Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wystawa Krzysztofa Wodiczko. "Sztuka domeny publicznej" w Galerii Labirynt

oprac. Ewelina Krawczyk
Krzysztof Wodiczko: "Sztuka domeny publicznej"
Krzysztof Wodiczko: "Sztuka domeny publicznej" materiały prasowe
Zapowiada się bardzo ciekawie. "Sztuka domeny publicznej" to dokumentacja fotograficzna i filmowa, mająca odpowiadać na pytanie: co możemy uczynić, by przestrzeń publiczna rzeczywiście stała się publiczna? Wystawa Krzysztofa Wodiczko w Galerii Labirynt - wernisaż w najbliższy wtorek.

Wystawa jest jedną z cyklu "To nie jest film". Zdjęcia kilkudziesięciu projekcji obejmują zarówno wczesne realizacje z lat 80., dla których architektura była ekranem krytycznych interwencji w przestrzeni miasta, jak i kolejne działania artysty dotyczące znanych, często ikonicznych budowli i pomników, krytycznej lektury ich historii, demontażu ideologicznych narracji i sposobu oddziaływania na przestrzeń publiczną. Rejestracje filmowe pokazują monumentalne projekcje zewnętrzne, w których od drugiej połowy lat 90.

Wodiczko używa techniki wideo, ożywiając pomniki i publiczne budowle obrazami lub głosami bezdomnych, imigrantów, ofiar przemocy, weteranów wojennych, mniejszości spychanych na margines życia publicznego. Stwarzanie innym możliwości pojawiania się w sferze publicznej, wyposażanie ich w instrumenty służące użytkowaniu tej przestrzeni to pokazane na wystawie działania na rzecz domeny publicznej.

Krzysztof Wodiczko - wystawia społeczeństwo

Jego prace wiążą się z wykorzystaniem przestrzeni publicznej do projekcji poruszających tematykę społeczną i polityczną. Artysta w pracach oraz w teoretycznej refleksji często podkreśla postrzeganą przez siebie konieczność aktywnego korzystania z demokracji.
Społeczeństwem zajmuje się jednak częściej. Przykładem niech będzie instalacja Hiroshima, zaprezentowana po raz pierwszy w 1999 Kopule Wojny Atomowej w Hiroshimie. Artysta, wraz z ofiarami wybuchu, ich dziećmi i wnukami, i innymi bezpośrednio lub pośrednio związanymi osobami, przygotował nagranie ich opowiadań, które wyświetlono na budynku. Nagrano obraz samych dłoni opowiadających, projekcja "dodawała" więc do "korpusu" Kopuły dłonie i głos.

Wystawa Krzysztofa Wodiczko od wtorku, 29 października (otwarcie - 19.00) w Galerii Labirynt. Wystawa będzie czynna do 15 grudnia.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto