Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dom Koziołka Lubelskiego. Niezwykłe miejsce na turystycznej trasie Lublina

Marcin Jaszak
Fot. Materiały Domu Koziołka Lubelskiego
Legendy, historia, tradycja i wspaniała zabawa – Koziołek Lubelski otwiera drzwi swojego domu i zaprasza do jednego z ciekawszych miejsc na turystycznej mapie Lublina.

Dom Koziołka Lubelskiego istnieje od ubiegłego roku, jednak wielu nadal nie wie o jego istnieniu. Nic straconego! Przeczytajcie kilka zdań na temat tego, co czeka na gości w Domu Koziołka, a następnie wybierzcie się do kamienicy przy ul. Świętoduskiej 18.

Sam pomysł stworzenia domu dla rogatej „osobistości” z lubelskiego herbu, zrodził się z bezdomności tejże „osobistości”.

- Powtarzam wszystkim gościom tego domu, że koziołek lubelski obecny jest w wielu miejscach miasta. W szkołach, urzędach, przedszkolach i w wielu instytucjach widnieje na herbie Lublina, ale nigdy nie miał domu, więc znalazłam mu dom – śmieje się Urszula Wąsiel-Suchora, gospodyni i pomysłodawczyni domu.

To właśnie ona, jako KozUla, wita gości Domu Koziołka i przedstawia, często zapominany, świat lubelskich legend i opowieści. Przedszkolaki, uczniowie szkół podstawowych, młodzież oraz całe rodziny, dowiedzą się tu między innymi skąd wziął się koziołek w herbie Lublina? Dlaczego Lublin omal nie spłonął przez zwykłe naleśniki, poznają opowieść o kamieniu nieszczęścia, a także spróbują jednego z naszych regionalnych przysmaków, czyli szczypki lubelskiej. A wszystko to w wyjątkowym klimacie wnętrz urządzonych według zaleceń samego koziołka.

- Dzieci usłyszą tu też legnę o czarciej łapie, wykonają samodzielnie odcisk pierwszej lubelskiej pieczęci miejskiej, a najmłodsi mogą uczestniczyć turnieju dojenia kozy. Najwięcej emocji wzbudza zawsze poszukiwanie tajemniczego przedmiotu w równie tajemniczym pokoiku. Mogą też usłyszeć kilka opowieści o Mietku, stałym bywalcu tego miejsca. Jednak te opowieści mogę zdradzić tylko na miejscu i tylko najodważniejszym gościom tego domu – tłumaczy Urszula Wąsiel-Suchora.

To nie wszystko, ponieważ po wyjściu z Domu Koziołka możemy wybrać się na spacer Szlakiem Lubelskiego Koziołka i poznać Onufrego, Kazika, LuCka, Stasia i kilka innych koziołków czekających na szlaku.

- Współpracuję z Fundacją Lubelskie Koziołki i jeśli nasi goście mają ochotę na ciekawy spacer, to na wyprawę może zabrać ich wyjątkowy koziołek z Fundacji, który przy okazji opowie historię każdego z małych koziołków na szlaku – mówi gospodyni Domu Koziołka Lubelskiego.

Na odwiedziny i niezwykłe pokazy Dom Koziołka zaprasza:

• poniedziałek – piątek: 9:00, 10:30, 12:00, 13:30, 15:00

• sobota: 12:00, 13:30

Bilety: 27 zł, ulgowy 25 zł. Na wszystkie wejścia obowiązuje rezerwacja.

od 7 lat
Wideo

Dziennik Bałtycki. Pod Chojnicami wykopano samolot z II wojny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto