Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Akademiki w Lublinie: Brakuje miejsc dla studentów

Redakcja
Akademiki w Lublinie są już zarezerwowane. Niektórzy żacy z UMCS nie dostali w tym roku miejsca, chociaż mieszkali w nim od kilku lat.

To dlatego, że część miejsc zarezerwowanych jest tym razem dla tych, którzy chcą dostać się na uzupełniające studia magisterskie (SUM).

Pożegnanie z akademikiem było dla wielu osób zaskoczeniem. – Byłam zdumiona, że nie dostałam tym razem miejsca w domu studenckim – mówi Anna Korólczyk, studentka ostatniego roku politologii UMCS. – Mieszkałam tutaj od początku studiów, a z Lublina do domu mam prawie 100 kilometrów. Kiedy zapytałam o to członka Wydziałowej Studenckiej Komisji Socjalnej, usłyszałam, że w tym roku mieli do rozdzielenia mało miejsc – tłumaczy.

Nie mieli dotąd szans na akademik

Okazuje się, że w sumie ilość wolnych pokoi w akademikach UMCS się nie zmniejszyła. Część z nich została jednak wydzielona dla osób, które skończyły studia licencjackie i będą chciały kontynuować naukę. - Mamy w tym roku tyle samo miejsc w akademikach, co zwykle, czyli ponad trzy tysiące – wyjaśnia Katarzyna Mieczkowska-Czerniak, rzecznik UMCS. - Niektórzy studenci mogli mieć wrażenie, że miejsc jest teraz mniej, ponieważ po raz pierwszy zarezerwowaliśmy część z nich dla studentów pierwszego roku studiów uzupełniających magisterskich. Dotąd te osoby nie miały szansy na miejsce w akademiku, bo rekrutacja na ich studia odbywa się późno – podkreśla.

To dobre dla pierwszego roku

Studenci, którzy wybierają się na takie studia chwalą to rozwiązanie, ale nie wierzą, że akademiki będą się cieszyły wśród nich wyjątkowo dużym zainteresowaniem. – To dobry pomysł, bo domy studenckie są zazwyczaj tańsze od stancji – mówi Bartek Kaliński, który właśnie skończył studia licencjackie na UMCS. – Myślę jednak, że niewiele osób zdecyduje się na akademik, bo to dobre raczej dla tych, którzy dopiero zaczynają studia. Później ludzie szukają już spokojniejszego miejsca do mieszkania – ocenia.

Liczba zarezerwowanych pokoi w akademikach jest proporcjonalna do tego, ile osób może faktycznie podjąć naukę na SUM. – O ilości miejsc decydowały poszczególne wydziały w zależności od tego, jak dużo osób jest u nich przyjmowanych na tego rodzaju studia – tłumaczy rzecznik UMCS.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak przygotować się do rozmowy o pracę?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto