Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lublin ujawni Listę Katyńską

Redakcja
Lubelski oddział PCK po raz pierwszy ujawni oryginalny egzemplarz Listy Katyńskiej z nazwiskami pomordowanych – jedyny taki dokument w kraju.

Nigdy wcześniej nie ujawniono Listy Katyńskiej na tak szeroką skalę. –Wcześniej pokazywaliśmy tylko pojedyncze strony dokumentu głównie historykom. Teraz jednak uznaliśmy, że czas, bo zobaczyli je wszyscy. To jedyny, oryginalny egzemplarz tego dokumentu w kraju. Od lat znajduje się w naszym oddziale – mówi Maciej Budka, dyrektor Polskiego Czerwonego Krzyża w Lublinie. - To archiwalna lista, którą w 1943 roku, podczas ekshumacji ciał więźniów sporządziła katyńska komisja techniczna PCK. Komisji przewodniczył ówczesny prezes PCK Ludwik Christians, pochodzący z Lublina. Dlatego też lista trafiła do nas.

Dokument zawiera nazwiska pomordowanych z całego kraju w Katyniu.

– Wśród nich jest również generał Mieczysław Smorawiński, były dowódca Okręgu Korpusu nr II w Lublinie – mówi Barbara Oratowska, dyrektorka Muzeum Martyrologii „Pod Zegarem”. – Poza tym na liście figuruje 66 nazwisk oficerów, których rodziny należą do Stowarzyszenia Rodzina Katyńska Lublin.

Listę będzie można zobaczyć od 16 kwietnia na Zamku. – Otwarcie wystawy będzie dla nas bardzo istotnym momentem. Chcemy w ten sposób oddać hołd pomordowanym w 70. rocznicę tamtych tragicznych wydarzeń – podkreśla Maciej Budka. I dodaje: - Na bieżąco gromadzimy osobiste pamiątki po więźniach. Pomagają nam w tym przede wszystkim rodziny katyńskie.

To właśnie dla rodzin ofiar pomordowanych 16 kwietnia będzie wyjątkowym dniem, bo mimo upływu tylu lat, wciąż tkwią w nich żywe wspomnienia. – Staramy się użyczać na potrzeby wystawy wszystko, co dla nas bezcenne, listy i osobiste przedmioty, należące do naszych ojców i braci – opowiada Danuta Malon, prezes Stowrzyszenia Rodzina Katyńska w Lublinie (na zdjęciu). – To przedmioty należący również do jeńców, pomordowanych w obozach pracy.

Wystawę na Zamku ma otworzyć marszałek Sejmu, Bronisław Komorowski. W planach jest również późniejsze przeniesienie ekspozycji do sejmowych sal w stolicy, a przyszłości PCK chce opublikować listę w formie albumu.Prezentacja listy ma zwieńczyć cykl uroczystości, które rozpoczną się 11 kwietnia koncertem w Filharmonii Lubelskiej. Tego dnia przez miasto przejdzie marsz pamięci, a na placu Litewskim odbędzie się apel poległych. To tylko część zaplanowanych uroczystości.

Więcej szczegółów już wkrótce.

Anna Jasińska

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto