Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kradzieże, włamania, narkotyki w woj. lubelskim. Policja podsumowała 2018 rok

sko
Narada podsumowująca pracę pionu kryminalnego odbyła się wczoraj w lubelskim garnizonie. Policja ma się czym pochwalić
Narada podsumowująca pracę pionu kryminalnego odbyła się wczoraj w lubelskim garnizonie. Policja ma się czym pochwalić policja
82,4 procent. Tyle wyniosła wykrywalność przestępstw na Lubelszczyźnie. To najwyższy wynik w kraju, którym chwali się lubelska policja.

- Coraz więcej ujawnianych przestępstw gospodarczych i korupcyjnych, skuteczne zwalczanie przestępczości narkotykowej, wysoka wykrywalność sprawców to najistotniejsze dane podsumowujące pracę pionu kryminalnego - tak nadkom. Renata Laszczka--Rusek, rzecznik komendanta wojewódzkiego policji streszcza specjalną naradę podsumowującą ubiegły rok.

A lubelska policja ma co podliczać i czym się chwalić. W 2018 roku mundurowi zajmowali się 34,6 tys. przestępstw i osiągnęli przy tym 82,4-procentowy poziom wykrywalności. - W 2017 było to 77,6 proc. Wskaźnik z minionego roku plasuje nas na pierwszym miejscu w kraju, średnia krajowa wynosi 74,1 proc. - raportuje rzeczniczka.

Jeśli chodzi o te najpoważniejsze przestępstwa, czyli kryminalne, to było ich ponad 21 tys., a wykrywalność osiągnęła 77,5 proc. - Co również plasuje nas na pierwszym miejscu - zaznacza Laszczka-Rusek i tłumaczy, że liczba popełnianych przestępstw kryminalnych wzrosła, bo po zmianie przepisów przestępstwem jest teraz uchylanie się od płacenia alimentów. - Odnotowaliśmy ich 5627, podczas gdy w 2017 było 1281 - precyzuje policjantka.

Ale nie w każdym segmencie działalności policji jest tak dobrze. Najsłabiej lubelscy mundurowi wypadają, jeśli chodzi o uszkodzenia rzeczy (wykrywalność 46,3 proc.) oraz zwykłą kradzież (44,1 proc.). Choć z drugiej strony trzeba przyznać, że w porównaniu z 2017 r. liczba takich przestępstw spadła. W przypadku kradzieży z ponad 3 tys. przypadków do 2,5 tysiąca.

Lubelska policja osiągnęła też niezłe wyniki, jeśli chodzi o działania antynarkotykowe i jak czytamy w raporcie rocznym, zabezpieczyli łącznie 275 kg narkotyków i zlikwidowali 120 plantacji konopi. - Skutecznie walczyli także z przestępczością gospodarczą. Stwierdzono 8135 przestępstw, co stanowi wzrost o 1560 w porównaniu z 2017 rokiem. Lubelska policja jest też skuteczniejsza w zabezpieczaniu mienia przestępców. Wartość mienia zabezpieczonego u podejrzanych w prowadzonych postępowaniach szacowana jest na ponad 45 mln zł, z kolei wartość mienia odzyskanego to 17,5 mln zł - chwali kolegów Laszczka--Rusek.

Konkretnych, spektakularnych akcji nie wylicza, ale robi to za nią Komenda Główna Policji w swoim ogólnopolskim raporcie, wymieniając np. działania ze stycznia ubiegłego roku. Wtedy lubelscy kryminalni w ogólnopolskiej akcji zatrzymali 50 osób, w tym 48 narodowości tajwańskiej podejrzewanych o to, że działali w polsko-chińskiej grupie, która wyłudzała od obywateli Chin pieniądze, strasząc ich, że mają na głowie jakieś śledztwa. - W ten sposób oszuści wyłudzili nie mniej niż 1,8 mln euro. W tej sprawie aresztowano 49 osób - raportuje KGP.

Kolejną udaną akcją było zabezpieczenie październikowego Marszu Równości w Lublinie, kiedy przeciwnicy marszu zaatakowali jego uczestników. Wtedy w ruch ze strony policji poszły petardy i gaz.

Były też niechlubne momenty jak skazanie trzech byłych już policjantów, którzy w czerwcu 2017 r., w Noc Kultury, potraktowali paralizatorem zatrzymanych pijanych mężczyzn. Policjant, który to zrobił, poszedł na trzy lata do więzienia, a dwóch kolejnych, którzy nie reagowali na czyny kolegi, usłyszało wyrok po roku więzienia.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto