Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Urzędnicy ukwiecą nam ronda

Jakub Markiewicz
Jakub Markiewicz
Lubelscy kierowcy mijając ronda przy al. Solidarności i Tysiąclecia będą oglądali kwiatki. Ratusz chce posadzić na wysepkach w centrum skrzyżowań kolorowe krzewy.

- Al. Solidarności to wizytówka Lublina, chcemy, by odpowiednio reprezentowała nasze miasto – mówi Tomasz Radzikowski, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta.

Urzędnicy od kilku tygodni pracują nad projektami obsadzenia wysepek na rondach kwiatami i krzewami, tak by stanowiły spójne kompozycje

– Chodzi nam zarówno o jedno rondo, jak i o wysepki na jednej trasie, czyli np. al. Solidarności i al. Tysiąclecia – wyjaśnia Radzikowski.

Do rozwiązań na wysepkach nawiązałoby także zagospodarowanie terenów wzdłuż ulic tuż przy rondach. Urzędnicy chcą by rośliny były ułożone kaskadowo. – Szkielet będą tworzyły rośliny wieloletnie, np. krzewy. Kwiaty będziemy zmieniać zgodnie z porami roku – mówi Agnieszka Piechuta. – Na wiosnę pojawiłyby się bratki, latem posadzilibyśmy begonie a jesienią chryzantemy.

fot. Materiały Urzędu Miasta Lublin

Kolory zmieniałyby się od najłagodniejszych – od białego przez róż aż do na przykład fioletowego

Ziemia pomiędzy kwiatami i krzewami ma być wyłożona żwirem. Miasto chce także, by poza zielenią pojawiły się elementy artystyczne. – Chcielibyśmy, by były to prace uczniów szkół plastycznych – mówi dyrektor Radzikowski.

Pomysł bardzo spodobał się Krystynie Głowniak, dyrektorce zespołu szkół plastycznych w Lublinie. – Mogłyby to być rzeźby nawiązujące do symboli miasta – uważa dyrektorka. – Nasi uczniowie rozpoczną wkrótce prace nad projektami takich prac.

Ratusz planuje zmienić wystrój wysepek na wszystkich rondach w mieście, jednak na pierwszy rzut miałyby pójść skrzyżowanie al. Solidarności i Kompozytorów Polskich, oraz Unii Lubelskiej i al. Tysiąclecia.

Kierowcy uważają, że to bardzo dobry pomysł

– To, co jest teraz na rondzie przy Kompozytorów to mówiąc wprost tragedia. Jakieś kolory na pewno poprawiłyby komfort jazdy – uważa Robert Janicki, kierowca.

Roślinność nie może być zbyt wysoka, żeby nie ograniczała widoczności. – Inaczej byłoby to stworzenie zagrożenia w ruchu drogowym – wyjaśnia nadkomisarz Arkadiusz Delekta z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie. – Pomysł jest bardzo dobry, myślę, że nikt nie pozwoli na to, żeby krzewy zasłaniały widok.

Radny Sylwester Tułajew podchodzi do pomysłu bardziej sceptycznie. – Idea bardzo ciekawa, jednak warto zastanowić się czy te pieniądze nie mogłyby trafić na poprawę stanu dróg – mówi Tułajew.

Prace miałyby się zacząć na wiosnę.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto