Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ogród Saski w Lublinie: Wyremontują park, wytną ponad trzysta drzew

Redakcja
Nowe ławki i alejki, woda w obu stawach, porządne ogrodzenie - takie zmiany szykują się w Ogrodzie Saskim. W planach jest też wycinka 300 drzew.

– Po remoncie przestaniemy się wstydzić ogrodu, park będzie wyglądał podobnie jak teraz, tylko będzie bardziej uporządkowany – mówi Dariusz Kopciowski, zastępca wojewódzkiego konserwatora zabytków. – Właśnie zatwierdziliśmy założenia Ratusza dotyczące rewitalizacji Ogrodu Saskiego.

Trzysta drzew do wycinki w Ogrodzie Saskim w Lublinie

W pierwszej kolejności zmieni się zieleń. Na zlecenie magistratu fachowcy sprawdzili stan zdrowia wszystkich drzew. Okazało się, że spośród ponad dwóch tysięcy – ponad 300 nadaje się do wycinki. W ich miejsce pojawią się nowe rośliny, m. in. czerwone kasztanowce.

– Według nas, Urząd Miasta wybrał za dużo drzew do wycięcia. Z tego względu zasugerowaliśmy, by ekspert zweryfikował ustalenia Ratusza – dodaje Dariusz Kopciowski. – Poza tym, nie zgadzamy się na taki rozkład wycinki drzew, by w pierwszym etapie usunięto kilkadziesiąt sztuk, potem ponad trzysta i znowu kilkadziesiąt. Należy to podzielić na więcej części – dodaje.

Zobacz, co zmieni się w Ogrodzie Saskim

Na skarpie, niedaleko dużego stawu, powstanie ogród skalny. Z dużego stawu robotnicy spuszczą wodę i sprawdzą, w jakim stanie jest dno. Zbiornik zostanie oczyszczony, jednak łabędzie raczej tam nie wrócą. – Z otrzymanych ekspertyz wynika, że jeśli w stawie pojawią się jakieś zwierzęta, to woda nigdy nie będzie czysta – tłumaczy Tomasz Radzikowski, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej UM.

Odnowione zostaną wszystkie alejki, będzie nowy asfalt, a schody z piaskowca. Robotnicy odnowią także altankę przy głównym placu ogrodu, wszędzie pojawią się nowe ławki. Park otoczy nowe ogrodzenie, stylowe, jak przy głównym wejściu.

Remont Ogrodu Saskiego potrwa

Remont pochłonie ok. 18 mln zł i zajmie do 3 lat. – Chcemy zdobyć pieniądze ze środków unijnych na rewitalizację – mówi dyrektor Radzikowski. Fundusze na ten cel mogłyby znaleźć się jeszcze w tym roku. – Na przełomie sierpnia i września będziemy ogłaszać konkurs z Regionalnego Programu Operacyjnego – wyjaśnia Adrianna Iwan z Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie.

Autor tekstu: Piotr Tyczyński

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto