pory pozostawione zostały same sobie i niszczeją, nie są remontowane ani konserwowane.

Niektóre już dawno zrzuciły tynk i straszą fragmentami zmurszałych cegieł.

Drążki ogrodzeniowe, od lat nie malowane, powypadały, zostały rozkradzione, powyginane. Inne sterczą, stwarzając dodatkowe niebezpieczeństwo. Niektóre ławeczki na alejkach mają wyraźne ubytki w swych siedziskach i oparciach. Asfalt na alejkach, pamiętający czasy minionej epoki społeczno-politycznej, straszy dziurami, wyrwami, a wielokrotnie "łatany" przypomina raczej szachownicę, a nie gładką alejkę parkową.

Częściowo zdewastowany i zaśmiecony plac zabaw dla dzieci jest miejscem, które upodobali sobie wagarowicze z pobliskich szkół, a także konsumenci napojów alkoholowych.

Zachwaszczone kwietniki, klomby, wydeptane i od dawna nie koszone, porośnięte pokrzywami trawniki, zniszczona fontanna, stare uschnięte gałęzie zalegające mniej uczęszczane alejki - to wszystko nie napawa chęcią do odpoczynku w tym pięknym ongiś miejscu.

- Tędy prowadzi najkrótsza droga do naszego Gimnazjum Nr 18, ale boimy się nią chodzić - informują drugoklasistki: Bożena i Karolina. - No chyba, że bardzo nam się spieszy, wtedy biegniemy. Moją siostrę niedawno tu napadnięto. Odebrali jej komórkę i pieniądze - uzupełnia idąca z nimi Agnieszka.

- Kiedyś, dość dawno już temu, gdy przychodziłam tutaj z mamą, a w niedzielę i z tatą, to wszędzie było posprzątane, trawa skoszona, krzewy przycięte, na placu dla dzieci pomalowane huśtawki, czysty piach w piaskownicy... A dziś chodzę z wnuczkiem tylko centralnymi alejkami - zwierza się pani Henryka, idąca za rękę z małym Kubusiem.

- Boję się, by ktoś nas nie zaczepił. Trudno nawet znaleźć ławeczkę, aby na niej usiąść. Ktoś powinien tu posprzątać - dodaje po chwili - odremontować to, co jeszcze zostało. - A czy pamięta pan fontannę na centralnym skwerze ? Był tam też zegar słoneczny, waga miejska, kawiarenka... - przypomina spacerująca po parku Pani Weronika, a towarzyszący jej mąż Bogdan dodaje: Były i rybki w stawie, i łabędzie, i w ogóle... było bardzo ładnie i przyjemnie. Nie to co teraz ! - dodaje wyraźnie zatroskany.

Wprawdzie władze miejskie obiecują, że w ciągu trzech lat ma być dokonany przegląd drzewostanu połączony z wycinką chorych drzew, planuje się również odbudowę ogrodzenia, remont wyposażenia parku, ale czy znajdą się na to pieniądze ?

A potrzeba ok. 18 mln. złotych.

– Po remoncie przestaniemy się wstydzić ogrodu, park będzie wyglądał podobnie jak teraz, tylko będzie bardziej uporządkowany – mówił niedawno Dariusz Kopciowski, zastępca wojewódzkiego konserwatora zabytków. – Właśnie zatwierdziliśmy założenia Ratusza dotyczące rewitalizacji Ogrodu Saskiego.

Należy zatem wierzyć, iż słowa te nie zostały rzucone na wiatr. Poczekajmy więc cierpliwie, aby spełniły się. Oby tylko szybko. Bo 200 rocznica powstania Ogrodu Saskiego w Lublinie zbliża się...


Czytaj więcej o Ogrodzie Saskim w Lublinie:

Lublin: Ogród Saski odmłodnieje

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto