Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Według prawa bzykanie to chrumkanie

Redakcja
Czy pszczoła ma coś wspólnego ze świnią? Okazuje się, że tak. Absurdalne przepisy nakazują strażnikom miejskim, wystawiać mandaty tym, którzy hodują w mieście świnie, ale i pszczoły.

– To zwykła bzdura. Wystarczy porównać jak brudzi świnia i pszczoła, by zdać sobie sprawę, że te przepisy nie odzwierciedlają rzeczywistości – mówi Zbigniew Jankiewicz, prezes Stowarzyszenia Pszczelarzy Lubelskich.

Regulamin utrzymania czystości i porządku w mieście, zakazuje hodowania w centrum miasta kilkunastu gatunków zwierząt. Wszystkie są określone jedną kategorią – hodowlanych. Wśród zakazanych zwierząt są zarówno świnie, króliki, gołębie jak i pszczoły.


Przepisy są jednak bezwzględne. Zarówno za posiadanie świni jak i pszczół można zostać ukaranym.

 

– Za nieprzestrzeganie regulaminu utrzymania porządku można otrzymać mandat do 500 zł – wyjaśnia Ryszarda Bańka, rzeczniczka Straży Miejskiej w Lublinie. 

Według prezesa Stowarzyszenia Pszczelarzy owady są pożyteczne. – Pszczoły zapylają ok. 70 gatunków roślin. Tam gdzie żyje człowiek, może żyć pszczoła. Gdyby zabrakło tych owadów po czterech latach nie byłoby nas – oburza się prezes Jankiewicz.

Również naukowcy uważają, że rozwiązanie traktujące w jednakowy sposób pszczoły i drób czy świnie jest nieprzemyślane. – Nie będę podejmował się wyjaśniania absurdów prawnych w tym kraju. Przepisy są nieprzemyślane – mówi prof. dr hab. Jerzy Demetraki-Paleolog z Katedry Biologicznych Podstaw Produkcji Zwierzęcej Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. – Pszczoły nie są agresywne i mogą żyć z ludźmi na jednym terenie – dodaje.

Jest jednak szansa, że pszczoły zostaną usunięte z jednej kategorii w lokalnych przepisach. W czerwcu prezydent Lublina będzie musiał wykazać jak utrzymywana jest czystość i porządek w mieście, czyli m.in. wypowie się na temat zakazu hodowania pszczół w mieście. – Zanim raport zostanie zaprezentowany na Radzie Miasta zajmą się nim radni. Rajcy mogą zaproponować zmiany w przepisach – wyjaśnia Wiesław Piątkowski z Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta w Lublinie.

pit

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto