Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uważaj na karty płatnicze

Łukasz MM-kowicz
Łukasz MM-kowicz
Policja alarmuje przed "skimmingiem" i "phishingiem" czyli metodami złodziejskimi dzięki, którym możemy zostać pozbawieni pieniędzy na koncie.

„Skimming” polega na bezprawnym skopiowaniu zawartości paska magnetycznego karty bankowej (bankomatowej, płatniczej, kredytowej itp.) w celu wytworzenia duplikatu oryginalnej karty, która będzie zachowywać się identycznie jak karta oryginalna. Transakcje dokonane przy użyciu kopii kart obciążają prawowitego posiadacza karty, niejednokrotnie przy jego nieświadomości.

Karty mogą być kopiowane w sklepach, restauracjach, na stacjach benzynowych, w zasadzie w każdym punkcie gdzie można dokonywać płatności kartami.

Nieuczciwy sprzedawca może skopiować pasek karty na zapleczu, pod ladą, a nawet na oczach nieświadomego klienta. Szczególnie groźną odmianą skimmingu jest skimming bankomatowy. W tym przypadku przestępcy instalują specjalistyczne urządzenia, służące do pozyskiwania danych z paska magnetycznego kart oraz kodów PIN. Urządzenia te mogą być montowane zarówno na bankomatach, jak i w ich wnętrzu.

Na co powinniśmy zwrócić uwagę?

Wlot urządzenia do obsługi karty płatniczej, klawiaturę do autoryzacji transakcji kodem „PIN” i górną część bankomatu. Różnego rodzaju listwy i nakładki z logo kart płatniczych, gadżety z logo bankomatu mogą ukrywać miniaturową kamerę, która skierowana na klawiaturę bankomatu ma za zadanie „zarejestrować” wprowadzany kod PIN.

Innym sposobem jest „phishing”, który polega na tworzeniu oszukańczych wiadomości e-mail i witryn WWW, które wyglądają identycznie jak serwisy internetowe znanych firm, aby skłonić klientów tych firm do podania swoich danych osobowych, numeru karty kredytowej lub informacji o elektronicznym rachunku bankowym – kodów i haseł potrzebnych do zalogowania i autoryzacji transakcji. Typowy atak phishingowy składa się zazwyczaj z dwóch głównych elementów: autentycznie wyglądającej wiadomości e-mail oraz fałszywej strony WWW.

Dane te są najczęściej pozyskiwane przy wykorzystaniu: rozsyłanych fałszywych e-maili z odnośnikami – linkami – do spreparowanej strony WWW e-banku, serwisu płatności lub serwisu aukcyjnego, złośliwego oprogramowania komputerowego.

Pamiętajmy, że banki nie wysyłają nigdy e-maili z prośbą o potwierdzenie danych czy wpisanie kodów.

źródło: kwp.lublin.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto