Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zakupy w woj. lubelskim: Kupujemy więcej, ale nadal jesteśmy na końcu rankingu

redakcja
redakcja
W sklepach wydajemy coraz więcej pieniędzy, ale nadal jesteśmy ...
W sklepach wydajemy coraz więcej pieniędzy, ale nadal jesteśmy ... sxc.hu
W sklepach wydajemy coraz więcej pieniędzy, ale nadal jesteśmy na końcu w rankingu krajowym. Samych sklepów jest coraz mniej, bo te mniejsze przegrywają w wyścigu z większymi.

Sprzedaż detaliczna w przeliczeniu na mieszkańca wynosi w woj. lubelskim ok. 8900 zł rocznie. Chudsze portfele mają jedynie Opolszczyzna, Podkarpacie i województwo warmińsko-mazurskie. Wydajemy niewiele, bo skromnie zarabiamy. Przeciętna pensja w naszym regionie oscyluje wokół 3 tys. zł.

Z danych GUS za pierwsze trzy kwartały tego roku wynika, że sprzedaż detaliczna w Lubelskiem wzrosła o ponad 7 proc. Większość naszych wydatków to codzienna konsumpcja. Na tzw. dobra trwałe przeznaczamy niewiele. Największy, bo blisko 50-procentowy wzrost zanotowali sprzedawcy lekarstw i kosmetyków. Nieznacznie więcej wydajemy także na żywność, napoje i papierosy. To w sumie 40 proc. naszych wydatków. Meble oraz sprzęt RTV-AGD stanowią niecałe 10 proc. całej sprzedaży. To nieco mniej niż przed rokiem.

Ze statystyk wynika, że w ubiegłym roku w całym kraju zlikwidowano blisko 36 tys. sklepów. Widać to również w Lubelskiem. Jeszcze w 2009 r. jeden sklep przypadał na 115 mieszkańców. Rok później już na 130. W całym regionie mamy ok. 16,5 tys. sklepów, w tym ponad 200 supermarketów, 22 hipermarkety i niemal drugie tyle różnego rodzaju galerii handlowych.

Olbrzymia większość placówek, to jednak małe sklepy o powierzchni do 100 mkw.

– Ten model będzie musiał się zmienić. Taka jest tendencja– mówi Andrzej Faliński z Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji. – Rynek przejmują supermarkety i dyskonty. Mogą oferować obfity asortyment i konkurencyjne ceny. Wszystko dzięki efektowi skali. Znaczący gracze będą inwestowali raczej w mniejsze placówki niż np. hipermarkety.

Prognozy te potwierdzają już statystyki. Mimo spadku ogólnej liczby placówek handlowych, przybyło nam hipermarketów. W ubiegłym roku zbudowano ich aż 420. To największy wzrost w całym sektorze.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto