Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bezmyślni wandale dewastują przystanki (zdjęcia)

Redakcja
Po wielu latach doczekaliśmy się wymiany starych przystanków na nowe. W sfinansowaniu przedsięwzięcia pomogła nam Unia Europejska. Ale to, co ma służyć dobru powszechnemu, jest przez nielicznych skutecznie dewastowane.
Ten materiał bierze udział w konkursie dla Dziennikarzy Obywatelskich MM Lublin!

Chodzi przede wszystkim o wybijanie szyb w wiatach przystankowych. Wandale malują sprayem gabloty z rozkładami jazdy, szyby, a nawet całe wiaty.

- Bezmyślnie niszczone są również nowo zamontowane słupki. Wybijane są szyby w umocowanych na nich gablotach. Czasem widzimy całe gabloty pomalowane sprayem – zauważa Justyna Góźdź z ZTM w Lublinie.

Nowe słupki ustawiane są w ramach realizowanego projektu, który współfinansowany jest ze środków unijnych.

- Staramy się zmieniać wizerunek komunikacji miejskiej również poprzez wymianę infrastruktury przystankowej – dodaje rzecznikczka ZTM.

– Niestety, część osób tego nie docenia, niszcząc to, co ma służyć wszystkim pasażerom. Żywimy nadzieję, że ogłoszony przez nas przetarg na utrzymanie i ochronę infrastruktury przystankowej pomoże zmniejszyć skalę aktów wandalizmu. Niemniej jednak, wszystko, tak naprawdę, zależy od kultury osobistej i poczucia szacunku w stosunku do tego, co jest wspólne i ma służyć większości.

Zgłaszają się sami

- W roku 2010 odnotowaliśmy około 210 różnych uszkodzeń przystanków, rok później - ponad 280 – uzupełnia Justyna Gwóźdź. - W pierwszym półroczu 2012 roku zaistniało ponad 100 uszkodzeń, głównie w postaci powybijanych szyb w wiatach przystankowych. Ich naprawa, czyli wymiana szyb, formatek dachowych, a także remont ławek - kosztowały nas dwa lata temu ponad 71 tys. zł, natomiast w roku 2011 – już ponad 103 tys. zł.

O zniszczeniach w wiacie przystankowej powiadamiana jest policja i ubezpieczyciel. ZTM otrzymuje odszkodowanie.

- Z pewnością takie przypadki są odnotowywane, ale nie wiemy, w jakiej skali. Natomiast zdarza się, że osoba, która wybiła szybę, sama zgłasza się do nas, przyznaje się do winy i ponosi koszty dokonanych uszkodzeń. W 2010 roku odnotowaliśmy pięć takich przypadków - dodaje rzeczniczka.

Jest ochrona

W lipcu Zarząd Transportu Miejskiego w Lublinie zawarł umowę z lubelską Miejską Korporacją Komunikacyjną w zakresie ochrony infrastruktury przystankowej.

- Ochrona dotyczy 330 wiat, 350 słupków przystankowych i 70 konstrukcji wsporczych. Działania dotyczą aktów wandalizmu. Dodatkowo ogłoszenia zamieszczane na przystankach nielegalnie są zdejmowane – uściśla Justyna Góźdź.

Przystanki obserwuje dwuosobowy patrol. Wandali przekazują w ręce policji lub Straży Miejskiej.


Czytaj także:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto