MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Wojenna rzeczywistość Zamojszczyzny na muralach i „deskalach” Arkadiusza Andrejkowa

Bogdan Nowak
Bogdan Nowak
ze strony Starostwa Powiatowego w Tomaszowie
Już wyglądają pięknie, efektownie. W Zaborecznie na Zamojszczyźnie powstają murale stworzone przez Arkadiusza Andrejkowa, artystę-plastyka z Sanoka. Będą one upamiętniać partyzanckie bitwy po Zaborecznem i Różą. Nie są to jednak jedyne prace tego artysty, które zostały stworzone w naszym regionie. Już możemy oglądać całe galerie pod chmurką.

Dzięki pracom artysty wioska Brzeziny Bełżeckie (gm. Bełżec) stała się jakiś czas temu... plenerową galerią sztuki. Można tam oglądać unikatowe obrazy, które zostały namalowane przez Andrejkowa na stodołach. Jest ich kilkanaście. Są duże, ale dyskretne i wpasowane w lokalny koloryt. Opowiadają o partyzanckiej przeszłości tej wsi. Na tych „deskalach” (tak Andrejkow je nazywa) uwieczniono zatem dawnych mieszkańców Brzezin Bełżeckich oraz partyzantów Armii Krajowej i WiN-u, którzy działali i ukrywali się w tej miejscowości. Wykonano je na podstawie archiwalnych fotografii.

Andrejkow przygotował też jakiś czas temu m.in. mural na ścianie Gminno-Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczebrzeszynie. Malowidło ma kilka metrów wysokości i przedstawia Tadeusza Kuncewicza ps. „Podkowa”, zasłużonego, partyzanckiego dowódcę. Kolejne murale tworzone są obecnie we wsi Zaboreczno w powiecie tomaszowskim. Pod pędzlem artysty powstaje portret por. Stanisława Burdy ps. „Burski”. Na innej ścianie jednego z miejscowych budynków zobaczymy także m.in. dawne zabudowania wsi.

To jednak nie wszystko. Dwa lata temu Andrejkow stworzył w tej miejscowości m.in. portret Franciszka Bartłomowicza ps. “Grzmot”, komendanta BCh IV Obwodu Tomaszów Lub. oraz namalował „manewry partyzantów” na polach Zaboreczna w styczniu 1943 roku.

Nowe murale zostaną oficjalnie odsłonięte 28 kwietnia. Odbędzie się wówczas także inscenizacja historyczna pod hasłem „Bitwa pod Zaborecznem i Różą”. W ten sposób zostaną upamiętnieni bohaterowie zmagać z czasów II wojny światowej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ewa Swoboda ze swoją Barbie!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wojenna rzeczywistość Zamojszczyzny na muralach i „deskalach” Arkadiusza Andrejkowa - Zamość Nasze Miasto

Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto