MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Jak przyspieszyć dojrzewanie pomidorów, papryki i innych warzyw z ogrodu? Wypróbuj trik z jabłkiem i zadbaj o warunki przechowywania

Katarzyna Józefowicz
Pomidory, papryka oraz kilka innych warzyw i owoców, nie zawsze zdążą dojrzeć przed nadejściem chłodów. Ale odpowiednio przechowane – dojrzeją i będą smaczne.
Pomidory, papryka oraz kilka innych warzyw i owoców, nie zawsze zdążą dojrzeć przed nadejściem chłodów. Ale odpowiednio przechowane – dojrzeją i będą smaczne. Pasja1000 (pixabay.com)
W naszym klimacie często późnym latem lub wczesną jesienią zbieramy pomidory, paprykę i inne ciepłolubne warzywa, które nie mają warunków, by dojrzeć. Na szczęście takie plony możemy uratować. Radzimy, co i jak zrobić, żeby przyspieszyć dojrzewanie pomidorów i dłużej cieszyć się ich smakiem. Warto wypróbować trik z jabłkiem!

Spis treści

Zbierz na czas niedojrzałe pomidory i inne ciepłolubne warzywa

Koniec sezonu oznacza koniec uprawy ciepłolubnych warzyw i owoców. I choć często się zdarza, że w tunelach lub szklarniach jesienią pozostaje jeszcze wiele owocujących roślin, ich owoce nie zawsze zdążą dojrzeć przed pierwszymi, jesiennymi chłodami. A te dla nich zabójcze. Kiedy więc noce stają się coraz chłodniejsze, a prognozy przewidują znaczne spadki temperatur, zbierzmy niedojrzale owoce i spróbujmy pomóc im dojrzeć. Jeśli tylko zerwiemy je w odpowiednim czasie, czyli we wrześniu, i będziemy przechowywać we właściwych warunkach, jest duża szansa, że dadzą radę osiągnąć dojrzałość i będzie można z nich jeszcze skorzystać.

Polecamy: Chcesz mieć czosnek niedźwiedzi? Posadź go już teraz! Sprawdź, co zrobić, żeby mieć świeże liście czosnku prosto z ogrodu

Gdzie przechowywać niedojrzałe warzywa i owoce?

Do przechowania zebranych warzyw i owoców najodpowiedniejsze będzie pomieszczenie, które jest:

  • widne (choć nie dla wszystkich owoców),
  • umiarkowanie wilgotne (ok. 80% wilgotności),
  • niezbyt ciepłe pomieszczenie (z temperaturą ok. 12-14 stopni Celsjusza).

Tam owoce będą mogły powoli i równomiernie dojrzewać. Warunki przechowywania są bardzo ważne, bo jeśli w pomieszczeniu będzie zbyt wilgotno, owoce zaczną gnić, gdy będzie zbyt sucho, zwiędną, a kiedy będzie za zimno (poniżej 12 stopni Celsjusza), nie wybarwią się i nie dojrzeją.

Nie musimy jednak posiadać specjalnych pomieszczeń do dojrzewania plonów, gdyż wystarczy nam umiarkowanie ciepła weranda, poddasze, widna klatka schodowa, jasny garaż lub ocieplana altana.
Ważne jest, aby warzywa i owoce były zdrowe, nieuszkodzone i dostatecznie wyrośnięte, najlepiej w początkowej fazie dojrzewania (lekko zabarwione).

Jak przechowywać pomidory, żeby dojrzały?

Do dojrzewania w sztucznych warunkach najlepiej nadają się pomidory, a w szczególności późne odmiany o dość twardych, wolno dojrzewających owocach. Zbiera się je jeszcze przed pierwszymi, jesiennymi chłodami, wybierając owoce częściowo wybarwione oraz zielone, ale już w pełni wyrośnięte. Pomidory pozbawia się szypułek (mogą kaleczyć inne owoce, a także być źródłem chorób grzybowych), a następnie układa luźno pojedynczymi warstwami w ażurowych, niskich skrzynkach, które ustawia się w przygotowanym pomieszczeniu. Przy tej okazji dobrze jest posortować pomidory, układając w osobnych pojemnikach owoce całkiem zielone i częściowo zabarwione (dojrzeją szybciej).
Późniejszemu dojrzewaniu można też poddać pomidory koktajlowe. Te jednak najlepiej jest odciąć od rośliny z całym gronem i rozwiesić w pomieszczeniu np. na sznurze lub drucie.

Co zrobić, żeby papryka dojrzała?

Nieco trudniej poddają się dojrzewaniu papryki. Podobnie jak pomidory, zbiera się je przed nastaniem jesiennych chłodów, wybierając owoce już częściowo zabarwione oraz zielone, ale całkowicie wyrośnięte. Papryki nie dojrzeją jednak w chłodzie, dlatego należy umieścić je w ciepłym pomieszczeniu (ok. 20-25°C). Proces dojrzewania przebiegnie sprawniej i szybciej, jeśli zostaną okryte folią lub będą umieszczone w papierowych torebkach. Okrycie pozwoli też zachować podwyższoną wilgotność powietrza, co jest ważne, gdyż papryka łatwiej traci wodę i szybciej więdnie podczas dojrzewania niż pomidor. Warzywo może natomiast dojrzewać w zacienieniu.

Zbiór i przechowywanie melonów

Z ciepłolubnych owoców, uprawianych w naszym kraju, do przyspieszonego dojrzewania nadają się głównie melony, które także należy zbierać jeszcze przed nastaniem jesiennych chłodów, wybierając owoce nie całkiem dojrzałe, ale już dostatecznie wyrośnięte. Podobnie jak paprykę, umieszcza się je w ciepłym pomieszczeniu, często kontrolując ich stan, gdyż szybko przejrzewają i gniją (są jeszcze mniej trwałe niż papryka).

Jak przyspieszyć dojrzewanie owoców? Wypróbuj ten trik!

Podczas procesu dojrzewania może okazać się też pomocny etylen, czyli gaz wydzielany przez niektóre gatunki dojrzałych owoców, będący hormonem roślinnym, przyspieszającym dojrzewanie i starzenie się owoców oraz kwiatów. W produkcji towarowej ilość gazu w przechowalniach sterowana jest sztucznie, co pomaga przyspieszyć lub opóźnić dojrzewanie owoców, ale również w warunkach amatorskich możemy wykorzystać to szczególne zjawisko.

W pobliżu niezupełnie dojrzałych owoców lub warzyw wystarczy umieścić dojrzałe pomidory, banany bądź jabłka, które wydzielają dużą ilość etylenu i stymulują proces dojrzewania. Można też włożyć niektóre warzywa (np. paprykę) do foliowej lub papierowej torebki, gdzie zgromadzi się więcej etylenu i owoc szybciej dojrzeje.

Polecjaka Google News - RegioDom

Pij soki na zdrowie

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Jak przyspieszyć dojrzewanie pomidorów, papryki i innych warzyw z ogrodu? Wypróbuj trik z jabłkiem i zadbaj o warunki przechowywania - RegioDom.pl

Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto