Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Inwestycje: Lublinowi przybędzie architektów

Łukasz MM-kowicz
Łukasz MM-kowicz
Nie w Pałacu Sobieskich, a na miasteczku akademickim Politechniki Lubelskiej. Zamiast zabytkowego budynku, nowoczesna konstrukcja z podziemnym parkingiem. Tak właśnie wyglądać będzie Wschodnie Innowacyjne Centrum Architektury, które w trzy lata ma powstać przy ul. Nadbystrzyckiej. Będzie to miejsce spotkań i kształcenia architektów.

- Zamierzaliśmy stworzyć centrum w pałacu przy ul. Bernardyńskiej, ale na przeszkodzie stanął długi proces ze spadkobiercami byłych właścicieli, którzy mają roszczenia co do połowy budynku – wyjaśnia prof. Marek Opielak, rektor Politechniki Lubelskiej. – Zwróciliśmy się do ministra rozwoju regionalnego o zmianę lokalizacji inwestycji, by nie stracić 34 mln złotych unijnego grantu.

Pieniądze na budowę pochodzą z unijnego programu Rozwój Polski Wschodniej.

Ministerstwo na pomysł przystało i budynek wyrośnie w miejsce parkingu przy ul. Nadbystrzyckiej tuż obok budynku Wydziału Budownictwa i Architektury. Na przestrzeni sześciu tys. mkw. powstaną sale wykładowe, pracownie dydaktyczne, sale malarskie, rzeźbiarskie i modelarnie, mediateka, laboratoria, aula na dwieście osób, a także centrum konferencyjne i miejsce na ekspozycje. Pod budynkiem znajdzie się podziemny garaż na 50 miejsc. – Chcemy, by centrum było miejscem spotkań i kształcenia architektów – wyjaśnia dr Bartłomiej Kwiatkowski z PL.

Wkrótce uczelnia ogłosi przetarg na projekt budowlany centrum, a w przyszłym roku robotnicy chwycą za łopaty. – Czas gra istotną rolę – przyznaje rektor. – Na inwestycję mamy trzy lata.

Uczelnia jest przekonana, że inwestycja do strzał w dziesiątkę.

– W tym roku o jedno miejsce na architekturze walczyło dziesięciu kandydatów – wyjaśnia dr Kwiatkowski. – Jednak z racji lokalowych na pierwszy rok mogliśmy przyjąć tylko 45 kandydatów. W przyszłości chcemy stworzyć miejsce nawet dla 150 osób na rok.

Co stanie się ze zrujnowanym pałacem?

– Nie rezygnujemy z budynku, chcemy go ratować – wyjaśnia rektor. – Zależy nam na jak najszybszym rozstrzygnięciu sprawy, by odnowić pałac. Liczymy na to, że w przyszłości uda się nam uzyskać na ten cel fundusze unijne.

Uczelnia liczy też, że uda się wyjść obronną ręką z kolejnego procesu, jaki wytoczyli jej spadkobiercy pałacu. Za korzystanie z budynku, rodzina byłej właścicielki Olgi Lipczyńskiej, chce dostać 5 mln złotych. Pierwsza rozprawa ruszy jeszcze tej jesieni.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto