Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jerzyki dostaną budki lęgowe. To sposób Lublina na walkę z komarami

Artur Jurkowski
Artur Jurkowski
Budki lęgowe dla ptaków
Budki lęgowe dla ptaków Miasto Lublin/materiały prasowe
650 budek lęgowych dla jerzyków, ale też m.in. sikorek, wróbli, kowalików pojawi się tej wiosny w Lublinie. Ptaki, które je zasiedlą mają pomóc w walce z komarami. Projekt jest finansowany z budżetu obywatelskiego.

200 budek lęgowych dla jerzyków oraz 450 budek lęgowych - typu A - dla drobnego ptactwa, które mogą być zasiedlone m.in. przez sikorki, wróble, mazurki, pleszki, kowaliki i muchołówki kupił Lublin. Montaż schronień dla ptaków to element walki z komarami na terenie miasta.

– Ptaki, a szczególnie jerzyki są zwierzętami niezwykle pożytecznymi – zjadają olbrzymie ilości owadów takich jak komary, muchy, czy meszki – tłumaczy Tomasz Lis, z-ca dyrektora Wydz. Ochrony Środowiska UM Lublin. I precyzuje: - Jeden jerzyk może zjeść do 20 tysięcy komarów dziennie. Zakupione przez nas budki lęgowe mają na celu ochronę tych zwierząt oraz zwiększenie ich populacji w naszym mieście. Badania pokazują, że ptaki bardzo łatwo adaptują się do zastępczych.

Kupno budek lęgowych to pomysł samych mieszkańców. Dwa projekty o takim charakterze zgłosili do ósmej edycji budżetu obywatelskiego. Projekt „Lublin przyjazny zwierzętom” poparło 584 osoby a „Wygnajmy krwiopijców z naszego miasta! Pakiet premium czyli jerzyki + odkomarzanie i będziemy mieli luksiurne miasto bez komarów i kleszczy!” - 691 osób.

Domki dla jerzyków zawisną na budynkach spółdzielni mieszkaniowych, miejskiego TBS „Dom” oraz na elewacjach kilkunastu przedszkoli i szkół.

- Na terenie kilkudziesięciu zainteresowanych placówek oświatowych i lubelskich osiedlach pojawią się również budki lęgowe dla drobnego ptactwa – dodaje Anna Czerwonka z biura prasowego ratusza.

Montaż ptasich domków zacznie się jeszcze w kwietniu. - Termin wieszania budek dla jerzyków związany jest z czasem ich wiosennego przylotu. Powrót jerzyków z zimowania przypada na koniec kwietnia i początek maja. Schronienia te nie powinny zawisnąć zbyt wcześnie, bo istnieje ryzyko ich zasiedlenia przez inne gatunki ptaków – wyjaśnia Czerwonka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jerzyki dostaną budki lęgowe. To sposób Lublina na walkę z komarami - Kurier Lubelski

Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto