MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Cios w cyberprzestępczość. Lubelscy mundurowi ujęli czterech obywateli Nigerii

OPRAC.: Anna Chlebus
Lubelscy policjanci z Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości dokonali zatrzymania 4 obywateli Nigerii działających w zorganizowanej grupie przestępczej, którzy dokonywali oszustw na terenie Polski oraz innych krajów. Śledztwo nadzorowane jest przez Prokuraturę Rejonową Lublin Północ.

- Zatrzymane osoby dokonywały oszustw, stosując głównie dwie metody działania. Pierwsza z nich polegała na dokonywaniu oszustw na tzw. amerykańskiego żołnierza - podał podkom. Krzysztof Wrześniowsk z Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości. - Przestępcy kontaktowali się z kobietami poprzez komunikatory internetowe, podając się za żołnierzy misji pokojowych. Następnie stosując różne metody socjotechniki, zdobywali zaufanie ofiar i wykorzystując to, wyłudzali od nich duże sumy pieniędzy, które miały być przeznaczone na pomoc im samym lub członkom ich rodzin.

Drugą stosowaną przez sprawców metodą działania były ataki typu BEC (Business Email Compromise). Sprawcy wysyłali wiadomości e-mail do firm, podszywając się pod prawdziwe podmioty w celu oszukania pracownika odpowiedzialnego w danej instytucji za finanse. Wprowadzając ich w błąd, informowali o rzekomej zmianie numeru rachunku bankowego kontrahenta, przez co uzyskiwali wpłaty pieniędzy na rachunki bankowe zakładane przy użyciu skradzionych tożsamości innych osób.

- W wyniku działań funkcjonariuszy zatrzymano 4 osoby podejrzewane o dokonanie opisywanych przestępstw. W trakcie przeszukań mieszkań wynajmowanych przez zatrzymanych zabezpieczono szereg przedmiotów w postaci telefonów komórkowych, kart SIM, komputerów przenośnych, dokumentów tożsamości należących do obywateli innych państw, których część figurowała jako utracone na terenie krajów UE, oraz licznych kart bankomatowych, założonych na dane innych osób, które służyły do wypłat pieniędzy z bankomatów - dodał podkomisarz.

Zabezpieczono również pieniądze w gotówce w kwocie ok. 68 000 zł w różnej walucie oraz dokonano zabezpieczenia pieniędzy pochodzących z wymienionych przestępstw znajdujących się na rachunkach bankowych w łącznej kwocie ok. 70 000 zł. Zatrzymani mężczyźni zostali doprowadzeni do Prokuratury Rejonowej Lublin Północ w Lublinie, gdzie zostały im ogłoszone zarzuty oszustw, udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz prania pieniędzy. Decyzją Sądu Rejonowego Lublin Zachód w Lublinie na wniosek prokuratora wobec wszystkich czterech zatrzymanych w sprawie podejrzanych zastosowano izolacyjne środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania.

Sprawa ma charakter rozwojowy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto