Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W energii odnawialnej Lubelszczyzna nie jest liderem

Aleksandra Dunajska
Archiwum
Energia odnawialna to hasło - klucz pojawiające się prawie zawsze podczas dyskusji o rozwoju i przyszłości Lubelszczyzny. Inwestycje w nią zalicza się do priorytetów, na które powinny popłynąć unijne pieniądze przeznaczone dla województwa po 2014 roku. Sprawdziliśmy, jak ma się produkcja ekologicznej energii w regionie. Okazuje się, że do miana "zielonego Kuwejtu" jeszcze nam daleko.

W regionie działają dziś dwie rolnicze biogazownie: w Uhninie i w Piaskach. Ich łączna moc to 2,2 megawata. Energetycznie wykorzystywany jest też biogaz z oczyszczalni ścieków w Lublinie i Puławach oraz ze składowiska odpadów w Rokitnie. Na tle innych województw wypadamy blado. Z danych Urzędu Regulacji Energetyki wynika, że w województwach pomorskim i zachodniopomorskim są po cztery biogazownie rolnicze. W woj. podkarpackim jest sześć instalacji produkujących energię ze spalania biogazu z oczyszczalni ścieków, w woj. śląskim jest ich 12.

Na Lubelszczyźnie mamy trzy niewielkie elektrownie wiatrowe (mówiąc ściślej to pojedyncze turbiny). Nie możemy się w tym względzie równać z Wielkopolską (76 instalacji) czy z woj. zachodniopomorskim (28).

Najpopularniejsze w regionie są solary służące do produkcji ciepła. Na dachach budynków w województwie jest obecnie 14,2 tys. kolektorów. Ale tylko w jednym miejscu wykorzystywane są panele fotowoltaiczne do pozyskiwania ze słońca energii elektrycznej (Roztoczańskie Centrum Naukowo - Edukacyjne w Zwierzyńcu). Takich rozwiązań jest jednak niewiele także w innych częściach kraju. Najwięcej - trzy - funkcjonują w woj. śląskim.

Sławomir Sosnowski, wicemarszałek województwa i przewodniczący wojewódzkiego Zespołu ds. Energii Odnawialnej zapowiada jednak, że będzie lepiej a energia odnawialna to przyszłość regionu. - Mamy na Lubelszczyźnie słabą wietrzność więc energetyka wiatrowa nie będzie się bardzo dynamicznie rozwijała. Ale jesteśmy jednym z regionów o najlepszym nasłonecznieniu. Chcemy więc wybudować pierwszą w regionie elektrownię słoneczną. Może uda się ruszyć jeszcze w obecnej perspektywie finansowej UE. Miałaby moc ok. 1,4 MW - podkreśla. - Poza tym mamy duże zasoby biomasy. Odpady z przemysłu rolno - spożywczego można wykorzystywać właśnie w biogazowniach - dodaje.


Czytaj Kronikę policyjną Lubelszczyzny
Czytaj nasz luźny serwis - Z przymrużeniem oka

Najświeższe wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto