Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Żłobki w Lublinie. Nie będzie adaptacji pomieszczeń dawnych żłobków

mario92
mario92
W rękach Ratusza dalej znajduje się część budynków po dawnych ...
W rękach Ratusza dalej znajduje się część budynków po dawnych ... Dorota Awiorko-Klimek /Archiwum
W rękach Ratusza dalej znajduje się część budynków po dawnych publicznych żłobkach. Czy można tam z powrotem utworzyć żłobki?
Materiał Dziennikarza Obywatelskiego

W budynku dawnego Żłobka nr 9 przy ul. Przyjaźni 20 obecnie mieszczą się Społeczne Szkoły im. H.C. Andersena. W budynku, który zajmował Żłobek nr 12 przy ul. Chrobrego 18, mieści się miejski Młodzieżowy Dom Kultury „Pod Akacją“. Natomiast lokale po dawnym Żłobku nr 2 przy ul. Lwowskiej 28 są częścią, również miejskiego, Zespołu Dziennych Domów Pomocy Społecznej.

Część mieszkańców zastanawia się więc czy można tam z powrotem utworzyć żłobki, albo też zaadaptować część tych budynków na żłobki (np. górne piętro), a resztę pozostawić obecnym instytucjom.

Okazuje się, że z wielu powodów jest to nierealne i przede wszystkim nieekonomiczne rozwiązanie.

Jeżeli chodzi o możliwość adaptacji dawnych budynków żłobków przy ul. Przyjaźni, ul. Lwowskiej, ul. B. Chrobrego (dostosowanych do potrzeb aktualnych użytkowników) na cele związane z funkcjonowaniem żłobków adaptacja, taka jest nieuzasadniona ze względów ekonomicznych.

Aktualnie radykalnie zmieniły się przepisy w zakresie warunków pobytu dzieci w żłobkach, zwłaszcza w zakresie zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pobytu dzieci pod kątem ochrony przeciwpożarowej, czy też wymagań sanitarnych.

Tańszym rozwiązaniem jest budowa od podstaw, czy też zakup nowych budynków spełniających określone obowiązującym prawem warunki budowlane, higieniczno-sanitarne, czy też przeciwpożarowe. Zwłaszcza, że przy budowie od podstaw, czy zakupie budynku miasto może skorzystać z dofinansowania z budżetu państwa (z programów resortowych typu Maluch), czy z korzystnych warunków kredytowych oferowanych np. przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska.

Natomiast w przypadku adaptacji (kosztownych) całkowity koszt musiałby być pokryty z budżetu miasta. Dlatego też w wyżej wymienionych obiektach nie są planowane prace adaptacyjne pozwalające na przywrócenie pierwotnej ich funkcji.

Zauważyć też należy, że lokalizacja otwieranego wkrótce nowego budynku żłobka przy ul Wolskiej jest korzystna z punktu widzenia mieszkańców dzielnicy Tatary. Żłobek ten jest w niedalekiej odległości i z dobrym dojazdem dla mieszkańców tej dzielnicy.

Nieuzasadnione ze społecznego punktu widzenia byłoby też zmniejszanie pomieszczeń dla osób korzystających z usług Zespołu Dziennego Domu Pomocy Społecznej przy ul. Lwowskiej.

- Troską władz miasta jest zapewnienie godziwych warunków pobytu również dla tej części naszego społeczeństwa, która ze względu na wiek, czy niepełnosprawność także wymaga zapewnienia szczególnych potrzeb i warunków opieki, zwłaszcza że zapotrzebowanie na tego typu formę działalności jest równie duże i potrzebne jak i nad małymi dziećmi. Podobna sytuacja dotyczy zmiany lokalizacji MDK „Pod Akacją”. Równie ważne dla tej części miasta są usługi oferowane w zakresie kultury, jak i opieki nad małymi dziećmi – wyjaśnia Beata Krzyżanowska, rzecznik lubelskiego Ratusza.

Podobnie wygląda, teoretycznie istniejąca, możliwość lokalizacji żłobka przy ul. Radości 8 obok istniejącego przedszkola i administracji… Miejskiego Zespołu Żłobków.

- W budynku przy ul. Radości 8 brak jest możliwości ulokowania żłobka z uwagi na fakt funkcjonowania tam w tej chwili przedszkola, a przede wszystkim z uwagi na fakt zbyt kosztownych działań adaptacyjnych. Dostosowanie budynku do wymagań określonych przepisami prawa wymagałoby jego znacznej przebudowy i związanych z tym znacznych nakładów finansowych – informuje Krzyżanowska.

Z tych samych powodów Urząd Miasta sprzedał w ostatnich latach ostatecznie budynki po dawnych żłobkach znajdujące się przy ulicach: Gospodarczej 26 (mieścił się tam Żłobek nr 7) i Kurantowej 5 (mieścił się tam Żłobek nr 13).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto