MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Włodawa będzie miała zielony przystanek dla mieszkańców i turystów. To pierwszy taki obiekt w regionie

Jolanta Masiewicz
Jolanta Masiewicz
Wiata przystankowa - przykład realizacji.
Wiata przystankowa - przykład realizacji. nadesłane
Jeszcze przed wakacjami w centrum Włodawy stanie tzw. zielona wiata. Miasto pozyskało na ten cel blisko 140 000 złotych dofinansowania.

Włodawski ratusz pozyskał kolejne dofinansowanie ze środków zewnętrznych. Tym razem pieniądze zostaną przeznaczone na budowę tzw. zielonej wiaty, która stanie w zrewitalizowanym zabytkowym centrum miasta.

- Pierwsza w naszym mieście zielona wiata stanie w zabytkowym sercu Włodawy. Będzie ona stanowić ciekawą, również edukacyjną formę rekreacji dla mieszkańców i licznie odwiedzających nasze miasto turystów. Zielona wiata będzie stanowić interesującą alternatywę dla tradycyjnych przewodników po ciekawych miejscach w mieście dzięki wbudowanej i podświetlonej tablicy informacyjnej. Wiata będzie również wyposażona w port USB- dzięki któremu będzie można naładować telefon lub inneurządzenia elektroniczne.- informuje burmistrz Włodawy Wiesław Muszyński.

Rozwiązania, które zostaną wykorzystane przy tym projekcie tj. zielony dach, ściana tylna wykonana z krat, po których będą rosły rośliny pnące, system retencjonowania wody opadowej oraz system zasilania i podświetlania za pomocą modułów ledowych podłączonych do układu fotowoltaicznego przyczynią się do podniesienia wiedzy społeczności lokalnej w zakresie ochrony środowiska i zmian klimatycznych z wykorzystaniem rozwiązań innowacyjnych.

– Na realizację tego zadania tradycyjnie pozyskaliśmy środki zewnętrzne. Dofinansowanie w kwocie 139 986 złotych z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich pozwoli na pokrycie 63,63% kosztów – dodaje Wiesław Muszyński.

Zielony przystanek będzie stanowił uzupełnienie niedawno zrewitalizowanego zabytkowego centrum miasta. Wiata będzie wykonana z konstrukcji stalowo – betonowo – szklanej, posiadającej system retencjonowania wody opadowej. System ten umożliwia zatrzymanie nawet do 90 % deszczu spadającego na przystanek w ciągu roku. Dzięki temu nasadzone wokół stelaża rośliny nie muszą być często dodatkowo podlewane. Dach wiaty przystosowany będzie do nasadzeń. Będzie on nie tylko zdobił przystanek, ale stworzy również dogodne warunki dla korzystających z niego osób wpływając na obniżanie latem temperatury w obszarze takiego przystanku, nawet o kilka stopni Celsjusza. Rośliny licznie porastające wiatę zwiększą ilość tlenu, pochłaniając zanieczyszczenia i pyły z pojazdów poruszających się w pobliżu. Zielona wiata sprawi, że okolica będzie wyglądała ładniej, a oczekiwanie na autobus, czy odnalezienie atrakcji turystycznej na planie miasta stanie się znacznie przyjemniejsze.

Zielona wiata przystankowa będzie pierwszym tak innowacyjnym obiektem we Włodawie i całym regionie

Na ścianie tylnej będą zamontowane kraty do pnączy, np. bluszcz irlandzki. Po bokach rabaty z nasadzeniami np. hortensi bukietowej Little Lime, rozplenicy japońskiej Hameln. Całość będzie odwodniona liniowo. Wewnątrz przystanku zamontowane zostaną siedziska wandaloochronne. Obok podświetlana tablica z planem miasta z naniesionymi atrakcjami turystycznymi, obiektami zabytkowymi, zawierające podstawowe dane kontaktowe do obiektów zabytkowych i turystycznych, w różnych językach. Czujnik ruchu zainstalowany na konstrukcji będzie powodował włączanie się oświetlenia wiaty po zmroku, w reakcji na przechodnia.

- Zamontowane przy przystankach stacje solarne będą umożliwiały ładowanie urządzeń elektronicznych przez port USB. W ten sposób czekając na przystanku na autobus, można będzie podładować telefon lub inne urządzenia elektroniczne - podkreśla Krzysztof Popko z Urzędu Miejskiego we Włodawie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie żyje Jan A.P. Kaczmarek. Zdobywca Oscara miał 71 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto