Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lublin: Śmieci na ścieżce rowerowej wzdłuż Bystrzycy

Redakcja
Stare meble, worki pełne śmieci, deski. To można spotkać przy ścieżce rowerowej biegnącej wzdłuż Bystrzycy.

– To bardzo nieestetyczna wizytówka miasta – mówią spotkani przez nas na miejscu turyści.

– Teren jest bardzo ładny, wokół rośnie mnóstwo drzew, jest woda. Można rozłożyć koc na trawie. Przerażają mnie tylko sterty śmieci, które leżą wzdłuż trasy rowerowej – mówi pan Jacek, który odwiedził rodzinę w Lublinie.

– Nie mam pojęcia, kto może wyrzucać tu odpady. Jak widać, są tu stare meble, mnóstwo butelek, puszek i całe worki wypchane odpadami. Nie mam pojęcia, dlaczego ludzie wywożą tutaj śmieci, ale pewnie chodzi o oszczędność. Tak podrzuci śmieci i nie musi płacić za wywóz.

Rowerzyści mówią, że ten teren wzdłuż ścieżki rowerowej w Lublinie sprzyja niestety takim brudasom.

– Odcinek ścieżki biegnący wzdłuż rzeki jest oddalony od ulicy. Jeśli nie ma tym zbyt wielkiego ruchu, to zapewne wówczas ktoś podrzuca tam śmieci. Nie spotkałem się wcześniej z podobnym przypadkiem – mówi Aleksander Wiącek z lubelskiego Porozumienia Rowerowego.

– W maju rowerzyści sami przeprowadzili akcję sprzątania trasy, ale naszym zamiarem było oczyszczenie brzegów. Pokazaliśmy, że utwardzenie ścieżki kostką brukową zamiast wylewki asfaltowej zupełnie się nie sprawdziła, bo trzeba usuwać wyrastającą trawę. O śmieciach nie było mowy, bo wcześniej ich tam nie było,

Sprawę skierowaliśmy do Straży Miejskiej. – W tym roku nałożyliśmy ponad 230 mandatów karnych na sumę prawie 25 tysięcy złotych – mówi Robert Gogola ze Straży Miejskiej. – Osoby, które podrzucają śmieci, mogą zostać ukarane mandatem do 500 złotych. Apelujemy do mieszkańców, by zgłaszali nam wszelkie takie przypadki. Dzięki pomocy lublinian udało nam się ukarać osoby podrzucające śmieci.

Andrzej Doszko z Lublina widzi inne rozwiązanie: – Może trzeba przeglądać te wszystkie śmieci – radzi. – Zawsze można trafić na ślad ich właściciela: list, rachunek jakieś zapiski. A najlepiej to chyba montować małe, przenośne kamery w tych miejscach, gdzie najczęściej są podrzucane śmieci.

Terenem wokół ścieżki zajmuje się Wydział Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego w Lublinie. – Wyślemy tam pracowników, by wszystko zostało posprzątane – informuje Tomasz Radzikowski, dyrektor wydziału.

Autor tekstu: Aleksandra Antonowicz

Jak walczyć z tymi, którzy podrzucają śmieci? Podyskutuj na mmlublin.pl

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto