Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Jesziwie w Lublinie będzie czterogwiazdkowy hotel

redakcja
redakcja
Jacek Świerczyński
W lubelskiej Jesziwie pod koniec roku zacznie działać hotel. Remont wewnątrz jest już prawie zakończony.

– Budynek będzie ocieplony z każdej strony – mówi Marek Karnafel z Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie, właściciela budynku. – Mieliśmy audyt energetyczny, który wykazał, że zbyt wiele energii ucieka na zewnątrz. Poza tym elewacja była w bardzo złym stanie, większość tynku mogła lada chwila odpaść.

Z zewnątrz budynek Jesziwy bardzo się nie zmieni.

– Elementy zdobnicze nie zostaną zmienione. Miejsca na podpiwniczeniu i trzecim piętrze, gdzie występują zdobienia i jest dużo detali nie będą ocieplone styropianem – zaznacza Marek Karnafel. – Nowa elewacja będzie w podobnych kolorach, co aktualna.

Front budynku – nad wejściem – także nie będzie ocieplany.

Właściciele zrezygnowali z tych prac, bo tutaj nie udałoby się odtworzyć wszystkich elementów zdobniczych. Właściciele Jesziwy nie potrzebowali zgody konserwatora zabytków na przeprowadzenie remontu. – Budynek nie podlega naszej jurysdykcji – wyjaśnia Halina Landecka, wojewódzki konserwator zabytków.

Prace potrwają do końca września.

Później zacznie się remont schodów, które zostaną wyłożone marmurem. Ostatnim etapem prac będzie uporządkowanie zieleni przed gmachem i utworzenie parkingu, gdzie zmieszczą się dwa autokary i ok. 30 samochodów. Wewnątrz hotel jest już niemal wykończony. W części pokojów jest już wyposażenie.

Trwają prace przy montażu oświetlenia i malowaniu klatki schodowej i korytarzy.

– Mamy 44 pokoje, będzie mogło w nich nocować do 110 osób, to zarówno pokoje dwuosobowe, jak i apartamenty złożone z dwóch pomieszczeń – opowiada Marek Karnafel. W każdym z pokojów jest łazienka.

W hotelu będzie także restauracja.

– Planujemy tam koszerne posiłki – dodaje. Do dyspozycji gości będzie również sala konferencyjna.

Hotel będzie miał wysoki standard – planowane są cztery gwiazdki. Pierwsi goście maja się pojawić w grudniu tego roku. Po jego otwarciu, w prawym skrzydle budynku nadal będzie działać część wyznaniowa Jesziwy, gdzie jest m.in. synagoga. Tam goście nie będą mieli wstępu.

Właściciele nastawiają się na przyjmowanie gości przede wszystkim z Izraela, jednak liczą, że około 40 proc. będą stanowili Polacy i klienci innych narodowości.


Trochę historii

Jasziwa powstała w 1930 roku. Przed II wojną światową mieściła się tam największa żydowska uczelnia. Po wojnie mieściła się tam Akademia Medyczna. Żydzi odzyskali budynek w 2003 roku. 4 lata temu ponownie otwarto tam synagogę.


Czytaj więcej o inwestycjach w Lublinie:

Inwestycje w Lublinie
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto