Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wrotków w Lublinie: Ślady przeszłości w wykopach (zdjęcia)

lublin112.pl
lublin112.pl
W związku z intensywnymi pracami ziemnymi na terenie lubelskiego Wrotkowa pojawiło się ostatnio wiele wykopów.
Materiał Dziennikarza Obywatelskiego

Są one związane z układaniem podziemnych instalacji. Wzdłuż ul. Diamentowej, Zemborzyckiej i Żeglarskiej widać szereg podłużnych płytkich rowów i głębszych wykopów.

Wszystkie prace ziemne związane są z inwestycjami na tym terenie.

M.in. związane z realizacją projektów dofinansowanych z Unii Europejskiej, jak również z budową osiedli na polach dawnego Wrotkowa.

Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich podaje o Wrotkowie:

"Wrotków, to wieś nad rzeką Bystrzycą w powiecie lubelski, gmina Zemborzyce.

W 1676r. Sierakowski, cześnik, płaci tu pogłówne od 23 poddanych, a kasztelan bełzki od 44. Od 1843 r. posiada młyn amerykański i 64 osad. Wchodzi w skład majoratu Czerniejów. W r. 1827 było tutaj 66 domostw."

Nazwa wsi Wrotków wywodzi się prawdopodobnie od jej właściciela o imieniu Wrocisław. Imię to można odnaleźć w aktach z końca XV w.

Osadnictwo na tym terenie było już dużo wcześniej niż podaje "Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich".

Są znane stanowiska i znaleziska prehistoryczne na tym terenie. Już w średniowieczu Wrotków sąsiadował z kilkoma innymi wsiami. Do granic Wrotkowa przylegały wsie; Sulisławice, Chłopie, Rafszyce, Wólka Abramowicka, Abramowice, Zemborzyce Górne i Dziesiąta. Dodatkowo w pobliżu przebiegał Szlak Jagielloński co daje wyobrażenie o bogatej historii terenów wsi Wrotków. W pobliżu ul. Żeglarskiej na starych mapach widać ulokowany na wzgórzu dawnej wsi drewniany wiatrak.

Intensywne inwestycje na terenie Wrotkowa zakrywają ślady przeszłości.

Blokowa zabudowa sprawia, że tereny te, bogate historycznie powoli znikają pod betonem i kostką brukową. Są jednak jeszcze miejsca, które mówią o swojej przeszłości.

Wystarczył zwykły wykop, aby odsłonić trochę historii wsi Wrotków.

W poniedziałek zupełnie przypadkowo natrafiłem na miejsce gdzie można znaleźć nowożytne artefakty, ale także i te trochę starsze. Na górze ziemi walały się fragmenty kafli z pieca, naczyń ceramicznych, resztki szklanych naczyń i butelek, całe szklane butelki. Widać było guzik a także starszą ceramikę, toczoną na kole, niebieskie fragmenty szkła. U podnóża nasypu leżały nawet fragmenty kości. Jeden z fragmentów ceramicznych wyglądał jak mała kropielnica.

Ze względu na historyczną przeszłość Wrotkowa oraz na, być może istotne znaleziska na tym terenie warto będzie zrobić wizję lokalną na miejscu.

Może część z artefaktów jest jeszcze pod ziemną hałdą. Przypuszczam, że są to pozostałości po domostwach będących we wsi Wrotków lub jest to miejsce jakiegoś nowożytnego lub starszego śmietnika. Dla historii Lublina informacje płynące z takich znalezisk mogą być bardzo istotne, tym bardziej, że to co zostało sfotografowane to tylko znikoma część leżąca na wierzchu wykopu.

O znaleziskach zostanie poinformowany Miejski Konserwator Zabytków w Lublinie.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto