Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Źródło ciepła od wielu lat

Karolina Szubiela
Karolina Szubiela
Pierwszy kocioł zaczął działać w styczniu 1976 roku. Potem systematycznie pojawiały się kolejne. Elektrociepłownia Wrotków od 33 lat jest podstawowym wytwórcą ciepła dla mieszkańców Lublina.

- Historia Elektrociepłowni sięga 1973 roku, kiedy podjęto decyzję o jej budowie w dzielnicy Wrotków. Pierwszy kocioł oddano do użytku w 1976 roku. Do 1985 doszły trzy kolejne pyłowe kotły wodne. Najnowszym urządzeniem do wytwarzania ciepła jest blok gazowo-parowy, który działa od siedmiu lat – opowiada Jan Pietrosiński, kierownik biura zarządu lubelskiej Elektrociepłowni. – Obecnie Elektrociepłownia należy do największej grupy energetycznej w Polsce - Grupy Kapitałowej PGE S.A.

Aby sprostać rosnącym potrzebom miasta na dostawę ciepło, w latach 80. przeprowadzono szereg inwestycji. Powstał układ rozładunku węgla, zasilania elektroenergetycznych potrzeb własnym napięciem, układ poboru wody z zalewu Zemborzyckiego, a także przejściowe składowisko odpadów paleniskowych Abramowice.

W 1996 roku opracowano program ograniczenia emisji tlenku siarki i pyłu do powietrza. Zbudowano więc dwa filtry workowe, przebudowano kanały spalin. Jednak najważniejszym elementem miał być blok gazowo – parowy. Jego budowa pochłonęła 547 mln zł. Produkuje energię elektryczną oraz ciepło, jako paliwa wykorzystując wysokometanowy gaz ziemny.

33 lat jej ciepło z nami

- Produkujemy ciepło dla ok. 60 procent mieszkańców. Jego przesyłaniem i dystrybucją zajmują się już spółdzielnie mieszkaniowe i Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej – wyjaśnia Jan Pietrosiński.
Produkcja energii elektrycznej i ciepła to podstawowa działalność Elektrociepłowni. Jej moc wystarcza, aby ogrzać miasto nawet podczas najsilniejszych mrozów.
Firma dostarcza ciepła już od 33 lat. Rekordową produkcję osiągnęła w 1996 roku. Niebagatelna liczna 6 mln gigadżuli poskutkowała budową kolejnych kotłów wodnych.

Elektrociepłownia od podszewki

Ten dominujący w dzielnicy obiekt to nie tylko ciepło i maszyny. To także ludzie, którzy stanowią kadrę EC Wrotków. W Elektrociepłowni pracuje obecnie 390 osób.
- Reprezentują szeroki wachlarz specjalizacji zaczynając od kadry inżynieryjno-technicznej, gdzie są energetycy, elektrycy, ciepłownicy, czy mechanicy, kończąc na specjalistach z dziedziny ekonomii, finansów, prawa czy organizacji – wymienia Jan Pietrosiński. - Dużą wagę przykładamy do bezpieczeństwa pracy. Każdy pracownik na początku przechodzi wstępne przeszkolenie BHP, później szkolenie stanowiskowe i raz do roku cykl szkoleń okresowych. Ci, którzy pracujący przy urządzeniach muszą mieć specjalne uprawnienia,
wymagane prawem energetycznym. Trzeba je odnawiać co kilka lat.

Z ekologią za pan brat

Polityka prowadzona przez Elektrociepłownię ma na celu ochronę środowiska. Obiekt spełnia aktualne, a nawet planowane wymagania w tym zakresie. Od 1992 roku przeprowadzono szereg działań ekologicznych, dzięki którym znacznie zmniejszyła się emisja zanieczyszczeń do powietrza oraz ilość wytwarzanych stałych odpadów paleniskowych.
Firma przez lata wypracowała sobie wysoką pozycję na rynku. Potwierdzeniem tego jest fakt, że od 2003 roku Elektrociepłownia widnieje na liście 500 największych polskich firm. Zdobyła także tytuł Lidera Lubelszczyzny i 36. pozycję w ogólnopolskim rankingu firm „Gazele Biznesu 2003”.

Przy powstaniu tekstu autorka korzystała z folderu informacyjnego Elektrociepłowni Lublin – Wrotków sp. z o.o.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto